Hitachi produkuje DVD-ROM

Na rynek wchodzi nowa generacja czytników płyt optycznych przeznaczonych dla PC.

Na rynek wchodzi nowa generacja czytników płyt optycznych przeznaczonych dla PC.

Hitachi Europe Ltd. zapowiada w styczniu br. wprowadzenie do masowej produkcji GD-1000 - czytników DVD-ROM przeznaczonych do instalacji w komputerach PC. GD-1000 umożliwia odczyt standardowych dysków DVD zarówno o pojemności 4,7 GB (jednostronne/jednowarstwowe), jak i mających pojawić się na rynku w tym roku dwuwarstwowych i dwustronnych płyt, umożliwiających zapis do 17 GB danych.

Do odczytu informacji z kolejnych warstw dysku napęd Hitachi wykorzystuje technologię skokowej zmiany ogniskowej (focus-jump pickup technology). Standardowa, ustalona szybkość transmisji danych z płyty DVD wynosi 1380 KB/s przy średnim czasie dostępu - 190 ms. Napęd jest wyposażony w bufor pamięci o pojemności 256 KB, interfejs EIDE ATAPI (PIO Mode 4), sterowniki programowe dla Windows 3.x oraz Windows 95 i może być instalowane w pozycji pionowej lub poziomej. Urządzenie pozwala również na odczyt danych z płyt CD.,oferując szybkość transmisji 1200 KB/s (8x) przy średnim czasie dostępu wynoszącym 150 ms. Nie można natomiast odczytywać płyt CD-R, ponieważ krótsza długość fali lasera wykorzystywanego w czytnikach DVD nie jest zgodna z obecną specyfikacją CD-R.

Dyski DVD o pojemności 4,7 GB pozwalają na zapis ok. 2 godz. filmu wideo o jakości studyjnej przy zastosowaniu kompresji. Odtwarzanie danych wideo i audio przez napęd DVD-ROM wymaga dodatkowego zainstalowania w komputerze karty dekodera MPEG-2.


TOP 200