Holey Optochip - optyczny układ IBM transmitujący dane z szybkością 1 Tb/s

Naukowcy z IBM opracowali prototyp optycznego układu scalonego, który może transferować dane, mające postać impulsów światła, z szybkością 1 Tb/s. Oznacza to, że układ taki może pobrać w ciągu jednej sekundy 500 filmów o wysokiej rozdzielczości.

Układ scalony (któremu IBM nadał nazwę Holey Optochip) pełni rolę równoległego optycznego transceivera, który zawiera zarówno nadajnik, jak i odbiornik. Holey Optochip został zaprojektowany z myślą o obsługiwaniu dużych porcji danych, które są generowane przez nowe multimedialne aplikacje i usługi, i są następnie transmitowane przez sieci korporacyjne oraz konsumenckie.

Naukowcy z IBM zaprojektowali Holey Optochip wykonując z tyłu standardowego układu krzemowego CMOS - produkowanego przy użyciu technologii 90 nanometrów - 48 niewielkich otworów. Przez otwory te wpadają impulsy światła, które uzyskują w ten sposób dostęp do 24 kanałów służących do transmitowania danych (obsługiwanych przez lasery VCSE; Vertical-Cavity Surface-Emitting; tzw. laser złączowy) oraz do 24 kanałów służących do odbierania danych.

Zobacz również:

  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source

IBM oczekuje, że układ (zaprezentowany niedawno przez firmę w Los Angeles na konferencji Optical Fiber Communication Conference) będzie w przyszłości stosowany w superkomputerach kolejnej generacji, które będą obsługiwać wymagające aplikacje uruchamiane w centrach danych. To obszar (centra danych), w którym firma stosuje już obecnie szereg optycznych technologii.

Holey Optochip - optyczny układ IBM transmitujący dane z szybkością 1 Tb/s

Architektura układu Holey Optochip

Sieciowe technologie optyczne zwiększają w znaczący sposób szybkość transferowania danych, gdyż są one wtedy przesyłane w postaci impulsów światła, a nie impulsów elektrycznych (czyli elektronów) wysyłanych przez połączenia miedziane. Naukowcy od lat szukają technologii, które połączą metodę transmitowania impulsów świetlnych ze standardowymi i tanimi, dostępnymi już układami scalonymi. Technologia taka powinna być przede wszystkim niedroga, aby znalazła szersze zastosowanie.

Moduł został skonstruowany na bazie ogólnie dostępnych, komercyjnych elementów. Znajdujący się w nim transceiver zasługuje przy tym na miano "zielonego" rozwiązania, gdyż pobiera mniej niż 5 W mocy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200