Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu

Windows 10 pomimo premiery Windowsa 11 nadal jest najpopularniejszym systemem operacyjnym w organizacjach. W niniejszym materiale gromadzimy najważniejsze z punktu widzenia użytkownika biznesowego zmiany i poprawki błędów, które są wydane przez producenta.

System operacyjny Windows 10 pojawił się na rynku w 2015 roku. Jest to pierwsze wydanie Windowsa rozwijane w modelu Windows as a Service. Oznacza to, że producent aktywnie aktualizuje oprogramowanie dodając do niego nowe funkcje. Microsoft przez wiele lat utrzymywał, że Windows 10 będzie ostatnim systemem operacyjnym Windows. W 2021 zaprezentowano jednak Windowsa 11.

Windows 10 
Źródło: Lenovo.com

Windows 10

Źródło: Lenovo.com

Windows 11 zadebiutował na rynku w 2021 roku, ale proces aktualizacji komputerów w organizacji jest długotrwały. Do 2025 roku wiele komputerów wykorzystywanych w celach biznesowych pracować będzie pod kontrolą Windowsa 10.

Zobacz również:

 • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
 • Windows 11 Home vs Pro - czy SMB wystarczy wersja Home?
 • Nowy ransomware wykorzystuje BitLockera do szyfrowania dysku

W niniejszym materiale publikujemy informacje o najnowszych aktualizacjach dla systemu operacyjnego Windows 10. Analizujemy je pod kątem przydatności na komputerach wykorzystywanych w firmach i organizacjach. Materiał jest regularnie aktualizowany wraz z pojawianiem się kolejnych aktualizacji oprogramowania dla Windowsa 10. Historię aktualizacji gromadzimy od 2022 roku.

Aktualizacja z 27 czerwca 2023 roku - KB5027293

Dwa tygodnie po wydaniu aktualizacji z cyklu Patch Tuesday firma Microsoft wprowadziła do Windows Update nową łatkę, która została upubliczniona w celu rozwiązania jednego z raportowanych ostatnimi czasy błędów. Uaktualnienie KB5027293 adresuje problem, który wpływał na klawiaturę ekranową. Windows 10 nie pozwalał na jej uruchomienie bezpośrednio po odblokowaniu systemu operacyjnego.

Przy okazji firma Microsoft zdecydowała się wprowadzić szereg zmian w obrębie Windowsa 10.

Aktualizacja KB5027293 dodaje wiele nowych funkcji i ulepszeń do Microsoft Defender for Endpoint. Pojawiła się również opcja uwierzytelniania się w usługach chmurowych Microsoftu ze wsparciem dla kontroli dostępu warunkowego (jeżeli została aktywowana i jest wymagana).

Łatka poprawia kilka uproszczonych chińskich czcionek i edytor metod wprowadzania Microsoft Pinyin (IME). Obsługują one teraz GB18030-2022. Znaki z listy standardowych znaków chińskich (poziom implementacji GB18030-2022 2) są dostępne w czcionkach Microsoft Yahei (zwykła, jasna i pogrubiona), Dengxian (czcionka opcjonalna: zwykła, jasna i pogrubiona) oraz Simsun. Czcionka Simsun Ext-B (poziom implementacji GB18030-2022 3) obsługuje teraz rozszerzenia Unicode CJK Unified Ideographs E i F.

Aktualizacja wpływa na działanie zaplanowanych zdarzeń w cyklu miesięcznym, które mogły nie zostać wywołane po ostaniej zmianie czasu na letni.

Rozwiązano problem wpływający na ustawienia rejestru w ścieżkach zasad, które mogły zostać przypadkowo usunięte, gdy nie zmieniono nazwy lokalnego tymczasowego pliku zasad użytkownika podczas przetwarzania zasad grupy.

Aktualizacja wpływa na niezawodność działania Menedżera okien pulpitu (DWM).

Rozwiązano problem z plikami .msi, które nie były wykonywane.

Niestety Microsoft nie rozwiązał wszystkich znanych i raportowanych błędów. Firma ostrzega administratorów IT przed jednym, doskonale znanym już problemem oraz dodatkowym problemem, który pojawił się po wdrożeniu łatki KB5026435:

 • Problem z działaniem aplikacji Microsoft Edge Legacy na komputerach z systemem Windows 10 zainstalowanym z niestandardowego nośnika offline lub niestandardowego obrazu ISO. W niektórych przypadkach komputery z zainstalowanym w ten sposób systemem operacyjnym automatycznie odinstalowują przeglądarkę sieciową Microsoft Edge. Według producenta najłatwiejszym sposobem rozwiązania problemu jest instalacja przeglądarki Microsoft Edge bezpośrednio ze strony Microsoft.
 • Aktualizacja z 13 czerwca 2023 roku - KB5027215

  We wtorek - 13 czerwca 2023 roku firma Microosft zdecydowała się na opublikowanie nowej aktualizacji dla systemu operacyjnego Windows 10 w wersji 22H2. Jest to tradycyjna łatka z cyklu Patch Tuesday, a jednocześnie ostatnie uaktualnienie Windows 10, które zostało udostępnione dla wersji 22H2 oraz 21H2. Gigant z Redmond zakończył wsparcie dla poprzednich wydań systemu operacyjnego Windows 10, które pozostały bez wsparcia w zakresie aktualizacji oprogramowania, łatek zabezpieczeń oraz pomocy technicznej. Zmiana ta nie dotyczy wydań Enterprise, Education, IoT Enterprise oraz Enterprise Multi-session - wersje te nadal otrzymują wsparcie w wydaniu 21H2.

  Producent nie przekazał oficjalnego dziennika zmian. Microsoft donosi jedynie o wprowadzeniu szeregu łatek poprawiających poziom bezpieczeństwa oraz stabilności pracy systemu operacyjnego.

  Niestety Microsoft nie rozwiązał wszystkich znanych i raportowanych błędów. Firma ostrzega administratorów IT przed jednym, doskonale znanym już problemem oraz dodatkowym problemem, który pojawił się po wdrożeniu łatki KB5026435:

  • Problem z działaniem aplikacji Microsoft Edge Legacy na komputerach z systemem Windows 10 zainstalowanym z niestandardowego nośnika offline lub niestandardowego obrazu ISO. W niektórych przypadkach komputery z zainstalowanym w ten sposób systemem operacyjnym automatycznie odinstalowują przeglądarkę sieciową Microsoft Edge. Według producenta najłatwiejszym sposobem rozwiązania problemu jest instalacja przeglądarki Microsoft Edge bezpośrednio ze strony Microsoft.
  • Aktualizacja z 23 maja 2023 roku - KB5026435

   We wtorek - 23 maja 2023 roku firma Microsoft opublikowała nową aktualizację dla systemu operacyjnego Windows 10 22H2 - jedynej wersji, która będzie wspierana od czerwca 2023 roku do zakończenia wsparcia dla systemów operacyjnych z rodziny Windows 10.

   Pomimo przejścia w tryb serwisowy i zaniechania wdrażania nowych wersji Windowsa 10 z funkcjami przeniesionymi z Windowsa 11, gigant z Redmond zdecydował się udostępnić użytkownikom kilka nowych funkcji. Tym samym łatka wydana z okazji Patch Tuesday skupia się nie tylko na poprawkach jakościowych i aktualizacji zabezpieczeń.

   Łatka KB5026435 przywraca do systemu operacyjnego Windows 10 22H2 ulepszone pole wyszukiwania na pasku zadań. Opcję można wykorzystać do uzyskania szybkiego dostępu do wyszukiwarki systemowej w dowolnym momencie podczas korzystania z systemu operacyjnego Windows 10.

   Aktualizacja wpływa również na działanie paska powiadomień. Aktualizacja KB5026435 wprowadza możliwość wyświetlania w tym samym czasie aż trzech ważnych powiadomień o wysokim priorytecie z wyświetlaniem szczegółowych informacji. W przypadku klasycznych powiadomień o zwykłym poziomie ważności system operacyjny pozwala wyświetlić cztery takie powiadomienia. Istnieje również możliwość wyświetlenia trzech ważnych powiadomień oraz jednego powiadomienia o normalnym poziomie ważności w tym samym momencie.

