Huawei prezentuje zaawansowaną ofertę rozwiązań dla centrów danych
Mobilna wystawa pod hasłem Huawei Enterprise 2022: Digital Transition To New Value Together od maja do września 2022 roku przejedzie przez 13 krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawii. Spotkanie inaugurujące tę trasę miało miejsce w Warszawie.

Na świecie szybko rośnie liczba ośrodków przetwarzania danych, a w Polsce też widać znaczące przyspieszenie ich rozwoju. Wartość inwestycji w budowę centrów danych w minionej dekadzie przekroczyła 100 miliardów dolarów. A zgodnie z szacunkami firmy analitycznej Cushman & Wakefield (raport „Global Data Center Market Comparison”) do 2024 roku roczna wartość takich inwestycji wzrośnie do poziomu 50 mld euro. Również w Polsce wyraźnie rośnie liczba realizowanych i planowanych inwestycji w nowe ośrodki przetwarzania danych świadczące usługi komercyjne.
Trendy te oznaczają, że rośnie popyt na infrastrukturę, w szczególności pamięci masowe i urządzenia sieciowe. Wśród największych na świecie dostawców tego typu systemów można wymienić kilka firm, między innymi Huawei.
Jeśli chodzi o pamięci masowe to według IDC, Huawei pod względem udziałów w rynku plasuje na 3 miejscu za Dell Technologies i HPE. Natomiast wśród dostawców macierzy AFA (All-Flash Arrays) szacowane przez Gartner globalne przychody Huawei dają tej firmie 4 miejsce na świecie.


Huawei zajmuje również wysoką, czwartą pozycję na świecie wśród dostawców pamięci masowych AFA (All-Flash Arrays). Źródło: Gartner, Wells Fargo Securities LLC.
Z kolei według firmy Statista (raport Enterprise Network Infrastructure Vendor Market Share Worldwide in 2021) w 2021 roku liderem rynku korporacyjnych urządzeń sieciowych, z ponad 55-procentowym udziałem było Cisco Systems, a na drugim miejscu uplasowało się Huawei (udział 9,3%).
Uzyskanie, a później utrzymanie tak wysokich pozycji na konkurencyjnym rynku wymaga nadążania za rozwojem technologii. Pod tym względem Huawei radzi sobie bardzo dobrze. Podczas spotkania Huawei Enterprise 2022 w Warszawie przedstawiciele producenta prezentowali nowe, innowacyjne rozwiązania wprowadzone zarówno do macierzy jak i urządzeń sieciowych. W jego ramach odbyła się też seria wykładów na temat najnowszej oferty Huawei, którym towarzyszyła praktyczna prezentacja kilku wybranych pamięci masowych oraz urządzeń sieciowych przeznaczonych do zastosowań w centrach danych i systemach korporacyjnych.
Pamięci masowe Huawei
Na wystawie Huawei Enterprise 2022 główną, prezentowaną pamięcią była OceanStor Dorado AFA. Jak mówi Konrad Tutak, IT Product Manager w Huawei Polska „Na polskim rynku praktycznie wszyscy klienci, z którymi rozmawiam są zainteresowani macierzami AFA”, choć firma ma w ofercie również macierze wyposażone w dyski HDD, które jednak są obecnie najczęściej wykorzystywane w systemach do archiwizacji danych.
OceanStor Dorado AFA, według przedstawicieli producenta, jest obecnie jedynym w branży systemem, który zapewnia aktywne rozwiązanie DR (Disaster Recovery) zarówno w sieciach SAN, jak i NAS.
Zbudowana na jej bazie pamięć masowa SAN ma wydajność 21 mln IOPS, opóźnienia nie większe niż 0,05 milisekundy i niezawodność na poziomie 99,99999%. Natomiast OceanStor Dorado NAS może obsługiwać globalny, rozproszony system plików z wydajnością o 30% wyższą niż inne podobne produkty dostępne obecnie na rynku.
Macierze mogą być wyposażone w osiem kontrolerów, a awaria nawet 7 z nich nie przerywa pracy urządzenia i nie powoduje braku dostępu do danych. W połączeniu z tolerancją na jednoczesną awarię 3 dysków lub całej półki dyskowej OceanStor Dorado AFA zapewnia największą możliwą niezawodność – mówi Konrad Tutak z Huawei.

