Huawei zapowiada pierwszy smartfon z systemem HongMeng

Chińska gazeta rządowa Global Times poinformowała kilka dni temu, że Huawei kończy testować smartfon pracujący pod kontrolą firmowego systemu operacyjnego HongMeng. Twierdzi też, że smartfon wejdzie na rynek już w czwartym kwartale tego roku. Padła nawet cena takiego urządzenia – ok. 290 USD.

Global Times pisze, że HongMeng OS będzie „alternatywą dla wspieranego przez Google systemu Android”. Huawei ma oficjalnie zaprezentować swój nowy smartfon z systemem HongMeng na dorocznej konferencji deweloperów, która zacznie się za dwa dni w Dongguan (Chiny).

Do końca więc nie wiadomo, jaką rolę będzie w przyszłości pełnić system HongMeng i czy rzeczywiście może zagrozić systemowi Android. Nie wydaje się możliwe, o czym może świadczyć wywiad przeprowadzony niedawno z Catherine Chen (wiceprezes zarządu Huawei). Twierdzi w nim ona, że oprogramowanie HongMeng w żadnym przypadku nie będzie konkurować na rynku smartfonów z Androidem, gdyż było od początku projektowane z myślą o zastosowaniach przemysłowych.

Zobacz również:

Nieoficjalnie mówi się, że system HongMeng pojawi się również w inteligentnych telewizorach produkowanych przez firmę Honor, a dalszej perspektywie również w innych urządzeniach domowego użytku oraz w autonomicznych samochodach.

Jak wiadomo, Huawei przyspieszył pracę nad swoim mobilnym systemem operacyjnym po tym, gdy rząd amerykański umieścił firmę na „czarnej liście”, oskarżając ją działania niezgodne z prawem, w tym o umieszczanie w zarządzających jego urządzeniami programach tzw. „tylnych drzwi (z ang. backdoor), które wykradają dane i pełnie rolę elektronicznych szpiegów.


TOP 200