Huawei uruchomił w Poznaniu klaster obliczeniowy Orzeł

Huawei Enterprise uruchomił w Poznaniu (w Centrum Innowacji) jeden z najmocniejszych polskich klastrów obliczeniowych. System obliczeniowy Eagle (Orzeł) ma moc 1,4 PFlops. Jest to jeden z najbardziej energooszczędnych systemów, jaki powstał w rejonie EMEA oraz jeden z trzech najmocniejszych tego typu systemów w Polsce.

Eagle zawiera ponad 1000 serwerów połączonych w jeden klaster i jest systemem typu DLC (Direct Liquid Cooling), czyli wspiera technologię chłodzenia opartą na cieczy. Dzięki temu aż 80% ciepła jest odprowadzana za pośrednictwem zamkniętego i energooszczędnego systemu.

Centrum Innowacji to pierwszy etap wspólnej inwestycji, której celem będzie ścisła współpraca zespołów badawczych Huawei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) między innymi w zakresie przetwarzania danych w chmurze (Cloud computing) oraz składowania danych w chmurze (Cloud storage).

Zobacz również:

  • Znamy nazwę pierwszego narzędzia anty-ransomware, które uzyskało certyfikat Tolly Group
Huawei uruchomił w Poznaniu klaster obliczeniowy Orzeł

Eagle

System może być zastosowany między innymi do symulacji inżynierskich, badań nad ludzkim mózgiem czy prac wykorzystujących energię z fuzji jądrowej, jako alternatywne, tanie oraz bezpieczne źródło energii. W zakresie zaawansowanych obliczeń PCSS we współpracy z Huawei pracować będzie nad optymalizacją platformy Ceph.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200