Huawei: zarzuty USA nie mają oparcia w faktach

Huawei odniósł się oficjalnie do zarzutów, przedstawionych w raporcie Komitetu Wywiadowczego działającego przy Izbie Reprezentantów (niższej izbie Kongresu USA). Zdaniem przedstawicieli chińskiej firmy, zarzuty urzędników USA są absolutnie bezpodstawne, zaś w samym dokumencie nie przedstawiono żadnego wiarygodnego dowodu potwierdzającego tezę, jakoby sprzęt produkowany przez Huawei mógł być wykorzystany do celów szpiegowskich.

"Stany Zjednoczone są państwem prawa, w którym wszelkie oskarżenia i zarzuty powinny być wspierane solidnymi dowodami. Raport opublikowany przez Komitet Wywiadowczy tworzony był przez 11 miesięcy - a mimo to nie znalazły się w nim żadne dowody, które potwierdzałyby zawarte w nim twierdzenia i zastrzeżenia" - napisano w oświadczeniu wydanym przez Huawei.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że przez owe 11 miesięcy wzorowo współpracowali z urzędnikami i dostarczali im wszelkie niezbędne informacje, dokumenty itp. (w tym szczegółowe informacje o personelu, płacach, powiązaniach handlowych itp.). "Mimo wszystkich naszych wysiłków wydaje się, że raport ma dokładnie taki wydźwięk, jak zaplanowano podczas rozpoczynania prac nad nim - zamiast faktów wykorzystano w nim wiele plotek i spekulacji" - komentują przedstawiciele Huawei.

Zobacz również:

"Członkowie Komitetu zastrzegają, że ich dokument nie jest zakamuflowanym narzędziem polityki międzynarodowej czy protekcjonizmu handlowego - trudno nam jednak nie zauważyć, że podczas jego przygotowywania zignorowano nasz wkład w rozwijanie bezpieczeństwa informatycznego oraz większość dostarczonych przez nas informacji" - czytamy w oświadczeniu.

Oświadczenie to jest odpowiedzią na raport działającego przy izbie niższej amerykańskiego kongresu Komitetu Wywiadowczego - jego autorzy uznali, że Huawei (oraz inna chińska firma telekomunikacyjna - ZTE) jest na tyle silnie powiązany z chińskim rządem, iż prawdopodobne jest wykorzystywanie jej produktów do działań szpiegowskich. W związku z tym komitet rekomenduje amerykańskim przedsiębiorstwom, by nie wykorzystywały jej sprzętu w systemach telekomunikacyjnych oraz wszelkich zastosowaniach, w których przesyłane są wrażliwe dane.


TOP 200