   Nowa łatka z końca maja 2023 roku rozwiązuje również kilka znanych problemów. Między innymi pozbyto się problemu z dostępem do ustawień kard dla witryn działających w trybie IE.

   Microsoft zdecydował się również na rozwiązanie problemu z wybranymi modelami drukarek, które były niepoprawnie identyfikowane przez system operacyjny.

   Aktualizacja zaadresowała problem z działaniem klawiatury dotykowej na urządzeniach wyposażonych w ekran z warstwą dotykową. Wyeliminowano również problem, który w specyficznych przypadkach uniemożliwiał wywołanie klawiatury ekranowej na urządzeniach wyposażonych w ekran z warstwą dotykową.

   Administratorzy IT ucieszą się z wielu zmian jakościowych, które rozwiązują znane od dawna i zgłaszane problemy.

   Rozwiązano problem wpływający na moduł App Installer. Podczas jego wykorzystania aplikacji MSIX nie były aktualizowane.

   Rozwiązano błąd związany z działaniem protokołu SMB (Server Message Block), który uniemożliwiał uzyskanie dostępu do folderów udostępnianych przez SMB.

   Wyeliminowało usterkę mającą wpływ na usługę podsystemu lokalnych organów bezpieczeńtwa (LSASS), która potrafiła przestać działać podczas używania Azure Virtual Desktop (AVD).

   Aktualizacja rozwiązuje problem, który wpływa na zaplanowane zadania. Zadania kończą się niepowodzeniem, gdy używają przechowywanych poświadczeń lokalnego konta użytkownika. Dzieje się tak po włączeniu funkcji Credential Guard. Komunikat o błędzie to "2147943726 : ERROR_LOGON_FAILURE (Nazwa użytkownika lub hasło są nieprawidłowe)".

   Łatka KB5026435 rozwiązuje problem, który wpływa na klaster Storage Spaces Direct (S2D). Mógł on nie być dostępny online. Działo się tak się tak po okresowym rolowaniu hasła. Kod błędu to 1326.

   Rozwiązano problem, który wpływa na dot sourcing. Powodował on awarię plików zawierających definicje klas w Windows PowerShell.

   Zmieniono informacje o numerze telefonu komórkowego do pomocy technicznej wyświetlanego w momencie aktywacji systemu operacyjnego na terytorium Indii.

   Pozbyto się błędu wpływającego na zasady PublishDfsRoots. Nie była ona poprawnie stosowana do docelowego klienta, który ma wdrożone zarządzanie urządzeniami mobilnymi (MDM). Jednym z przykładów MDM jest Microsoft Intune.

   Aktualizacja ta zmienia zakresy międzynarodowych numerów IMSI (International Mobile Subscriber Identity) dla niektórych operatorów komórkowych.

   Łatka rozwiązuje problem, który wpływał na Zaporę systemu Windows. Zapora odrzucała wszystkie połączenia z adresem IP portalu przechwytującego. Działo się tak po wybraniu opcji Captive Portal Addresses.

   Ta pozbywa się również błędu, który dotyczył urządzeń połączonych z usługą Azure Active Directory (Azure AD). Zapora systemu Windows mogła nie zastosować dla nich prawidłowej domeny i profilu.

   Aktualizacja rozwiązuje problem, który wpływał na podpisane zasady Windows Defender Application Control (WDAC). Nie były one stosowane do bezpiecznego jądra. Działo się tak po włączeniu funkcji bezpiecznego rozruchu.

   Łatka z 23 maja 2023 roku rozwiązuje problem, który mógł mieć wpływ na duży punkt reparse. Podczas korzystania z NTFS w celu uzyskania do niego dostępu mógł wystąpić błąd zatrzymania. Problem ten występował po anulowaniu operacji FSCTL Set zmieniającej znacznik reparse.

   Aktualizacja rozwiązuje znany błąd, który mógł mieć wpływ na niektóre aplikacje do rozpoznawania mowy. Mogły one mieć sporadyczne problemy z rozpoznawaniem mowy, ekspresyjnym wprowadzaniem i pismem odręcznym. Działo się tak, gdy językiem wyświetlania był chiński lub japoński. Aplikacje mogły nie rozpoznawać niektórych słów. Mogły one nie otrzymywać żadnych danych wejściowych z rozpoznawania mowy lub dotkniętych typów danych wejściowych. Wystąpienie tego błędu było prawdopodobne, gdy aplikacje korzystały z modułu z rozpoznawania mowy offline.

   Niestety Microsoft nie rozwiązał wszystkich znanych i raportowanych błędów. Firma ostrzega administratorów IT przed jednym, doskonale znanym już problemem oraz dodatkowym problemem, który pojawił się po wdrożeniu łatki KB5026435:

   • Problem z działaniem aplikacji Microsoft Edge Legacy na komputerach z systemem Windows 10 zainstalowanym z niestandardowego nośnika offline lub niestandardowego obrazu ISO. W niektórych przypadkach komputery z zainstalowanym w ten sposób systemem operacyjnym automatycznie odinstalowują przeglądarkę sieciową Microsoft Edge. Według producenta najłatwiejszym sposobem rozwiązania problemu jest instalacja przeglądarki Microsoft Edge bezpośrednio ze strony Microsoft.
   • Mogą występować sporadyczne problemy z zapisywaniem, kopiowaniem lub dołączaniem plików przy użyciu aplikacji 32-bitowych, które obsługują duże adresy i korzystają z interfejsu API CopyFile. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu na urządzeniach z systemem Windows jest większe w przypadku korzystania z komercyjnego lub korporacyjnego oprogramowania zabezpieczającego, które wykorzystuje rozszerzone atrybuty plików. Aplikacje Microsoft Office, takie jak Microsoft Word lub Microsoft Excel, są dotknięte tylko w przypadku korzystania z wersji 32-bitowych. Może pojawić się w nich błąd "Dokument nie został zapisany". Problem ten nie dotyczy aplikacji 64-bitowych lub 32-bitowych, które NIE obsługują dużych adresów. Microsoft zaleca powtórzenie kopiowania plików w przypadku wystąpienia błędu.

   Aktualizacja z 9 maja 2023 roku - KB5026361

   W drugim tygodniu maja firma Microsoft zdecydowała się wydać nową aktualizację dla wspieranych wersji systemu operacyjnego Windows 10. Jest to aktualizacja z cyklu Patch Tuesday. Oznacza to brak nowych funkcji. Producent skupił się na załataniu błędów oraz wdrożeniu poprawek jakościowych i zabezpieczeń.

   Microsoft nie przekazał oficjalnego dziennika zmian dotyczącego łatki KB5026361. Przekazano jedynie, że aktualizacja rozwiązuje problemy związane z bezpieczeństwem systemu operacyjnego Windows.

   Oprogramowanie dostępne jest dla systemu operacyjnego Windows 10 22H2, 21H2 oraz 20H2 w wersjach Enterprise Multi-Session, Enterprise, Education oraz IoT Enterprise.

   Niestety Microsoft nie rozwiązał wszystkich znanych i raportowanych błędów. Firma ostrzega administratorów IT przed jednym, doskonale znanym już problemem:

   • Problem z działaniem aplikacji Microsoft Edge Legacy na komputerach z systemem Windows 10 zainstalowanym z niestandardowego nośnika offline lub niestandardowego obrazu ISO. W niektórych przypadkach komputery z zainstalowanym w ten sposób systemem operacyjnym automatycznie odinstalowują przeglądarkę sieciową Microsoft Edge. Według producenta najłatwiejszym sposobem rozwiązania problemu jest instalacja przeglądarki Microsoft Edge bezpośrednio ze strony Microsoft.

