Hitachi i NEC zawiązują spółkę

Hitachi i NEC ogłosiły 25 czerwca, że utworzą w październiku spółkę joint venture, która będzie produkować rutery i przełączniki przeznaczone dla dużych sieci korporacyjnych i firm telekomunikacyjnych.

Hitachi i NEC zawiązują spółkę
Spółka, która nie ma jeszcze nazwy, będzie dostarczać obu firmom wysoko wydajne rutery i przełączniki, a te będą je sprzedawać klientom. Spółka zamierza też sprzedawać swoje produkty przez sieć dystrybutorów pod swoim własnym znakiem firmowym oraz dostarczać je producentom sprzętu sieciowego w ramach umów OEM.

Spółka zamierza wprowadzić na rynek swój pierwszy produkt w marcu 2005 r. Nie wiadomo jeszcze, jakie to będzie urządzenie. Jedno jest pewne – będzie to wydajny węzeł sieciowy zaprojektowany z myślą o dużych sieciach, w których firmy uruchamiają swoje najważniejsze aplikacje. Nowa spółka oczekuje, że w 2005 finansowym roku (który zaczyna się w kwietniu 2005 r.) osiągnie obroty rzędu 373 mln USD.

Rutery i przełączniki będą kierowane głównie na rynek japoński (90% produkcji). Reszta będzie sprzedawana w innych krajach. Spółka będzie miała swoją siedzibę w Tokio i będzie zatrudniać 350 osób. Początkowy kapitał spółki wyniesie 5,5 mld jenów. Hitachi będzie właścicielem 60% majątku spółki, a NEC 40%.

Nawiązując ze sobą tak ścisłą współpracę, Hitahi i NEC chcą odebrać przynajmniej część rynku takim potentatom jak Cisco i Juniper Networks. Analitycy potwierdzają, że oddzielnie nie miałyby większych szans, a razem mogą tu wiele zdziałać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200