IACS: próba ognia

Pod koniec czerwca br. prawie 1,3 mln rolników złożyło w ARiMR wnioski o dopłaty obszarowe. Tak system IACS przechodzi chrzest bojowy. W 2000 r. była jeszcze mowa o dopłatach bezpośrednich do produkcji rolnej w Polsce na takich samych zasadach, jak w innych krajach Unii Europejskiej. Dzisiaj rolnicy występują o dopłaty obszarowe po 44,46 euro na każdy hektar (25% tego co otrzymuje unijny farmer), dopłatę do konkretnych upraw (budżet krajowy) oraz za "gospodarowanie w niekorzystnych warunkach glebowych".

Zmiana warunków wypłacania dopłat w trakcie przygotowywania systemu informatycznego budziła poważne obawy, czy z wykonaniem systemu IACS na czas zdążą Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz HP Polska, który został wybrany na wykonawcę tego systemu w przetargu nieograniczonym w 2001 r. Należy też pamiętać o nieustających zmianach w ARiMR - prezesów i szefów projektów - a także problemach natury politycznej. Jednym z najważniejszych było potraktowanie części nieinformatycznej jako sposób na obsadzanie stanowisk partyjnymi kolegami z PSL i SLD. Mimo to system IACS ruszył i na razie ma się dobrze.

Miara sukcesu, miara porażki

Aby rolnicy mogli się starać o dopłaty, musieli zarejestrować się w tzw. ewidencji producentów. "Do 14 czerwca 2004 r. do powiatowych biur agencji wpłynęło 1,59 mln wniosków o wpis do rejestru producentów, a rolnikom wydano 1,58 mln zaświadczeń o nadanym numerze w tym rejestrze" - informuje Marek P. Janiec, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odpowiedzialny za budowę IACS. W tym przedsięwzięciu agencję wspomogła Poczta Polska, która podjęła się wysyłki ponad 800 tys. spersonalizowanych wniosków do rolników zarejestrowanych w rejestrze posiadaczy zwierząt.

Zobacz również:

  • e-Obywatel w e-Państwie – praktyczny przewodnik

Lista prawie 1,6 mln osób wpisanych do ewidencji producentów jest jedynie punktem odniesienia. Ilu rolników ostatecznie zdecyduje się na złożenie wniosku o dopłatę, nadal nie wiadomo...

***

Więcej w tygodniku Computerworld nr 26/2004

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200