   Wraz z wydaniem nowej aktualizacji firma Microsoft opublikowała nowe ostrzeżenie dla administratorów IT. Microsoft przypomina o zaprzestaniu wsparcia dla wszystkich wydań Windows 10 w wersji 20H2 dnia 9 maja 2023 roku. Łatka KB5026361 jest ostatnią aktualizacją wydaną dla tych wersji systemu operacyjnego. Microsoft utrzymywał wydłużone wsparcie dla wydań Windows 10 20H2 Enterprise, Education, IoT Enterprise oraz Enterprise Multi-Session. Producent zaleca natychmiastową aktualizację do Windows 10 22H2 lub Windows 11 22H2.

   Co istotne już 13 czerwca 2023 roku Microsoft zakończy wsparcie dla Windows 10 21H2 dla wydań Enterprise, Education, IoT Enterprise oraz Enterprise Multi-Session. Od połowy czerwca jedyną wspieraną do zakończenia wsparcia w 2025 roku wersją Windowsa 10 będzie wydanie 22H2, które jest ostatnim wydaniem rozwojowym systemów z rodziny Windows 10.

   Aktualizacja z 25 kwietnia 2023 roku - KB5025297

   W ostatnim tygodniu kwietnia firma Microsoft zdecydowała się na wydanie dużej łatki dla systemu operacyjnego Windows 10 22H2, która wprowadza kilka nowych funkcji oraz poprawki zabezpieczeń. Skupia się również na eliminacji znanych błędów, które były zgłaszane przez użytkowników oraz administratorów IT.

   Wraz z aktualizacją wydano kilka przypomnień oraz informacji dotyczących Windowsa 10 w jego ostaniej fazie cyklu życia, w którą wkroczyło już oprogramowanie.

   Łatka KB5025297 dodaje możliwość synchronizacji języka i regionu w przypadku zmiany języka wyświetlania lub formatu regionalnego na koncie Microsoft. System Windows 10 zapisuje te dane na koncie i w ustawieniach kopii zapasowej (o ile została wcześniej aktywowana).

   Aktualizacja rozwiązuje problem z trybem IE w przeglądarce Microsoft Edge, który sprawiał, że menedżer okien kart zawieszał się.

   Nowa łatka zmienia wybrane ikony dla niektórych dostawców mobilnych.

   Rozwiązano problem dotyczący chińskiej metody wprowadzania danych powodujący ukrywanie się pierwszego elementu na ekranie.

   Posiadacze kontrolera Xbox Elite otrzymali aktualizację preferencji remapowania klawiszy na kontrolerze.

   Aktualizacja rozwiązuje sporadyczne problemy z działaniem widgetu wiadomości i zainteresowania zintegrowanego z paskiem zadań. Rozwiązanie mogło migać i prowadzić do zawieszania się Eksploratora plików.

   Łatka wprowadza zmianę ustawień zapory. Administratorzy mogą skonfigurować reguły grup aplikacji.

   Aktualizacja rozwiązuje problem polegający na wysyłaniu do użytkowników nieoczekiwanych powiadomień o wygaśnięciu hasła. Występuje on w przypadku skonfigurowania konta w celu użycia "Smart Card is Required for Interactive Logon" i ustawienia "Enable rolling of expiring NTLM secrets".

   Łatka rozwiązuje problem, który dotyczy procesu Local Security Authority Subsystem Service (LSASS). Może on przestać odpowiadać. Z tego powodu maszyna restartuje się. Błąd to 0xc00005 (STATUS_ACCESS_VIOLATION).

   Pozbyto się również błędu, który dotyczy zawartości chronionej. Po zminimalizowaniu okna z chronioną zawartością, zawartość jest wyświetlana, gdy nie powinna. Występuje to podczas korzystania z podglądu na żywo miniatur paska zadań.

   Poprawiono algorytmy działania pakietów rezerwowych.

   Rozwiązano problem zarządzania mobilnego MDM, które powodowało problemy z drukowaniem plików.

   Rozwiązano problem, który ma wpływ na Kontrolę aplikacji programu Windows Defender.

   Zaktualizowano algorytmy działania Windows Hello for Business. Rozwiązanie nie ma już problemów z odblokowaniem z wykorzystaniem kodu PIN podczas aktywnej usługi połączenia z pulpitem zdalnym.

   Aktualizacja rozwiązuje problem, który może mieć wpływ na układ klawiatury podczas logowania się do sesji konsoli. Układ klawiatury może zostać zresetowany do domyślnego układu systemu. Sytuacja ta występuje w przypadku zablokowania komputera lub posiadania więcej niż jednego układu klawiatury w Ustawieniach.

   Łatka rozwiązuje problem, który dotyczy Microsoft Edge WebView2. Ten problem mógł powodować nieskończoną pętlę podczas próby ponownego uruchomienia jego procesu.

   Aktualizacja rozwiązuje problem, który wpływał na Active Directory Users & Computers. Dochodziło do przerwania procesu w przypadku użycia widoku TaskPad do włączenia lub wyłączenia wielu obiektów w tym samym czasie.

   Łatka rozwiązuje problem wpływający na Ujednolicony filtr zapisu (UWF). Po wyłączeniu go za pomocą wywołania z Instrumentacji zarządzania systemem Windows (WMI) urządzenie może przestać odpowiadać.

   Rozwiązano problem z dyskami sformatowanymi w formacie ReFS. System uniemożliwiał prawidłowe uruchomienie całego oprogramowania.

   Zmodyfikowano działanie protokołu SMB Direct, który nie pozwalał na wykorzystanie przez punkty końcowe wielobajtowych zestaw znaków.

   Rozwiązano problem dotyczący aplikacji korzystających z bibliotek DirectX na starszych układach graficznych firmy Intel.

   Najnowsza aktualizacja nie rozwiązuje wszystkich znanych problemów z oprogramowaniem. Microsoftu uczula administratorów IT na:

  • Problem z działaniem aplikacji Microsoft Edge Legacy na komputerach z systemem Windows 10 zainstalowanym z niestandardowego nośnika offline lub niestandardowego obrazu ISO. W niektórych przypadkach komputery z zainstalowanym w ten sposób systemem operacyjnym automatycznie odinstalowują przeglądarkę sieciową Microsoft Edge. Według producenta najłatwiejszym sposobem rozwiązania problemu jest instalacja przeglądarki Microsoft Edge bezpośrednio ze strony Microsoft.
  • Wraz z łatką KB5025297 Microsoft wydał kilka informacji związanych z Windowsem 10.

   Najważniejszą wiadomością jest fakt, że Windows 10 nie otrzyma już żadnej dużej aktualizacji zmieniającej numer wersji. Firma Microsoft zaprzestała aktywnego rozwoju Windowsa 10 wraz z wersją 22H2, która będzie wydaniem ostatecznym. Oprogramowanie przez dwa lata będzie otrzymywać łatki zabezpieczeń oraz pomniejsze nowości udostępniane podczas aktualizacji z wykorzystaniem Windows Update.

   Jednocześnie Microsoft poinformował o zmianie w wydawaniu aktualizacji. Windows 10 nie będzie już otrzymywać aktualizacji opcjonalnych w wersjach 20H2 oraz 21H2.

   Aktualizacja z 11 kwietnia 2023 roku - KB5025221

   We wtorek - 11 kwietnia 2023 roku firma Microsoft wydała nową aktualizację dla systemów z rodziny Windows 10 z okazji Patch Tuesday. Mowa o regularnej aktualizacji, która skupia się na poprawkach błędów nie wprowadzać przy tym żadnych nowych funkcji.

   Gigant z Redmond nie przestawił żadnego dokładnego dziennika zmian. Z informacji przekazanych przez producenta wynika, że rozwiązano problemy związane z bezpieczeństwem systemu operacyjnego Microsoft Windows 10.

