Huawei prezentuje zaawansowaną ofertę rozwiązań dla centrów danych

Mobilna wystawa pod hasłem Huawei Enterprise 2022: Digital Transition To New Value Together od maja do września 2022 roku przejedzie przez 13 krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawii. Spotkanie inaugurujące tę trasę miało miejsce w Warszawie.

Foto: Pexels / panumas nikhomkhai

Na świecie szybko rośnie liczba ośrodków przetwarzania danych, a w Polsce też widać znaczące przyspieszenie ich rozwoju. Wartość inwestycji w budowę centrów danych w minionej dekadzie przekroczyła 100 miliardów dolarów. A zgodnie z szacunkami firmy analitycznej Cushman & Wakefield (raport „Global Data Center Market Comparison”) do 2024 roku roczna wartość takich inwestycji wzrośnie do poziomu 50 mld euro. Również w Polsce wyraźnie rośnie liczba realizowanych i planowanych inwestycji w nowe ośrodki przetwarzania danych świadczące usługi komercyjne.

Trendy te oznaczają, że rośnie popyt na infrastrukturę, w szczególności pamięci masowe i urządzenia sieciowe. Wśród największych na świecie dostawców tego typu systemów można wymienić kilka firm, między innymi Huawei.

Jeśli chodzi o pamięci masowe to według IDC, Huawei pod względem udziałów w rynku plasuje na 3 miejscu za Dell Technologies i HPE. Natomiast wśród dostawców macierzy AFA (All-Flash Arrays) szacowane przez Gartner globalne przychody Huawei dają tej firmie 4 miejsce na świecie.

Huawei prezentuje zaawansowaną ofertę rozwiązań dla centrów danych
Huawei prezentuje zaawansowaną ofertę rozwiązań dla centrów danych

Huawei zajmuje również wysoką, czwartą pozycję na świecie wśród dostawców pamięci masowych AFA (All-Flash Arrays). Źródło: Gartner, Wells Fargo Securities LLC.

Z kolei według firmy Statista (raport Enterprise Network Infrastructure Vendor Market Share Worldwide in 2021) w 2021 roku liderem rynku korporacyjnych urządzeń sieciowych, z ponad 55-procentowym udziałem było Cisco Systems, a na drugim miejscu uplasowało się Huawei (udział 9,3%).

Uzyskanie, a później utrzymanie tak wysokich pozycji na konkurencyjnym rynku wymaga nadążania za rozwojem technologii. Pod tym względem Huawei radzi sobie bardzo dobrze. Podczas spotkania Huawei Enterprise 2022 w Warszawie przedstawiciele producenta prezentowali nowe, innowacyjne rozwiązania wprowadzone zarówno do macierzy jak i urządzeń sieciowych. W jego ramach odbyła się też seria wykładów na temat najnowszej oferty Huawei, którym towarzyszyła praktyczna prezentacja kilku wybranych pamięci masowych oraz urządzeń sieciowych przeznaczonych do zastosowań w centrach danych i systemach korporacyjnych.

Pamięci masowe Huawei

Na wystawie Huawei Enterprise 2022 główną, prezentowaną pamięcią była OceanStor Dorado AFA. Jak mówi Konrad Tutak, IT Product Manager w Huawei Polska Na polskim rynku praktycznie wszyscy klienci, z którymi rozmawiam są zainteresowani macierzami AFA”, choć firma ma w ofercie również macierze wyposażone w dyski HDD, które jednak są obecnie najczęściej wykorzystywane w systemach do archiwizacji danych.

OceanStor Dorado AFA, według przedstawicieli producenta, jest obecnie jedynym w branży systemem, który zapewnia aktywne rozwiązanie DR (Disaster Recovery) zarówno w sieciach SAN, jak i NAS.

Zbudowana na jej bazie pamięć masowa SAN ma wydajność 21 mln IOPS, opóźnienia nie większe niż 0,05 milisekundy i niezawodność na poziomie 99,99999%. Natomiast OceanStor Dorado NAS może obsługiwać globalny, rozproszony system plików z wydajnością o 30% wyższą niż inne podobne produkty dostępne obecnie na rynku.

Macierze mogą być wyposażone w osiem kontrolerów, a awaria nawet 7 z nich nie przerywa pracy urządzenia i nie powoduje braku dostępu do danych. W połączeniu z tolerancją na jednoczesną awarię 3 dysków lub całej półki dyskowej OceanStor Dorado AFA zapewnia największą możliwą niezawodność – mówi Konrad Tutak z Huawei.

