IBM Watson w roli instruktora fitness

Mobilna aplikacja pełniąca rolę instruktora fitness i doradcy w sprawach zdrowia, to całkiem poważna propozycja firmy Pathway Genomics. Oprogramowanie zostało opracowane we współpracy z IBM Watson Group i ma się pojawić na rynku już w pierwszej połowie 2015 roku.

Działająca w chmurze aplikacja Pathway Panorama powstała w wyniku połączenia wiedzy i współpracy firmy Pathway Genomics specjalizującej się w testach genetycznych z inżynierami IBM Watson Group i możliwościami jakie oferuje superkomputer IBM Watson.

W oparciu o informacje dotyczące historii zdrowia, analiz medycznych i struktury genetycznej użytkownika będzie ona oceniać stan jego zdrowia, wskazywać zagrożenia, przygotowywać indywidualne plany ćwiczeń, dobierać odpowiednią dietę, a także sugerować, jakie badania lekarskie warto wykonać. Jak twierdzą przedstawiciele Pathway Genomics, umożliwi tym samym skuteczne przeciwdziałanie chorobom i ogólną poprawę kondycji jej użytkowników.

Zobacz również:

  • Tożsamość użytkowników celem ataków w Europie
  • Awaria Microsoft Teams - nie działa aplikacja i portal WWW

Aplikacja będzie początkowo działać na urządzeniach mobilnych iOS i Android. Dane udostępnione przez użytkownika będą przechowywane w chmurze oraz odpowiednio zabezpieczonych serwerach Pathway Genomics.

Pathway Panorama wykorzystuje sztuczną inteligencję i zaawansowane mechanizmy analizy dużych zbiorów danych opracowane dla superkomputera IBM Watson. Dzięki temu będzie mogła odpowiadać na pytania zadawane w angielskim języku naturalnym i informować użytkownika, jaki sposób żywienia jest dla niego najbardziej odpowiedni, czy jest podatny na nowotwory lub schorzenia serca lub jakie ćwiczenia lub sporty będą w jego przypadku najbardziej skuteczne.

"Aplikacja, zapytana przykładowo o optymalną aktywność fizyczną, wygeneruje szczegółowe informacje w oparciu o cechy genetyczne użytkownika. Poinformuje go, które ćwiczenia są dla niego najbardziej odpowiednie. Wprowadzając ją na rynek, chcemy umożliwić społeczeństwu wybór możliwie najbardziej zdrowego trybu życia, pomagając uniknąć chorób i osiągnąć pożądaną kondycję fizyczną" wyjaśnia Jim Plante, Dyrektor Wykonawczy Pathway Genomics.

Opracowana przez IBM technologie zostaną też wykorzystane do analizy dużych, rozproszonych zbiorów danych i generowania wniosków niezbędnych do właściwej odpowiedzi na pytania zadawane przez użytkownika.

"Dysponujemy wieloma źródłami danych, zlokalizowanymi w różnych miejscach. Elektroniczne karty zdrowia są przechowywane gdzie indziej niż wyniki badań laboratoryjnych. Dodatkowo, należy brać pod uwagę szereg innych czynników, m.in. lokalizację użytkownika, jego ogólną historię medyczną i szczegółowe wyniki badań, postęp w badaniach naukowych i publikowane artykuły naukowe z dziedziny medycyny – wszystkie te informacje są przechowywane w różnych miejscach. Gdy pojawia się pytanie, trzeba sięgnąć do wielu źródeł, bo nie ma jednej odpowiedzi dostępnej w jednym, konkretnym miejscu" wyjaśnia Jim Plante.

Aplikacja Pathway Panorama może uwzględniać również strukturę genetyczną jej użytkownika. W rzeczywistości jednak niewiele osób faktycznie posiada dostęp do swoich danych genetycznych. Dlatego można się spodziewać, że początkowo użytkownicy pobierający aplikację nie będą w stanie dostarczyć jej takich danych. Można jednak wypełnić ankiety dotyczące historii chorób w rodzinie, ogólnego stanu zdrowia, diety czy aktywności fizycznej. Na ich podstawie aplikacja zasugeruje, jakie badania lekarskie warto wykonać i będzie zachęcać do podzielenia się ich wynikami. A jeśli lekarz uzna, że dany pacjent powinien wykonać testy genetyczne, aplikacja również poprosi użytkownika o udostępnienie danych.

Nie każdy musi się na to zgodzić. Ale nawet bez dostępu do wyników testów genetycznych lub innych danych, aplikacja z reguły będzie mogła względnie skutecznie pracować wykorzystując inne informacje. Dane ogólne użytkowników mają być przechowywane w publicznej chmurze, a osobowe (w tym genetyczne) w odpowiednio zabezpieczonej, wewnętrznej bazie danych Pathway Genomics.

Premiera Pathway Panorama ma odbyć się w pierwszej połowie przyszłego roku. Aplikacja ma być dostępna w wersji bezpłatnej oraz komercyjnej, płatnej usługi premium o rozszerzonych funkcjach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200