   Microsoft przypomina, że łatka KB5025221 to pierwsza aktualizacja, która dostępna jest jedynie na systemy operacyjne w wersji 21H2 oraz 22H2. Gigant z Redmond zakończył wsparcie dla starszych wydań Microsoft Windows 10.

   Jednocześnie zdecydowano się zmienić harmonogram wydawania łatek z okazji Patch Tuesday. Microsoft będzie je wydawać w czwarty wtorek miesiąca. Firma nie planuje już wprowadzania wielu nowości do systemu operacyjnego Windows 10, który wchodzi powoli w fazę stopniowego wygaszania. Oprogramowanie będzie otrzymywać poprawki zabezpieczeń jeszcze przez ponad dwa lata. Brak nowych funkcji ma zachęcić odbiorców indywidualnych oraz instytucjonalnych do przejścia na nowsze wydanie - Microsoft Windows 11.

   System operacyjny Windows 10 nadal cierpi na jeden z problemów znanych już z poprzednich wydań. Microsoftu uczula administratorów IT na:

  • Problem z działaniem aplikacji Microsoft Edge Legacy na komputerach z systemem Windows 10 zainstalowanym z niestandardowego nośnika offline lub niestandardowego obrazu ISO. W niektórych przypadkach komputery z zainstalowanym w ten sposób systemem operacyjnym automatycznie odinstalowują przeglądarkę sieciową Microsoft Edge. Według producenta najłatwiejszym sposobem rozwiązania problemu jest instalacja przeglądarki Microsoft Edge bezpośrednio ze strony Microsoft.
  • Aktualizacja z 21 marca 2023 roku - KB5023773

   Zaledwie tydzień po ostatniej aktualizacji w Windows Update pojawiła się kolejna łatka dla posiadaczy komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10. Nowe uaktualnienie wydano w związku ze zidentyfikowanym niedawno błędem związanym z obsługą drukarek na USB.

   Aktualizacja rozwiązuje problem, w którym wybrane modele drukarek identyfikowane są jako urządzenia multimedialne zamiast drukarki.

   Wraz z łatką KB5023773 wydano nowe ostrzeżenia. Pierwsze z nich dotyczy poprzednich wydań Windowsa 10. Po 21 marca 2023 roku firma Microsoft nie będzie już wydawać opcjonalnych aktualizacji niezwiązanych z zabezpieczeniami dla systemów operacyjnych Windows 10 20H2 oraz Windows 10 21H2. Jedyną wersją Windowsa 10 uprawnioną do otrzymywania wydań rozwojowych jest aktualnie najnowsze wydanie Windows 10 22H2.

   Microsoft poinformował również o zmianie harmonogramu wydawania aktualizacji dla systemu Windows 10. Począwszy od kwietnia 2023 roku opcjonalne, niezwiązane z bezpieczeństwem aktualizacje udostępniane będą w czwarty wtorek danego miesiąca.

   System operacyjny Windows 10 nadal cierpi na problemy znane z poprzednich wydań. Microsoftu uczula administratorów IT na:

  • Problem z działaniem aplikacji Microsoft Edge Legacy na komputerach z systemem Windows 10 zainstalowanym z niestandardowego nośnika offline lub niestandardowego obrazu ISO. W niektórych przypadkach komputery z zainstalowanym w ten sposób systemem operacyjnym automatycznie odinstalowują przeglądarkę sieciową Microsoft Edge. Według producenta najłatwiejszym sposobem rozwiązania problemu jest instalacja przeglądarki Microsoft Edge bezpośrednio ze strony Microsoft.
  • Microsoft informuje również o problemach z profilami urządzeń typu kiosk, które mają włączone automatyczne logowanie i zainstalowane aktualizacje z 10 stycznia 2023 roku lub nowsze. Po zakończeniu rpcoesu Autopilot na urządzeniach tego typu mogże wyświetlać się prośba o podanie danych uwierzytelniających.
  • Aktualizacja z 14 marca 2023 roku - KB5023696

   Po trzech tygodniach przerwy w Windows Update pojawiła się kolejna aktualizacja. Łatka KB5023696 została wprowadzona w ramach cyklu Patch Tuesday. Jest to niewielkie uaktualnienie systemu operacyjnego, które skupia się na poprawie błędów i optymalizacji działania oprogramowania.

   Microsoft nie udostępnił dokładnego dziennika zmian. Firma informuje jedynie o rozwiązaniu problemów związanych z bezpieczeństwem systemu operacyjnego Windows. Microsoft zaimplementował do oprogramowania najnowsze łatki na odkryte niedawno błędy CVE.

   Niestety system operacyjny Windows 10 posiada kilka błędów, które są zidentyfikowane, ale nie zostały jeszcze rozwiązanie. Microsoftu uczula administratorów IT na:

  • Problem z działaniem aplikacji Microsoft Edge Legacy na komputerach z systemem Windows 10 zainstalowanym z niestandardowego nośnika offline lub niestandardowego obrazu ISO. W niektórych przypadkach komputery z zainstalowanym w ten sposób systemem operacyjnym automatycznie odinstalowują przeglądarkę sieciową Microsoft Edge. Według producenta najłatwiejszym sposobem rozwiązania problemu jest instalacja przeglądarki Microsoft Edge bezpośrednio ze strony Microsoft.
  • Microsoft informuje również o problemach z profilami urządzeń typu kiosk, które mają włączone automatyczne logowanie i zainstalowane aktualizacje z 10 stycznia 2023 roku lub nowsze. Po zakończeniu rpcoesu Autopilot na urządzeniach tego typu mogże wyświetlać się prośba o podanie danych uwierzytelniających.
  • Aktualizacja z 21 lutego 2023 roku - KB5022906

   Zaledwie tydzień po wydaniu aktualizacji KB5022834 z okazji Patch Tuesday firma Microsoft rozpoczęła dystrybucję kolejnej aktualizacji dla wspieranych wersji Windowsa 10. Otrzymała ona oznaczenie KB5022906 i skupia się na wprowadzeniu jednej nowej funkcji oraz eliminacji znanych i raportowanych przez użytkowników błędów.

   Nowością jest zaktualizowane narzędzie Windows Spotlight z poziomu ekranu blokady. Wyszukiwarka została zmodyfikowana, co poskutkowało szybszym otwieraniem okien informacyjnych, które wyświetlane są na ekranie blokady.

   Rozwiązano problem z działaniem trybu IE, w których tekst na pasku zadań nie zawsze pozostawał widoczny i czytelny.

   Nowa łatka wpływa również na funkcje dostepności. Rozwiązano problemy z Narratorem dostępnym z poziomu ustawień systemowych.

   Wyeliminowano błąd, który uniemożliwiał działanie hiperłączy w aplikacji Microsoft Excel z pakietu Microsoft 365 (niezależnie od posiadanej wersji).

   Microsoft dosyć enigmatycznie informuje również o rozwiązaniu problemu z "pewną aplikacją do odtwarzania strumieniowego". Problem powodował zatrzymanie odtwarzania materiału wideo po wyświetleniu reklamy w programie.

   Niestety Microsoft w dalszym ciągu informuje administratorów IT o jednej znanej usterce, która od dłuższego czasu nie została wyeliminowana:

   • Na urządzeniach z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 z niestandardowego nośnika offline lub specjalnie przygotowanego nośnika ISO podczas aktualizacji usunięta może zostać aplikacja Microsoft Edge Legacy.

   Aktualizacja z 14 lutego 2023 roku - KB5022834

   W walentynki Microsoft zdecydował się wprowadzić do Windows Update nową łatkę dla wspieranych wersji systemu operacyjnego Windows 10, która otrzymała oznaczenie KB5022834. Nowe oprogramowanie wydano w związku z cyklem aktualizacji Patch Tuesday. Gigant z Redmond nie wprowadził żadnych nowych funkcji, ani istotnych zmian w zakresie bezpieczeństwa. Producent informuje jedynie o wprowadzeniu nowych poprawek zabezpieczeń bez wchodzenia w szczegóły.

