Huawei upubliczniła bezpłatnie AI błyskawicznie prognozującą pogodę

Model sztucznej inteligencji Pangu-Weather firmy Huawei może przewidywać zdarzenia pogodowe w ciągu kilku sekund; właśnie został udostępniony publicznie za darmo.

Strona ECMWF pokazująca prognozy pogody wykonane przez Pangu-Weather (Źródło: ECMWF)

Czy ktoś jeszcze pamięta, że w naszym klimacie w latach 90. Mieliśmy 6 pór roku (były jeszcze przedwiośnie i przedzimek)? Coraz częściej wydaje się, że mamy dwie: ciepłą i deszczową. Lipiec 2023 r. prawdopodobnie zostanie odnotowany jako najgorętszy miesiąc w historii pomiarów globalnej temperatury i prawdopodobnie najcieplejszy od 120 000 lat. Klimat się ociepla, w wyniku czego rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych. Tradycyjne przewidywanie pogody wymaga ogromnej mocy obliczeniowej.

Huawei właśnie upublicznił nowy model pogodowy oparty na sztucznej inteligencji, który zmienia sposób przewidywania pogody.

Zobacz również:

  • Świadome wybory czyli miej odwagę wyjść z technologicznej bańki
  • Nowości od SAP - więcej sztucznej inteligencji

Pangu-Weather to model sztucznej inteligencji opracowany przez HUAWEI CLOUD do przewidywania pogody. Umożliwia tworzenie dokładniejszych prognoz pogody z 10 000-krotną poprawą szybkości przewidywania, skracając globalny czas przewidywania pogody do zaledwie kilku sekund. Ułatwia to wczesne przewidywanie i przygotowanie się na ekstremalne warunki pogodowe. Wyniki te zostały opublikowane w recenzowanej publikacji naukowej w renomowanym „Nature” z 5 lipca 2023 roku.

Pangu-Weather jest pierwszym modelem prognozującym sztucznej inteligencji o wyższej precyzji niż tradycyjne metody prognozowania numerycznego i jest po raz pierwszy udostępniany publicznie, bezpłatnie na stronie internetowej ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts). Zapewnia to globalnym prognostom pogody, meteorologom, entuzjastom pogody i ogółowi społeczeństwa platformę do przeglądania 10-dniowych globalnych prognoz pogody Pangu Weather Model. Oprócz udostępnienia 10-dniowych prognoz pogody, ECMWF opublikował również raport porównujący prognozy wykonane przez Pangu-Weather i ECMWF IFS (wiodący globalny system NWP) od kwietnia do lipca 2023 roku. Według raportu, wykorzystanie metod uczenia maszynowego (ML), takich jak Pangu-Weather, może być „przełomem dla stopniowego i raczej powolnego postępu tradycyjnych metod numerycznego prognozowania pogody (NWP)”, których umiejętności prognozowania rosną o około jeden dzień na dekadę (według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO)). Można to przypisać wysokim kosztom obliczeniowym uruchomienia prognozy za pomocą standardowych systemów NWP. Modele ML są gotowe zrewolucjonizować prognozowanie pogody dzięki prognozom, które wymagają znacznie niższych kosztów obliczeniowych i są wysoce konkurencyjne pod względem dokładności. Jak napisał dr Tian Qi, główny naukowiec HUAWEI CLOUD AI Field, członek IEEE Fellow i akademik Międzynarodowej Euroazjatyckiej Akademii Nauk, wyjaśnił: „Obecnie Pangu-Weather głównie uzupełnia pracę systemu prognostycznego, a jego główną zdolnością jest przewidywanie ewolucji stanów atmosferycznych. Naszym ostatecznym celem jest zbudowanie ram prognozowania pogody nowej generacji przy użyciu technologii AI w celu wzmocnienia istniejących systemów prognozowania”.

Huawei podkreśla, że zdolności predykcyjne modelu Pangu-Weather zostały przetestowane w ekstremalnych sytuacjach, takich jak burza Eunice, która uderzyła w północno-zachodnią Europę w lutym 2022 r., a latem 2022 r. temperatura w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy osiągnęła 40°C. Te dwa przykłady pokazują, że modele oparte na danych są w stanie prognozować ekstremalne sytuacje pogodowe i dostarczać wskazówek do prognozowania średniego zasięgu.

Prognoza pogody Pangu obejmuje geopotencjał, wilgotność właściwą, prędkość wiatru i temperaturę. Wszystkie te informacje mają kluczowe znaczenie dla przewidywania rozwoju systemów pogodowych, trajektorii burz, jakości powietrza i wzorców pogodowych. Pangu-Weather został również wykorzystany do przewidywania trajektorii tajfunu Khanun.

Źródło: Huawei, ECMWF

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200