Holenderski przetarg na UMTS nie przyniósł spodziewanych pieniędzy

Rząd holenderski oszacował wpływy z przetargu na licencje telefonii komórkowej trzeciej generacji na ok. 20 mld guldenów (8,5 mld USD). Tymczasem aukcja zakończyła się sumą ponad trzykrotnie niższą. Kalkulacje rządu holenderskiego bazowały na wynikach rekordowego przetargu brytyjskiego, który zasilił tamtejszy budżet kwotą ok. 34 mld USD.

Holenderski przetarg na telefonię komórkową trzeciej generacji (UMTS) zakończył się wraz z odstąpieniem od niego firmy Versatel Telecom International.

Versatel poinformował wczoraj, że "został zmuszony" do odstąpienia od przetargu po tym, jak rząd Holandii nie podjął kroków przeciwko innemu licytującemu. Versatel twierdził, że otrzymał "list z pogróżkami" od swojego konkurenta, firmy Telfort Holding, należącej do British Telecommunications. Operator twierdzi, że Telfort zagroził mu pojęciem działań prawnych, jeśli będzie on brał udział w licytacji po tym, gdy "suma przetargowa przekroczy pewną wartość" .

Holenderski przetarg na UMTS rozpoczął się od ceny wywoławczej 5 mld guldenów (ok. 2,11 mld USD). Po trzynastu dniach licytacji, pięciu operatorów zaoferowało w sumie 5,9 mld guldenów (ok. 2,5 mld USD). Libertel, odział Vodafone AirTouch, i KPN Mobile, należący do Royal KPN, zdobyły dwie największe licencje, za odpowiednio: 1,57 mld guldenów (ok. 670 mln USD) i 1,56 mld guldenów (660 mln USD). Pozostałe trzy mniejsze licencje zostały kupione przez Dutchtone Multimedia, Ben Nederland Holding oraz Telfort.

Rząd holenderski, uwzględniając rekordowy wynik brytyjskiego przetargu na UMTS (ok. 34 mld USD), oszacował wpływy z przetargu na ok. 20 mld guldenów (8,5 mld USD). Tymczasem aukcja zakończyła się sumą ponad trzykrotnie niższą.

***

Minister łączności odkłada decyzję o przetargu na UMTS

KPN, DoCoMo i Hutchison będą wspólnie starać się o europejskie licencje UMTS

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200