Huawei zamierza zaktualizować pięcioletnie smartfony

Huawei wciąż zaskakuje. Najnowsza wersja HarmonyOS trafi na smartfony z 2018 roku.

Huawei na przestrzeni ostatnich kilku lat zasłynął z oferowania długiego wsparcia za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania dla swoich smartfonów. Nawet urządzenia pracujące pod kontrolą Androida z dostępem do usług Google (wprowadzone na rynek w 2019 roku lub wcześnie) otrzymują poprawki zabezpieczeń oraz aktualizacje nakładki graficznej.

Huawei P20
Źródło: huawei.com

Huawei P20

Źródło: huawei.com

Chiński producent rozwija aktualnie autorski system operacyjny HarmonyOS, który bazuje na otwarto-źródłowej wersji systemu operacyjnego Android, a więc bez dostępu do usług Google. Zamiast nich z HarmonyOS zintegrowano autorski pakiet usług HMS - Huawei Mobile Services, którego trzonem jest autorski sklep z aplikacjami - Huawei AppGallery.

Zobacz również:

  • Znamy nazwę pierwszego narzędzia anty-ransomware, które uzyskało certyfikat Tolly Group
  • Android 15 pomoże rozwiązać palący problem nowych smartfonów

Huawei rozpoczął właśnie zapisy do beta-testów Huawei HarmonyOS 3.0 na wybranych urządzeniach. Co istotne zapisać się do nich mogą posiadacze smartfonów z serii P20 oraz Mate 10. Mowa o urządzeniach, które modelowo mają już ponad pięć lat.

Seria Huawei Mate 10 została wprowadzona na rynek pod koniec 2017 roku. Urządzenia pierwotnie pracowały pod kontrolą Androida 8.0. Nieco nowsze i popularniejsze w Polsce modele z serii P20 zadebiutowały na rynku w marcu 2018 roku również z Androidem 8.0 na pokładzie. Aktualnie europejskie modele posiadają Androida 10 z nakładką EMUI 12 i dostępem do usług Google. Chińskie egzemplarze zostały zaktualizowane do HarmonyOS i aktualnie czekają na kolejne wydanie tego systemu operacyjnego.

Huawei HarmonyOS 3.0 wprowadza nowe opcje zarządzania widgetami, poprawione zabezpieczenia oraz lepiej zoptymalizowane jądro systemu operacyjnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200