Huawei prezentuje zaawansowaną ofertę rozwiązań dla centrów danych

Macierz OceanStor Dorado AFA prezentowana na mobilnej wystawie Huawei Enterprise 2022. Źródło: Huawei.

Huawei koncentruje się na rozwijaniu technologii zewnętrznych pamięci masowych o architekturze pozwalającej na obsługę różnych aplikacji. W ofercie ma szeroki zakres urządzeń i rozwiązań, w tym OceanStor Dorado AFA, OceanStor Pacific Distributed Storage, OceanProtect Backup Storage i FusionCube. Są one adresowane między innymi do obsługi takich aplikacji, jak rozproszone bazy danych, Big Data, sztuczna inteligencja i analityka danych.

Niedawno, 12 maja 2022 roku w Monachium, podczas Forum Innowacyjnej Infrastruktury Danych 2022, Huawei zaprezentował nowe modele OceanStor Dorado AFA i OceanProtect Backup Storage, a także rozwiązania do przechowywania kontenerów i ochrony przed ransomware. Firma przedstawiła też zestaw narzędzi do konsolidacji pamięci masowych w centrach danych w całym cyklu eksploatacji SmartIDC, MigrationDirector i Data Management Engine, które zapewniają wgląd w stan pamięci masowych, pozwalają na automatyczną migrację oraz inteligentne zarządzanie danymi zwiększające wykorzystanie zasobów nawet o 30%.

Urządzenia sieciowe dla korporacji i mniejszych firm

Ważnym, choć trudniejszym do prezentacji elementem wystawy Huawei Enterprise 2022 były urządzenia sieciowe. Firma przedstawiła jeden model przełącznika o bardzo wysokiej gęstości upakowania portów oraz trzy modele urządzeń Wi-Fi.

Urządzenia mogą znaleźć zastosowanie w sieciach kampusowych, centrach danych, a także infrastrukturze optycznych i kablowych systemów sieciowych. Niektóre możliwości wdrożeń były prezentowane na modelach infrastruktury i monitorze przedstawiającym szczegóły funkcjonalności różnych systemów.

Huawei prezentuje zaawansowaną ofertę rozwiązań dla centrów danych

Przełączniki Huawei o wysokiej gęstości portów. Źródło: Huawei.

W przypadku urządzeń Wi-Fi warto zwrócić uwagę na niektóre innowacyjne funkcje wprowadzone w najnowszych modelach stacji dostępowych. Są to modułowa architektura pozwalająca na instalowanie dodatkowych interfejsów, np. Bluetooth, wykorzystanie firmowych anten zapewniających zaawansowane sterowanie wiązkami promieniowania w celu poprawy wydajności i niezawodności transmisji, a także oryginalny system głównego interfejsu, który przy wykorzystaniu specjalnego kabla umożliwia zestawienie połączenia o większej przepustowości oraz na większym dystansie rzędu nawet kilkuset metrów

Prezentowane urządzenia są podstawą sieciowych rozwiązań Huawei, które według przedstawicieli firmy, mogą znaleźć zastosowanie w takich branżach, jak edukacja, e-administracja, handel, finanse, energetyka, w szpitalach oraz w segmencie dostawców usług internetowych.

Dobrym przykładem związanej z nimi usługi jest Huawei CloudCampus 3.0. Jest to system przeznaczony do budowy w pełni bezprzewodowych, inteligentnych sieci kampusowych. Rozwiązanie zapewnia możliwość zautomatyzowanego zarządzanie sieciami WLAN i LAN przy wykorzystaniu technologii telemetrii, sztucznej inteligencji oraz mechanizmów uczenia maszynowego. Pozwala to na proaktywną analizę stanu sieci, wykrywanie nawet 85 procent potencjalnych problemów, określanie ich przyczyn, szybkie lokalizowanie wyjątków i optymalizację wydajności sieci bezprzewodowej.

Prezentowane stacje dostępowe są zgodne ze standardem Wi-Fi 6. Jeśli chodzi o najnowszą wersję Wi-Fi 6E, to Huawei posiada już w ofercie takie modele, które będą niebawem dostępne na polskim rynku - wyjaśnia Łukasz Kozłowski, IP Product Manager w Huawei Polska.

Huawei ma także w ofercie rozwiązania SD-WAN czyli sieci rozległe sterowane programowo oraz inne usługi chmurowe. Te ostatnie wykorzystują firmowe centra danych znajdujące się w Europie.


Materiał powstał we współpracy z Huawei Polska

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200