IBM PureSystems

Nowa zintegrowana platforma IBM do budowy centrów danych klasy midrange umożliwiająca szybkie wdrożenie typowych zestawów popularnych aplikacji biznesowych. Jest to oferta konkurencyjna w stosunku do zintegrowanych platform, takich jak HP Coverged Cloud, Dell Virtual Integrated System, Cisco UCS czy Oracle Cloud Computing.

IBM zaprezentował nową linię rozwiązań PureSystems, które integrują serwery, pamięci masowe i urządzenia sieciowe z i aplikacyjnym, a także tzw. wzorcami (Patterns of Expertise) - pakietami narzędzi do szybkiej konfiguracji systemu zgodnie z wymaganiami wybranej przez użytkownika aplikacji.

Pierwsze dwa elementy PureSystems, które mają być dostępne już w maju i lipcu br. to PureFlex i PureApplications.

Zobacz również:

PureFlex to podstawowy zestaw sprzętowy składający się z obudowy kasetowej zawierającej serwery (14 węzłów z serwerami x86 lub Power7), pamięci masowej, systemu operacyjnego (AIX, Windows, Linux itd.), platformy wirtualizacyjnej (VMware, Hyper-V) i oprogramowania do zarządzania. W jednej szafie stelażowej o wysokości 42U można zainstalować cztery takie moduły. Natomiast pierwsze zestawy PureApplications rozszerzają PureFlex o warstwę oprogramowania biznesowego umożliwiającą instalację aplikacji Java Web.

Przedstawiciele IBM przyznają, że integracja na poziomie sprzętowym jest rozwiązaniem standardowym. Wszystkie elementy i funkcje systemu, łącznie z oprogramowaniem, można było wdrożyć już wcześniej, ale wymagało to pracochłonnej i trudnej konfiguracji. Stąd też pomysł wprowadzenia tzw. wzorców - narzędzi, które zostały opracowane na podstawie wieloletnich doświadczeń IBM w zakresie wdrożeń systemów IT i usług konsultingu. Ich zadaniem jest automatyczne skonfigurowanie i zoptymalizowanie warstwy sprzętowej do współpracy z oprogramowaniem biznesowym. Wzorce obejmują aplikacje IBM, ale również pakiety przygotowane we współpracy z ponad setką niezależnych dostawców oprogramowania, w tym np. Microsoft lub SAP. Użytkownicy mogą też przygotowywać własne zestawy do konfiguracji systemu, które mogą posłużyć np. do powielania wdrożeń w kolejnych lokalizacjach. Planując wdrożenie systemu IT można kupić PureSystem i wybrane oprogramowanie biznesowe, a korzystając z odpowiedniego wzorca, wdrożyć rozwiązanie nawet 3-krotnie szybciej niż trwało to dotychczas, bo procesy instalacji aplikacji i konfiguracji systemu są wykonywane automatycznie. Dotyczy to warstwy wirtualizacyjnej, konfiguracji klastra serwerowego, bazy danych, systemu autoryzacji użytkowników itp.

W porównaniu z urządzeniami typu appliance, PureSystems mają bardziej uniwersalne i szerokie zastosowania, bo obsługują różne platformy systemowe, wirtualizacyjne i aplikacyjne. Według IBM, wdrożenia, które typowo zajmowały 6 miesięcy lub więcej, przy wykorzystaniu PureSystems można zrealizować nawet w 2 tygodnie.

Rozwiązanie może też zostać wykorzystane do szybkiej budowy systemu chmury prywatnej, z funkcjami pozwalającymi na łatwe podłączenie do usług IBM SmartCloud.

PureSystems są przeznaczone do budowy systemów średniej wielkości (midrange). Ceny zaczynają się od ok. 100 tys. USD (wersja Express), 200 tys. USD (Standard) i 300 tys. USD (Enterprise).


TOP 200