Hurtownia dla BOŚ

Hurtownia danych ma pomóc Bankowi Ochrony Środowiska w dokonywaniu analiz ryzyka działalności bankowej.

Hurtownia danych ma pomóc Bankowi Ochrony Środowiska w dokonywaniu analiz ryzyka działalności bankowej.

Bank Ochrony Środowiska SA (BOŚ) jest kolejną instytucją finansową, która w ciągu ostatnich miesięcy podjęła decyzję o implementacji hurtowni danych.

Od listopada br. trwają wstępne prace przygotowawcze, polegające m.in. na opracowaniu modelu danych. Zdaniem Bogdana Kowalczyka, dyrektora biura informatyki i telekomunikacji w Banku Ochrony Środowiska SA, przy tej okazji niezbędne jest także dokonanie zmian w systemach transakcyjnych, stosowanych w oddziałach. Regularnie mają być bowiem przesyłane określone dane, z których obecnie się nie korzysta. Dane zasilające hurtownię nie będą związane z planem kont, a raczej przygotowywane pod kątem produktów bankowych i klientów. To w konsekwencji pozwoli na osiągnięcie planowanego celu wdrożenia hurtowni danych, a więc analizę i sterowanie ryzykiem bankowym. W pracach BOŚ korzysta z pomocy konsultantów zewnętrznych z jednej z firm doradczych tzw. Wielkiej Szóstki.

Zakończenie projektu planowane jest na IV kwartał 1998 r. „Właściwie trudno mówić o zakończeniu budowania hurtowni danych, ponieważ jest to żywy twór przeobrażający się w sposób dynamiczny. Każda zmiana oferty naszych produktów czy też sytuacji na rynku musi być odzwierciedlona w systemie. Pierwszy etap prac zakończy się w momencie, gdy przechowywane w hurtowni dane będą dostępne na poziomie centrali banku, jak również ustalony zostanie sposób wymiany informacji i komunikacji z oddziałami. Uważam, że pod koniec przyszłego roku będziemy mogli generować już pierwsze raporty” - mówi Bogdan Kowalczyk.

„Na pozornie łatwe pytanie, kto był inicjatorem projektu, trudno udzielić odpowiedzi. Dział informatyczny przedstawia możliwości, jakie daje technologia, natomiast użytkownicy mówią o potrzebie opracowania specyficznego typu analizy, na co obecnie stosowane oprogramowanie nie pozwala. Gdzieś na pograniczu możliwości i potrzeb powstaje koncepcja opracowania rozwiązania problemu. Tym naturalnym wyborem była hurtownia danych” - wyjaśnia Bogdan Kowalczyk.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200