IBM: PC to nowy mainframe

"To prawda - komputer PC umarł" - przyznał Irving Wladawsky-Berger, weteran branży IT, od ponad czterech dekad związany z koncernem IBM.

Wladawsky-Berger nawiązał w ten sposób do niedawnej wypowiedzi Marka Deana z IBM (który był współtwórcą pierwszego komputera PC). "Komputery nie są wiodącymi produktem w świecie nowych technologii. Tak naprawdę żadne urządzenie elektronicznie nie jest obecnie "wiodące", bo najważniejsze są... usługi" - mówił Dean.

Irving Wladawsky-Berger podczas odbywającej się w kanadyjskim Vancouver konferencji LinuxCon, przyznał: "Owszem, PC jest martwy - ale tylko w tym samym sensie, w jakim martwy mainframe" - skomentował Wladawsky-Berger.

Zobacz również:

  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source
  • Trwają prace nad komputerami symulującymi działanie ludzkiego mózgu

Weteran IBM tłumaczył, że choć mainframe wciąż jest dla IBM bardzo dochodowym działem, to jednak już od dawna nie jest on centrum innowacji w świecie IT. "Dział odpowiedzialny za produkcję komputerów sprzedaliśmy co prawda już sześć lat temu, ale dla wielu firm sektor ten wciąż będzie bardzo dochodowy. Tyle, że właśnie przestaje on być głównym ośrodkiem innowacji" - mówił Wladawsky-Berger.

"Wszystko zależy od definicji, od tego co rozumiemy jako "martwy". Gdy ktoś spyta mnie, czy mainframe jest martwy, odpowiem - właśnie wprowadziliśmy na rynek nowy model, z10. Jak na martwy produkt, to mainframe przynosi nam całkiem konkretne pieniądze. Ale jeśli ktoś spyta, czy to jest innowacyjny segment rynku, z żalem odpowiem, że już od lat nie jest to prawda" - dodał przedstawiciel IBM.

Wladawsky-Berger wyjaśnił też, dlaczego jego firma wycofała się z produkcji PC: "Już kilka lat temu zauważyliśmy, że PC przestaje być platformą rozwijającą się, iż większość nowych rzeczy dzieje się na rynku urządzeń mobilnych. Uświadomiliśmy sobie, że choć na "pecetach" wciąż da się zarabiać, to jednak czas dominacji tej platformy się kończy".

Co ciekawe, Irving Wladawsky-Berger dodał, że nie żal mu np. Microsoftu, który praktycznie cały swój biznes oparł na komputerach PC. "Oni przecież pozostaną maszyną generującą gigantyczne ilości pieniędzy - tyle, że nie będą już dominować na rynku" - podsumował przedstawiciel IBM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200