Macierz OceanStor Dorado AFA prezentowana na mobilnej wystawie Huawei Enterprise 2022. Źródło: Huawei.
Huawei koncentruje się na rozwijaniu technologii zewnętrznych pamięci masowych o architekturze pozwalającej na obsługę różnych aplikacji. W ofercie ma szeroki zakres urządzeń i rozwiązań, w tym OceanStor Dorado AFA, OceanStor Pacific Distributed Storage, OceanProtect Backup Storage i FusionCube. Są one adresowane między innymi do obsługi takich aplikacji, jak rozproszone bazy danych, Big Data, sztuczna inteligencja i analityka danych.
Niedawno, 12 maja 2022 roku w Monachium, podczas Forum Innowacyjnej Infrastruktury Danych 2022, Huawei zaprezentował nowe modele OceanStor Dorado AFA i OceanProtect Backup Storage, a także rozwiązania do przechowywania kontenerów i ochrony przed ransomware. Firma przedstawiła też zestaw narzędzi do konsolidacji pamięci masowych w centrach danych w całym cyklu eksploatacji SmartIDC, MigrationDirector i Data Management Engine, które zapewniają wgląd w stan pamięci masowych, pozwalają na automatyczną migrację oraz inteligentne zarządzanie danymi zwiększające wykorzystanie zasobów nawet o 30%.
Urządzenia sieciowe dla korporacji i mniejszych firm
Ważnym, choć trudniejszym do prezentacji elementem wystawy Huawei Enterprise 2022 były urządzenia sieciowe. Firma przedstawiła jeden model przełącznika o bardzo wysokiej gęstości upakowania portów oraz trzy modele urządzeń Wi-Fi.
Urządzenia mogą znaleźć zastosowanie w sieciach kampusowych, centrach danych, a także infrastrukturze optycznych i kablowych systemów sieciowych. Niektóre możliwości wdrożeń były prezentowane na modelach infrastruktury i monitorze przedstawiającym szczegóły funkcjonalności różnych systemów.

Przełączniki Huawei o wysokiej gęstości portów. Źródło: Huawei.
W przypadku urządzeń Wi-Fi warto zwrócić uwagę na niektóre innowacyjne funkcje wprowadzone w najnowszych modelach stacji dostępowych. Są to modułowa architektura pozwalająca na instalowanie dodatkowych interfejsów, np. Bluetooth, wykorzystanie firmowych anten zapewniających zaawansowane sterowanie wiązkami promieniowania w celu poprawy wydajności i niezawodności transmisji, a także oryginalny system głównego interfejsu, który przy wykorzystaniu specjalnego kabla umożliwia zestawienie połączenia o większej przepustowości oraz na większym dystansie rzędu nawet kilkuset metrów
Prezentowane urządzenia są podstawą sieciowych rozwiązań Huawei, które według przedstawicieli firmy, mogą znaleźć zastosowanie w takich branżach, jak edukacja, e-administracja, handel, finanse, energetyka, w szpitalach oraz w segmencie dostawców usług internetowych.
Dobrym przykładem związanej z nimi usługi jest Huawei CloudCampus 3.0. Jest to system przeznaczony do budowy w pełni bezprzewodowych, inteligentnych sieci kampusowych. Rozwiązanie zapewnia możliwość zautomatyzowanego zarządzanie sieciami WLAN i LAN przy wykorzystaniu technologii telemetrii, sztucznej inteligencji oraz mechanizmów uczenia maszynowego. Pozwala to na proaktywną analizę stanu sieci, wykrywanie nawet 85 procent potencjalnych problemów, określanie ich przyczyn, szybkie lokalizowanie wyjątków i optymalizację wydajności sieci bezprzewodowej.
Prezentowane stacje dostępowe są zgodne ze standardem Wi-Fi 6. Jeśli chodzi o najnowszą wersję Wi-Fi 6E, to Huawei posiada już w ofercie takie modele, które będą niebawem dostępne na polskim rynku - wyjaśnia Łukasz Kozłowski, IP Product Manager w Huawei Polska.
Huawei ma także w ofercie rozwiązania SD-WAN czyli sieci rozległe sterowane programowo oraz inne usługi chmurowe. Te ostatnie wykorzystują firmowe centra danych znajdujące się w Europie.
Materiał powstał we współpracy z Huawei Polska