   Istotniejsze jest ostrzeżenie, które wydano razem z łatką KB5022834 we wtorek - 14 lutego 2023 roku. Tego dnia firma Microsoft definitywnie zakończyła wsparcie dla Internet Explorer w wersji 11. Przeglądarka sieciowa została trwale wyłączona na większości wersji systemu operacyjnego Windows 10 za pomocą wymuszonej aktualizacji Microsoft Edge.

   Niestety Microsoft w dalszym ciągu informuje administratorów IT o jednej znanej usterce, która od dłuższego czasu nie została wyeliminowana:

   • Na urządzeniach z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 z niestandardowego nośnika offline lub specjalnie przygotowanego nośnika ISO podczas aktualizacji usunięta może zostać aplikacja Microsoft Edge Legacy.

   Aktualizacja z 19 stycznia 2023 roku - KB5019275

   W czwartek - 19 stycznia 2023 roku firma Microsoft wydała nową łatkę dla wspieranych systemów z rodziny Windows 10. Aktualizacja zmienia numer komplikacji systemu operacyjnego na 19042.2546, 19044.2546 lub 19045.2546.

   Wydając łatkę zabezpieczeń firma Microsoft opublikowała nowy komunikat dla administratorów IT. Po marcu 2023 roku firma nie będzie już wydawać opcjonalnych, niebędących aktualizacjami zabezpieczeń łatek dla systemów Windows 10 20H2 oraz Windows 10 21H2. Systemy te otrzymywać będą jedynie skumulowane miesięczne aktualizacje zabezpieczeń (wydania "B" z okazji Patch Tuesday). Opcjonalne aktualizacje wprowadzające nowe funkcje otrzymywać będzie jedynie najnowsza aktualnie wersja systemu operacyjnego Windows 10 - 22H2.

   Aktualizacja KB5019275 skupia się na dwóch głównych zmianach. Microsoft wprowadził alerty dotyczące pamięci masowej dla subskrybentów usługi Microsoft OneDrive, które zintegrowano z ustawieniami systemowymi. Alerty pojawiają się w momencie, gdy użytkownik zbliża się do osiągnięcia limitu miejsca w usłudze chmurowej. Z poziomu alertu można zakupić dodatkową pamięć masową.

   Aktualizacja rozwiązuje również problem z Eksploratorem plików. W specyficznych przypadkach pasek zadań zaczynał migać, a Eksplorator plików zawieszał się.

   Microsoft informuje administratorów IT o jednej znanej usterce, która nie została wyeliminowana:

   • Na urządzeniach z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 z niestandardowego nośnika offline lub specjalnie przygotowanego nośnika ISO podczas aktualizacji usunięta może zostać aplikacja Microsoft Edge Legacy.

   Aktualizacja z 10 stycznia 2023 roku - KB5022282

   Po prawie miesięcznej przerwie spowodowanej okresem świąteczno-urlopowym firma Microsoft wydała nową łatkę dla systemu operacyjnego Windows 10. To pierwsza aktualizacja, która trafia do Windows Update w 2023 roku.

   We wtorek - 10 stycznia 2023 roku z okazji Patch Tuesday doczekaliśmy się wydania niewielkiej łatki o numerze KB5022282, która w zależności od wydania systemu operacyjnego Windows 10 zmienia numer kompilacji na 19042.2486, 19044.2486 lub 19045.2486.

   W oficjalnym dzienniku zmian nie znajdziemy żadnych nowych funkcji. Microsoft informuje jedynie o wprowadzeniu nowych poprawek jakościowych oraz zabezpieczeń.

   W przypadku systemów operacyjnych Windows 10 Enterprise Multi-Session, Enterprise, Education oraz IoT Enterprise w wydaniu 20H2, które nadal są wspierane rozwiązano kilka znanych błędów.

   Łatka KB5022282 rozwiązuje problemy dotyczące lokalnego menedżera sesji (LSM). Użytkownicy bez praw administratora nie mogli dotychczas wykonywać czynności - konieczne było zatwierdzenie akcji z wykorzystaniem konta o statusie administratora systemu.

   Wyeliminowano także problem dotyczący aplikacji wykorzystujących sterownik Microsoft Open Database Connectivity (ODBC) SQL Server Driver (sqlsrv32.dll) do łączenia się z bazami danych. Połączenie było przerywane, występował błąd w aplikacji lub błąd serwera SQL.

   Microsoft informuje również o wyeliminowaniu błędu wywołującego niebieski ekran śmierci z kodem błędu 0xc000021a (Blue Screen of Death).

   Aktualnie systemy operacyjne z rodziny Windows 10 trapi jedynie jedna usterka, o której informuje Microsoft. Administratorzy IT powinni zwrócić uwagę na następujący problem:

  • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
  • Aktualizacja z 13 grudnia 2022 roku - KB5021233

   W drugi wtorek grudnia Microsoft wydał nową aktualizację systemu operacyjnego Windows 10 z cyklu Patch Tuesday. W zależności od wersji systemu operacyjnego łatka zmienia numer kompilacji na 19042.2364, 19043.2364, 19044.2364 lub 19045.2364. Mowa o aktualizacji, która skupia się na rozwiązaniu zidentyfikowanych błędów.

   Najważniejszą zmianą jest rozwiązanie problemu dotyczącego aplikacji Aparat, która przestawała reagować w momencie wysokiego zużycia pamięci przez system operacyjny.

   Microsoft przy okazji wydał nowe ostrzeżenie. Firma potwierdziła, że z dniem 13 grudnia 2022 roku przestała wspierać systemy operacyjne Windows 10 21H1. Aby w dalszym ciągu otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń oraz rozwojowe (jakościowe) należy jak najszybciej zaktualizować komputery do nowszej wersji Windows 10 22H2 lub Windows 10 22H1.

   Niestety Microsoft nie wyeliminował wszystkich znanych błędów. Administratorzy IT powinni zwrócić uwagę na następujące problemy:

  • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
  • Po zainstalowaniu tej aktualizacji KB5021233 aplikacje, które używają połączeń ODBC poprzez Microsoft ODBC SQL Server Driver (sqlsrv32.dll), aby uzyskać dostęp do baz danych, nie mogą uzyskać połączenia. Dodatkowo może pojawić się błąd w aplikacji lub błąd z serwera SQL. Błędy jakie można otrzymać to między innymi następujące komunikaty: System EMS napotkał problem. Komunikat: [Microsoft][Sterownik ODBC SQL Server] Błąd protokołu w strumieniu TDS lub System EMS napotkał problem. Komunikat: [Microsoft][ODBC SQL Server Driver] Unknown token received from SQL Server.

  • Aktualizacja z 15 listopada 2022 roku - KB5020030

   Zaledwie tydzień po wydaniu aktualizacji z okazji Patch Tuesday w Windows Update pojawiła się łatka KB5020030 dostępna dla wszystkich aktualnie wspieranych wersji systemu operacyjnego Windows 10. Oprogramowanie zainstalujemy na komputerach z Windows 10 22H2, 21H2, 21H1 oraz 20H2 w wersjach Enterprise Multi-Session, Enterprise, IoT Enterprise oraz Education. Najnowsza aktualizacja zmienia numer kompilacji systemu operacyjnego odpowiednio na 19042.2300, 19043.2300, 19044.2300 oraz 19045.2300.

   Najnowsza poprawka wprowadza nowe funkcje oraz elimnuje zidentyfikowane wcześniej błędy.

   Wśród nowości znajdziemy zmiany w obrębie paska zadań, które oczekiwane były od dłuższego czasu. Na komputerach ze zmniejszonym rozmiarem paska zadań oraz paskiem zadań wyświetlającym się na górze ekranu dostępne jest teraz pole wyszukiwania, które znane jest z paska zadań wyświetlanego w domyślnym rozmiarze. Można wykorzystać je do szybkiego wyszukiwania informacji znajdujących się na komputerze lub w sieci. Opcja posiada również aktywne dedykowane animacje wyświetlane w polu wyszukiwania. Dotychczas w zmniejszonym pasku zadań oraz pasku zadań przypiętym do górnej części ekrany wyświetlany był jedynie przycisk wyszukiwania, który pozwalał na wywołanie wyszukiwarki systemu Windows.

