Hitachi: 1 TB na talerz

Koncern Hitachi Global Storage Technologies poinformował o rozpoczęciu produkcji twardych dysków, w których na jednym talerzu zapisać można do 1 TB danych.

Nowa technologia nie zostanie jednak - przynajmniej na razie - wykorzystana do produkcji dysków o pojemności kilku terabajtów. Hitachi zamierza wykorzystać ją do wytwarzania dysków o mniejszych pojemnościach, które będą charakteryzowały się niską awaryjnością (mniej ruchomych elementów to mniejsze ryzyko usterki) oraz mniejszymi gabarytami.

Na początek będą to HDD z serii Deskstar, Travelstar oraz CinemaStar, o pojemnościach od 250 GB do 1 TB. Firma zaoferuje m.in. 3,5-calowe dyski o wysokości zaledwie 7 mm (z-height), przeznaczone do montażu w urządzeniach multimedialnych (np. odtwarzaczach i nagrywarkach wideo), a także ultralekkich notebookach.

Zobacz również:

  • Nowe dyski twarde WD oferują rekordowe pojemności
  • Toshiba: dyski twarde 26 TB w tym roku, a 40 TB za pięć lat

Wśród nowości pojawią się również dyski Deskstar 7K1000.D (7200 rpm) oraz 5K1000.B (5200 rpm), wykorzystujące interfejs SATA 6 Gbit/s i wyposażone w bufor o pojemności 32 MB. Są one przeznaczone do komputerów stacjonarnych oraz systemów pamięci masowej. W nowych urządzeniach z serii Deskstar zastosowano system CoolSpin, umożliwiający zredukowanie zużycia energii o 15%.

Przedstawiciele Hitachi wyjaśniają, że obecnie jednotalerzowe dyski o pojemnościach od 250 do 500 GB stanowią ok. 90% wszystkich HDD sprzedawanych w urządzeniach z segmentu elektroniki użytkowej. Firma liczy na to, że klienci docenią możliwości, jakie da im wykorzystanie np. w nagrywarkach wideo dysku o pojemności 1 TB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200