IBM Q System One – Big Blue chce podbić rynek komputerów kwantowych

Na zakończonych w zeszłym tygodniu targach CES mówiono nie tylko o klasycznych technologiach IT, ale również o nowatorskich, które mogą w przyszłości zrewoluzjonizować ten rynek. Do takich właśnie technologii należą komputery kwantowe, których własną wizję rozwoju zaprezentowała na targach firma IBM.

Big Blue – bo tak zwyczajowo zwie się tę korporację – chce, aby w najbliższym czasie komputery kwantowe opuściły laboratoria i wkroczyły wreszcie szerszą ławą do centrów danych. Dlatego firma zaprezentowała na targach swoje najnowsze dokonanie w tej dziedzinie: komputer kwantowy IBM Q System One.

Jest to według niej pierwsza na świecie uniwersalna, i co ważne - gotowa od razu do użytku, komercyjna platforma obliczeniowa tego typu, która ma realną szansę rywalizowania ze standardowymi komputerami bazującymi na krzemie, czyli wyposażonymi najczęściej w procesory wytwarzane przez firmy Intel, AMD, Qualcomm czy IBM.

Zobacz również:

  • Trzy lata nowego iMaca, a większego AiO nadal nie pokazano
  • Ta firma oferuje postkwantowe szyfrowanie danych E2EE
  • Ekosystem partnerski IBM - recepta na skuteczność rynkową

Analitycy sądzą, że IBM Q System One może pierwszym komputerem kwantowym dedykowanym dla przysłowiowych mas. Sercem komputera jest 20-to kubitowy procesor zdolny obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje, takie jak dogłębne analizowanie danych finansowych, obliczenia naukowe czy optymalizowanie różnego rodzaju operacji logistycznych.

Ciekawy jest wygląd i konstrukcja tego komputera. Jest on umieszczony w szklanej, a więc przezroczystej obudowie mającej rozmiary 2,7 na 2,7 metra, produkowanej przez firmę Goppion. To znany producenta muzealnych gablot i obudów, który wyprodukował między innymi gablotę znajdująca się w Luwrze, chroniącą znany obraz Mona Lisa.

Szklana obudowa nie tylko przyciąga wzrok, ale eliminuje różnego rodzaju zewnętrzne zakłócenia (takie jak wibracje, skoki temperatury czy zakłócenia audio). Jak dotąd IBM nie ujawnia ceny komputera, ale zapewnia, że duże organizacje naukowe i badawcze będą sobie mogły na pewno pozwolić jeśli nie zakup komputera, to na zdalne korzystanie z jego usług za pośrednictwem chmury.

"IBM Q System One to duży krok naprzód w komercjalizacji obliczeń kwantowych" - powiedział na targach CES 2019 Arvind Krishna, starszy wiceprezes ds. Chmury hybrydowej i dyrektor działu IBM Research. I dodał, "Ten system ma kluczowe znaczenie, ponieważ wyprowadza komputery kwantowe z laboratoriów badawczych i spowodował, że pracujemy obecnie nad opracowaniem praktycznych aplikacji kwantowych dla biznesu i nauki".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200