   Kolejną nowością, która usprawnia korzystanie z paska zadań jest odpięcie od niego przycisku odpowiedzialnego za wywołanie inteligentnego asystenta głosowego Cortana. Posiadacze komputerów z systemem operacyjnym w języku angielskim (Cortana nie jest dostępna po polsku) mogą odpiąć przycisk odpowiedzialny za wywołanie tej funkcji z paska zadań.

   Łatka KB5020030 eliminuje również problemy z błędami podczas instalacji aktualizacji programów ze sklepu Microsoft Store.

   Microsoft informuje o poprawieniu komunikacji z wybranymi drukarkami. Wcześniej użytkownicy zgłaszali problemy z nierównym drukiem w przypadku wybranych sterowników uniwersalnych.

   Oprogramowanie eliminuje także problemy z zawieszeniem czasu letniego (DST) w Republice Fidżi.

   Znane błędy

   Microsoft informuje o trzech znanych i zidentyfikowanych błędach, które mogąujawnić się po zainstalowaniu łatki:

  • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
  • Po zainstalowaniu aktualizacji wydanej 8 listopada 2022 roku - KB5019959 i nowszych może wystąpić problem z uwierzytelnianiem Kerberos na komputerach z systemem Windows Server. Problem może dotyczyć każdego uwierzytelniania Kerberos w środowiska organizacji. Microsoft wśród problemów wymienia problemy z logowaniem do domeny, połączeniem z Remote Desktop, połączeniem z folderami współdzielonymi i plikami hostowsnymi przez serwer, problemy z drukowaniem wymagającym uwierzytelniania. W celu wyeliminowania problemów Microsoft wydał stosowne łatki dla systemy Windows Server 2022, Windows Server 2019, Windows Server 2016, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012, oraz Windows Server 2008 SP2.
  • Po zainstalowaniu łatki KB5020030 lub późniejszych może wystąpić problem z ponownym połączeniem z usługą Direct Access po utracie łączności z siecią lub przełączeniu się pomiędzy sieciami Wi-Fi. Problem nie dotyczy urządzeń używanych w środowiskach, które nie wykorzystują funkcji Direct Access w celu zdalnego uzyskania dostępu do zasobów sieciowych organizacji. W celu rozwiązania tego problemu Microsoft wydał łatkę KIR (Known Issue Rollback) dla systemów Windows 10

   Aktualizacja z 8 listopada 2022 roku - KB5019959

   Z okazji Patch Tuesday w drugim tygodniu listopada wydano kolejną łatkę dla wspieranych wersji systemu operacyjnego Windows 10.

   Microsoft nie przekazał oficjalnego dziennika zmian. Producent informuje jedynie o wprowadzeniu łatek zabezpieczeń oraz zmian mających wpływ na stabilność i prędkość działania systemu operacyjnego.

   Znane błędy

   Producent informuje o zaledwie jednym znanym i zidentyfikowanym błędzie, który może ujawnić się po zainstalowaniu łatki:

  • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
  • Wraz z aktualizacją Microsoft wystosował kilka ostrzeżeń dla administratorów IT.

   Microsoft poinformował, że w związku ze zbliżającym się okresem świątecznym, który jest jednocześnie okresem urlopowym, a w niektórych branżach okresem o wysokiej intensywności firma w grudniu 2022 roku nie wyda aktualizacji wprowadzających nowe funkcje. Microsoft wprowadzi na rynek jedynie comiesięczne wydania bezpieczeństwa (znane jako wydanie B) z pominięciem wydań non-security, które pojawią się w styczniu 2023 roku.

   Gigant z Redmond przypomina również o trwałym wyłączeniu aplikacji Internet Explorer, które zastanie wyłączona wraz z aktualizacją zabezpieczeń systemu operacyjnego Windows 10 zaplanowaną na 14 lutego 2023 roku (w ramach Patch Tuesday). Więcej informacji znajduje się na dedykowanej stronie FAQ.

   Warto pamiętać również, że Windows 10 21H1 we wszystkich wersjach straci wsparcie dnia 13 grudnia 2022 roku. Po tym terminie Microsoft nie będzie już wydawać comiesięcznych aktualizacji zabezpieczeń oraz jakościowych (z nowymi funkcjami). Aby nadal otrzymywać łatki zabezpieczeń należy dokonać bezpłatnej aktualizacji do nowszej wersji systemu.

   Aktualizacja z 28 października 2022 roku - KB5020953

   Zaledwie trzy dni po ostaniej aktualizacji Microsoft wydał nową łatkę z cyklu OOB - Out-of-Band. To awaryjna łatka, która rozwiązuje problemu z niepoprawnym działaniem usługi Microsoft OneDrive na komputerach, które posiadają zainstalowaną łatkę KB5018482.

   Aktualizacja KB5020953 zmienia numer kompilacji (w zależności od zainstalowanej wersji systemu operacyjnego) na 19042.2194, 19043.2194, 19044.2194 lub 19045.2194.

   Jest to pierwsza aktualizacja, która trafiła na system Windows 10 22H2.

   Znane błędy

   Microsoft przekazuje informacje o zaledwie jednym znanym i zidentyfikowanym błędzie, który może ujawnić się po zainstalowaniu łatki:

  • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
  • Aktualizacja z 25 października 2022 roku - KB5018482

   Tydzień po wydaniu aktualizacji KB5020435 Microsoft zdecydował się na udostępnienie kolejnej łatki. Aktualizacja KB5018482, która trafiła do Windows Update zmienia numer kompilacji systemu (w zależności od zainstalowanej wersji) na 19042.2193, 19043.2193 lub 19044.2193.

   Oprogramowanie zostało wydane w celu rozwiązania problemów z poprzednim wydaniem systemu operacyjnego.

   Firma Microsoft w oficjalnym dzienniku zmian przyznaje się do rozwiązania wielu błędów.

   Pozbyto się problemu, w którym aktualizacja systemu operacyjnego przestaje działać i kończy się niepowodzeniem.

   Rozwiązano problem który wpływa na wyświetlanie czcionki tradycyjnych chińskich znaków.

   Naprawiono działanie sterownika Direct3D 9 na komputerach bez natywnego wsparcia dla tej technologii.

   Rozwiązano problemy graficzne w grach wykorzystujących Microsoft D3D9 na niektórych platformach.

   Pozbyto się problemu wpływającego na Microsoft Edge w trybie IE.

   Zaktualizowano działanie narzędzia lasso w programie do edycji grafiki.

   Aktualizacja zatrzymuje rozpoczęcie czasu letniego w Jordanii pod koniec października 2022 roku. Jordańska strefa czasowa zostanie trwale przesunięta do strefy czasowej UTC + 3.

   Znane błędy

   Microsoft przekazuje informacje o dwóch błędach, które mogą ujawnić się po zainstalowaniu łatki:

  • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
  • Po zainstalowaniu aktualizacji może wystąpić problem z nieoczekiwanym zamknięciem usługi Microsoft OneDrive. Dysk sieciowy z pakietu Microsoft 365 może nieodpowiadań podczas próby uruchomienia wyświetlając następujące komunikaty: "Wyloguj się lub odłącz swoje konto w aplikacji synchronizacyjnej Microsoft OneDrive.", "Odłączenie witryn lub folderów od synchronizacji z urządzeniem z witryn Microsoft SharePoint lub Microsoft Teams.", "Odinstalowanie aplikacji synchronizacyjnej OneDrive może się nie udać.". Aktualnie firma pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

   Aktualizacja z 17 października 2022 roku - KB5020435

   W poniedziałek 17 października 2022 roku Microsoft wydał nową aktualizację dla systemu operacyjnego Windows 10 w wersji 21H1 i 21H2. Oprogramowanie dostępne jest jedynie na zeszłoroczne edycje Windowsa 10. Najnowsza wersja Windows 10 2022 jest wolna od poniższego problemu.

