Hybrydowe dyski twarde

Samsung zaprezentuje jeszcze w tym miesiącu hybrydowy dysk twardy do instalowania w notebookach, który pobiera dużo mniej prądu niż standardowe dyski twarde, zwiększając tym samym żywotność baterii.

Dysk jest hybrydowy, ponieważ oprócz magnetycznych talerzy zawiera też pamięć flash, która pełni rolę bufora na dane. Dane są najpierw umieszczane w pamięci flash i dopiero wtedy gdy bufor jest w stu procentach pełny, są zapisywane na nośnik magnetyczny (talerz).

Dzięki takiemu rozwiązaniu, talerze dysku obracają się w ciągu 10 czy 20 minut tylko kilka sekund. Oznacza to, że żywotność baterii zasilającej notebook wzrasta o 8 do 10%. Wzrasta też wydajność dysku, ponieważ dane przechowywane w buforze są odczytywane przez pecet dużo szybciej niż wtedy, gdy trzeba je odczytać z talerza. I tak np. operacja rozruchu komputera zawierającego dysk hybrydowy trwa o 8 do 25 sekund krócej.

Zobacz również:

  • Samsung Electronics stoi w obliczu pierwszego strajku pracowników w swojej 55-letniej historii
  • Nowa era w pojemności dysków twardych

Samsung pokaże dwa prototypowe modele hybrydowych dysków twardych w Seattle, na konferencji WiHEC (Windows Hardware Engineering Conference). Pierwszy model zawiera pamięć flash o pojemności 128 MB, a drugi o pojemności 256 MB. Firma zapowiada, że produkcja dysków ruszy na szerszą skalą na początku 2007 r.

Microsoft pracuje już nad rozwiązaniem wspierającym hybrydowe dyski twarde. Nosi ono nazwę ReadyDrive i zostanie wprowadzone do systemu operacyjnego Windows Vista, którego premiera ma się odbyć jeszcze pod koniec br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200