I ty możesz zostać biznesmenem

Czy będziesz takim jak Roman Kluska, który po sprzedaży pakietu kontrolnego Optimusa, zajął się działalnością charytatywną, zależy tylko od ciebie.

Czy będziesz takim jak Roman Kluska, który po sprzedaży pakietu kontrolnego Optimusa, zajął się działalnością charytatywną, zależy tylko od ciebie.

Wyobraź sobie, że stworzyłeś największą firmę informatyczną w Polsce i jedną z największych w Europie Środkowej i Wschodniej. Za twoją sprawą powstał też główny portal internetowy. Nagle ku ogromnemu zaskoczeniu rynku, w momencie gdy nowa gospodarka wydaje się perpetuum mobile, sprzedajesz pakiet kontrolny spółki za 262 mln zł. Wszyscy patrzą na ciebie z niedowierzaniem, że sprzedałeś akcje tak tanio! Potem okazuje się, że to ty, jako jedyny, wiedziałeś, kiedy odejść. Jeszcze większym zaskoczeniem jest twoje postanowienie, że te pieniądze zamierzasz przeznaczyć na działalność charytatywną, przede wszystkim na domy spokojnej starości. Kiedy państwo nie chce twojej pomocy i rzuca kłody pod nogi, nadal twardo obstajesz przy swoim zapewnieniu, że nie pracujesz już dla pieniędzy czy zysku i chcesz dać coś od siebie ludziom. Co? Książki.

Powrót po dwóch latach

Roman Kluska, bo o nim mowa, spotkał się po raz pierwszy od dwóch lat z dziennikarzami (i jak zapowiada ostatni raz na kolejne 2 lata), aby opowiedzieć o swoich projektach charytatywnych. Nie prowadzi domów spokojnej starości na Sądecczyźnie, ponieważ sąd odmówił rejestracji fundacji, pod pozorem jakoby nie służyłaby wszystkim obywatelom. Wcześniej fiskus nie zgodził się zwolnić od 40-proc. podatku darowizny, jaką zamierzał uczynić z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży akcji. Mimo to Roman Kluska nie zrezygnował z działalności filantropijnej. Prowadzi osiem projektów, a jednym z nich jest wydawnictwo PRODOKS (Promocja Dobrej Książki).

"Książki miały ogromny wpływ na moje życie i tą wartością chciałbym się podzielić z innymi" - mówi Roman Kluska. Pierwszą książkę wydaną przez PRODOKS jest I ty jesteś biznesmenem, ks. Mieczysława Malińskiego, publicysty katolickiego. "Gdybym miał napisać książkę na ten temat, napisałbym ją jak ks. Mieczysław Maliński" - twierdzi Roman Kluska. Drugą pozycją jest kaseta wideo z wykładem Budowanie miłości Josha McDowella, amerykańskiego teologa chrześcijańskiego.

Książki za darmo

Wkrótce pojawią się kolejne książki, które mogą pomóc ludziom, a sprzedaż ich jest nieopłacalna dla tradycyjnych wydawnictw. PRODOKS nie chce zarabiać. Wszystkie publikacje zamierza rozdawać tym, którzy wyślą kartkę z prośbą o wysyłkę lub zadzwonią. "Nie ma w tym żadnego ukrytego interesu. Trudno brać pieniądze za dobre rady" - przekonuje Roman Kluska.


TOP 200