   Łatka została wprowadzona, aby wyeliminować jeden ze znanych błędów.

   Aktualizacja KB5020435 służy do wyeliminowania problemu, który dotyczy wybranych typów połączeń SSL (Secure Sockets Layer) oraz TLS (Transport Layer Security). W specyficznych sytuacjach korzystanie z tych połączeń powodowało wyświetlenie się błędu "SEC_E_ILLEGAL_MESSAGE".

   Znane błędy

   Microsoft przekazuje informacje o zaledwie jednym znanym i zidentyfikowanym błędzie, który może ujawnić się po zainstalowaniu łatki:

  • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
  • Aktualizacja z 11 października 2022 roku - KB5018410

   Łatka zabezpieczeń KB5018410 została udostępniona we wtorek - 11 października 2022 roku w ramach cyklicznych aktualizacji Patch Tuesday.

   Najnowsza aktualizacja, która trafiła do Windows Update skupia się na poprawie bezpieczeństwa systemu operacyjnego. Została ona wydana dla Windows 10 21H2, 21H1 oraz 20H2, ale tylko w wydaniach Windows 10 Enterprise Multi-Session, Enterprise, Education oraz IoT Enterprise.

   Microsoft nie informuje o żadnych szczegółowych informacjach dotyczących aktualizacji. Nowe oprogramowanie nie wprowadza nowych funkcji oraz nie łata krytycznych luk w zabezpieczeniach. Przy okazji firma Microsoft przypomina administratorom IT o zakończeniu wsparcia dla wszystkich wydań Windows 10 w wersji 21H1. Data została ustalona na 13 grudnia 2022 roku. Po jej przekroczeniu system operacyjny w wersji 21H1 nie będzie aktualizowany. Wsparcie pozostanie aktywne dla wydań 21H2 oraz 22H2.

   Znane błędy

   Niestety nowa łatka nie wyeliminowała znanego od 14 czerwca błędu. Dodatkowo producent informuje o dodatkowej usterce, która została wykrywa ostatnimi czasy. Microsoft ostrzega administratorów:

  • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
  • Po aktualizacji do łatki KB5018410 mogą wystąpić problemy z dźwiękiem na wybranych konfiguracjach sprzętowych. Microsoft wydał specjalną łatkę, która pozwala wyeliminować błąd poprzez odinstalowanie ostatnich aktualizacji.
  • Po zainstalowaniu najnowszej aktualizacji mogą wystąpić problemy z działaniem Preferencji zasad grupy. Element ten może tworzyć puste skróty lub pliki.
  • Po zainstalowaniu aktualizacji KB5018410 mogą wystąpić problemy z zasadami grupy (Group Policy). Microsoft zidentyfikował przypadki, w których system operacyjny po aktualizacji tworzy puste skróty lub pliki z użyciem zera bajtów.

   Aktualizacja z 20 września 2022 roku - KB5017380

   We wtorek - 20 września 2022 roku Microsoft udostępnił nową poprawkę KB5017380 dla użytkowników systemu operacyjnego Windows 10. Aktualizacja zadebiutowała zaledwie tydzień po wydaniu łatki KB5017308 w ramach Patch Tuesday. Gigant z Redmond został zmuszony do wydania kolejnej poprawki w związku z odkrytymi błędami. Przy okazji pojawiły się nowe funkcje w obrębie systemu operacyjnego.

   Microsoft dodał funkcję, która pozwala przeszukiwać element Wiadomości i zainteresowania w pasku zadań. Stosowna opcja znalazła się w Ustawieniach > Personalizacja > Pasek zadań.

   Nowością jest dodatnie obsługi elementu Wiadomości i zainteresowania na pasku zadań niezależnie od posiadanej orientacji. Dotychczas jedynie na pasku zadań przypiętych na dole mogliśmy skorzystać z tej funkcji.

   Nowa aktualizacja rozwiązuje problem wymagający ponownej instalacji programów, gdy nie zostały one pobrane z Microsoft Store.

   Usunięto rzadko występujący błąd wywołujący ekran śmierci - BSoD podczas zmiany trybu wyświetlacza przy korzystaniu z więcej, niż jednego ekranu.

   Rozwiązano problem, który wymuszał ponowne załadowanie kart w przeglądarce Microsoft Edge pracującej w trybie IE.

   Wyeliminowano błąd wpływający na działanie trybu IE przeglądarki sieciowej po otwarciu pliku PDF.

   Microsoft rozwiązał problem z działaniem języka japońskiego w trybie IME.

   Użytkownicy komputerów typu tablet nie mają już problemów z wyświetlaniem się pola wyszukiwania.

   Microsoft rozwiązał również problem z przedwczesną zmianą czasu na letni w Chile.

   Znane błędy

   Niestety oprogramowanie nie jest pozbawione problemów. Firma Microsoft informuje o kilku usterkach, które znane były już użytkownikom korzystającym z poprzednich kompilacji systemu. Microsoft ostrzega administratorów przed:

  • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
  • Po aktualizacji do łatki KB5017380 mogą wystąpić problemy z dźwiękiem na wybranych konfiguracjach sprzętowych. Microsoft wydał specjalną łatkę, która pozwala wyeliminować błąd poprzez odinstalowanie ostatnich aktualizacji.
  • Po zainstalowaniu najnowszej aktualizacji mogą wystąpić problemy z działaniem Preferencji zasad grupy. Element ten może tworzyć puste skróty lub pliki.
  • Aktualizacja z 13 sierpnia 2022 roku - KB5017308

   W drugi wtorek miesiąca - 13 września 2022 roku Microsoft udostępnił dla systemów operacyjnych z rodziny Windows 10 aktualizację z okazji Patch Tuesday. Łatka KB5017308 zmienia numer kompilacji systemu operacyjnego na 19042.2006, 19043.2006 lub 19044.2006.

   Microsoft w oficjalnym dzienniku zmian przekazał jedynie lakoniczne informacje dotyczące aktualizacji. Gigant z Redmond donosi, że łatka KB5017308 rozwiązuje problemy związane z bezpieczeństwem systemów operacyjnych z rodziny Windows 10.

   Znane błędy

   Niestety oprogramowanie nie jest pozbawione problemów. Firma Microsoft informuje o kilku usterkach, które znane były już użytkownikom korzystającym z poprzednich kompilacji systemu. Microsoft ostrzega administratorów przed:

  • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
  • Po aktualizacji do łatki KB5016688 mogą wystąpić problemy z programem XPS Viewer, który nie może otwierać dokumentów XML Paper Specification (XPS) w niektórych językach innych niż angielski, w tym w niektórych kodowaniach znaków japońskich i chińskich. Po napotkaniu błędu, jeśli przeglądarka XPS Viewer nie zostanie zamknięta, może osiągnąć nawet 2,5 GB zużycia pamięci przed nieoczekiwanym zamknięciem przez system operacyjny. Microsoft pracuje nad udostępnieniem łatki
  • Odnotowano również nowy problem związany ze mianą czasu Chile. Od godziny 12:00 10 września 2022 roku czas urzędowy w Chile przesunie się o 60 minut zgodnie z komunikatem z 9 sierpnia 2022 roku o zmianie strefy czasowej na czas letni (DST). Wcześniej zmiana czasu odbywała się 4 września. Czas pomiędzy 4, a 11 września 2022 roku nie był poprawnie wyświetlany. Problemy odnotowano również w aplikacjach z ekosystemu Microsoft 365 - Microsoft Outlook, Microsoft Teams czy Office 365.
  • Aktualizacja z 26 sierpnia 2022 roku - KB5016688

   W piątek - 26 sierpnia 2022 roku Microsoft niespodziewanie wydał nową aktualizację dla wspieranych wersji systemu operacyjnego Windows 10. Poprawka KB5016688 zmienia numer kompilacji na 19042.1949, 19043.1949 lub 19044.1949.

