Huawei 400G DWDM - 20 Tb/s przez pojedyncze włókno światłowodu

Huawei zaprezentował na początku marca br. na konferencji OFC/NFOEC 2012 prototypowy, optyczny system przesyłania informacji na duże odległości, który transmituje dane przy użyciu technologii 400G DWDM (Dense Wave Division Multiplexing; zagęszczone multipleksowanie sygnałów z podziałem długości fali) przez pojedyncze włókno światłowodowe z szybkością 20 Tb/s.

DWDM to cyfrowa technologia multipleksowania wielu sygnałów przez jedno połączenie światłowodowe polegająca na tym, że każdy z sygnałów jest transmitowany za pośrednictwem fali świetlnej o innej długości. Kanałów takich może być od kilkudziesięciu do nawet kilkuset. Huawei 400G DWDM to pierwsze na świecie rozwiązanie DWDM pracujące z tak dużą przepustowością, w którym dane są przesyłane przez jeden kanał z szybkością 400 Gb/s. W laboratoriach szeregu innych firm projektowano już sieci optyczne DWDM przesyłające dane przez jeden światłowód z szybkością 20 Tb/s, jednak stosowano wtedy dużo większą liczbę kanałów, przez które sygnały były przesyłane z mniejszymi niż 400 Gb/s szybkościami.

Istotną cechą rozwiązania (w którym firma zastosowała światłowód C-band) jest też to, że dane można transmitować bez konieczności elektrycznej regeneracji sygnału na odległość do 1000 km. Huawei zastosował w systemie metodę korekcji błędów SD-FEC (Soft Decision - Forward Error Correction ), specjalny algorytm koherentnej detekcji, a także wysokowydajne moduły optyczne. Prototyp rozwiązania można uruchomić na firmowej platformie Huawei WDM/OTM (WDM/Optical Transport Module), co pozwoli użytkownikom płynnie przechodzić z systemu 40G/100G na system 400G DWDM.

Zobacz również:

  • Huawei P60 Pro ma świetny aparat i... za dużo ograniczeń

Warto przypomnieć, że istnieje jeszcze jedna odmiana technologii DWDM, kryjąca się za skrótem UDWDM (ultra zagęszczone multipleksowanie sygnałów z podziałem długości fali). W przypadku tej technologii odstępy między kanałami są mniejsze niż w przypadku technologii DWDM, dlatego fal świetlnych o różnej długości może być wtedy więcej. Z powodu małych odstępów między poszczególnymi kanałami, technologia UDWDM jest jednak dużo trudniejsza do wdrożenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200