Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS

Holenderski rząd zdecydował się ograniczyć wykorzystanie przeglądarki Google Chrome i system operacyjny Google ChromeOS w edukacji. Powodem są kwestie prywatności studentów.

Nie po raz pierwszy Google oskarżane jest o niekontrolowane zbieranie danych o użytkownikach z całego świata oraz gromadzenie większej, niż to potrzebne do zapewnienie działania usług informacji.

Laptop z Google ChromeOS
Źródło: samsung.com

Laptop z Google ChromeOS

Źródło: samsung.com

Holenderski rząd zdecydował się właśnie na ograniczenie wykorzystania systemu operacyjnego Google ChromeOS oraz przeglądarki Google Chrome w sektorze edukacji. Oficjalnym powodem są kwestie prywatności danych studentów.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Najlepsze tegoroczne rozszerzenia przeznaczone dla przeglądarki Chrome
  • Google tnie koszta operacyjne - rzadsze wymiany i tańszy sprzęt

W chwili obecnej nie ma jeszcze mowy o całkowitym zakazie korzystania. Portal Bleeping Computer przekazał, że lokalne władze podjęły decyzję o ograniczeniu korzystania z przeglądarki Chrome i systemu ChromeOS w szkołach co najmniej do połowy przyszłego roku.

Oficjalnym powodem wydania tej decyzji jest zbyt duża ilość gromadzonych danych zbieranych o uczniach i udostępnianych partnerom reklamowym Google oraz brak przejrzystych informacji o miejscach, w których wykorzystywane są te informacje.

Informacja została zaaprobowana przez Ministra Edukacji oraz Ministra Edukacji Podstawowej i Średniej Holandii, którzy podpisali się pod apelem do władz lokalnych. Zadeklarowano konieczność podjęcia środków bezpieczeństwa podczas korzystania z produktów Google.

Podjęto już rozmowy z firmami takimi jak Google, Microsoft czy Zoom, które zostały poświęcone ochronie danych osobowych i potrzebie zwiększenia przejrzystości wykorzystania informacji o użytkownikach w swoich produktach.

Google zgodziło się wydać nowe wersje Chrome i ChromeOS do przyszłego roku.

Do sierpnia 2023 roku szkoły nadal będą mogły korzystać z dotychczasowych wersji Chrome i ChromeOS, pod warunkiem zastosowania zabezpieczeń zalecanych przez holenderskie władze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200