   Aktualizacja dostępna jest dla systemów Windows 10 w wersji 20H2, 21H1 oraz 21H2.

   Microsoft usunął problem, który powodował niespodziewane błędy podczas instalacji różnych gier z powodu niekompatybilności licencji.

   Wyeliminowano problem wpływający na kolory ikon wyświetlanych na liście aplikacji w sekcji Wyszukiwanie.

   Rozwiązano problem, który mógł powodować wyświetlanie się błędu 0x1E podczas włączania lub ponownego uruchamiania komputera.

   Zaktualizowano komponenty przeglądarki systemowej Microsoft Edge. Przeglądarka przestawała odpowiadać podczas pracy w trybie IE, co uniemożliwiało również interakcję z oknami dialogowymi.

   Rozwiązano problem powodujący, że w pewnych warunkach aktywacja subskrypcji kończy się niepowodzeniem.

   Znane błędy

   Microsoft informuje administratorów IT o możliwości wystąpienia trzech błędów po aktualizacji systemu z wykorzystaniem łatki KB5016688:

  • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
  • Po aktualizacji do łatki KB5016688 mogą wystąpić problemy z programem XPS Viewer, który nie może otwierać dokumentów XML Paper Specification (XPS) w niektórych językach innych niż angielski, w tym w niektórych kodowaniach znaków japońskich i chińskich. Po napotkaniu błędu, jeśli przeglądarka XPS Viewer nie zostanie zamknięta, może osiągnąć nawet 2,5 GB zużycia pamięci przed nieoczekiwanym zamknięciem przez system operacyjny. Microsoft pracuje nad udostępnieniem łatki
  • Ostatnia aktualizacja może wywołać problemy z działaniem dźwięku na wybranych konfiguracjach sprzętowych. Problem związany jest ze sterownikami. W przypadku wystąpienia problemów Microsoft poleca cofnięcie aktualizacji do poprzedniej kompilacji. Przygotowano specjalny plik KIR - Known Issue Rollback

  • Aktualizacja z 9 sierpnia 2022 roku - KB5016616

   We wtorek - 9 sierpnia 2022 roku z okazji Patch Tuesday Microsoft udostępnił dla aktualnie wspieranych wersji Windowsa 10 aktualizację KB5016616, która zmienia numer kompilacji systemu na 19042.1889, 19043.1889 lub 19044.1889.

   Oprogramowanie nie wprowadza żadnych nowych funkcji. Gigant z Redmond skupił się na rozwiązaniu ostatnio stwierdzonych problemów. Aktualizacja KB5016616 rozwiązuje problem z utratą plików przesyłanych do drukarki. Rozwiązano znany problem, który uniemożliwiał wyświetlanie wskaźnika wprowadzania i paska języka w obszarze powiadomień. Problem ten dotyczył urządzeń z zainstalowanym więcej niż jednym językiem.

   Microsoft pozbył się irytującego problemu, który może powodować zakończenie drukowania bez powodzenia operacji. Mógł on również powodować tworzenie duplikatów drukarek w urządzeniu. Nazwa duplikatu drukarki otrzymywała przedrostek "Copy1". Aplikacje, które odwołują się do drukarki za pomocą określonej nazwy, nie mogły na niej drukować.

   Znane błędy

   Microsoft informuje administratorów IT o możliwości wystąpienia czterech błędów po aktualizacji systemu z wykorzystaniem łatki KB5016616:

  • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
  • Po zainstalowaniu aktualizacji z 21 czerwca 2021 (KB5003690) niektóre urządzenia nie mogą zainstalować nowych aktualizacji, takich jak aktualizacja z 6 lipca 2021 (KB5004945) lub późniejsze. Pojawi się komunikat o błędzie, "PSFX_E_MATCHING_BINARY_MISSING".
  • Łatka może powodować problemy z kartami trybu IE w Microsoft Edge. Mogą one przestać odpowiadać w momencie wyświetlania modalnych okien dialogowych, które wymagają od użytkownika odpowiedzi przed kontynuowaniem lub wejściem w integrację z innymi częściami strony internetowej lub aplikacji. Witryny, których dotyczy ten problem wywołują windows.focus.
  • Po zainstalowaniu łatki pojawia się również błąd obecny w nowych wydaniach Windowsa 11. Wybrane konfiguracje sprzętowe duplikują drukarki systemowe, a aplikacje odwołujące się do określonej drukarki nie są w stanie drukować plików. Rozwiązaniem problemu jest ręczne usunięcie duplikatów drukarek z poziomu Ustawień lub Panelu Sterowania.
  • [ll]Po aktualizacji do łatki KB5016616 mogą wystąpić problemy z programem XPS Viewer, który nie może otwierać dokumentów XML Paper Specification (XPS) w niektórych językach innych niż angielski, w tym w niektórych kodowaniach znaków japońskich i chińskich. Po napotkaniu błędu, jeśli przeglądarka XPS Viewer nie zostanie zamknięta, może osiągnąć nawet 2,5 GB zużycia pamięci przed nieoczekiwanym zamknięciem przez system operacyjny. Microsoft pracuje nad udostępnieniem łatki

  • Ostatnia aktualizacja może wywołać problemy z działaniem dźwięku na wybranych konfiguracjach sprzętowych. Problem związany jest ze sterownikami. W przypadku wystąpienia problemów Microsoft poleca cofnięcie aktualizacji do poprzedniej kompilacji. Przygotowano specjalny plik KIR - Known Issue Rollback

  • Aktualizacja z 26 lipca 2022 roku - KB5015878

   Dwa tygodnie po aktualizacji zabezpieczeń z okazji Patch Tuesday w Windows Update pojawiła się kolejna łatka dla użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10. Tym razem oprogramowanie zmienia numer kompilacji systemu operacyjnego na 19042.1865, 19043.1865 lub 19044.1865, co oznacza wprowadzenie nowych zmian w systemu operacyjnym. Aktualizację KB5015878 zainstalujemy na systemach Windows 10 w wersjach 21H2 oraz 21H1, a także Windows Server w wersji 20H2.

   Część nowych funkcji została przeniesiona wprost z ostatniej aktualizacji dla Windowsa 11.

   Windows 10 otrzymał możliwość wyświetlania ważnych powiadomień w trakcie pracy w trybie skupienia.

   Nowością, która ucieszy administratorów IT jest przywrócenie funkcjonalności wdrażania Autopilota w Windows 10. Ta aktualizacja usuwa ograniczenie jednorazowego użycia dla trybu samodzielnego wdrażania (SDM) i wstępnego dostarczania (PP). Łatka KB5015878 ponownie włącza wszelkie wyświetlanie User Principal Name (UPN) we wdrożeniach trybu kierowanego przez użytkownika (UDM) dla zatwierdzonych producentów.

   Inżynierowie firmy Microsoft wyeliminowali kilka problemów. Rozwiązano błąd, który powodował, że komputery podłączone do specyficznych modeli stacji dokujących traciły łączność z internetem po wybudzeniu z trybu uśpienia.

   Wyeliminowano problem, powodujący błędne wyświetlanie klipów wideo w grach oraz programach graficznych korzystających z bibliotek DirectX 12.

   Usunięto problem dotyczący niektórych gier wykorzystujących interfejs API XAudio do odtwarzania efektów dźwiękowych.

   Pozbyto się usterki wpływającej na wysokość pola wyszukiwania podczas korzystania z wielu monitorów o różnych rozdzielczościach w tym samym czasie.

   Usunięto problem uniemożliwiający otwarcie niektórych narzędzi do rozwiązywania problemów.

   Znane błędy

   Microsoft informuje administratorów IT o możliwości wystąpienia czterech błędów po aktualizacji systemu z wykorzystaniem łatki KB5015878:

  • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
  • Po zainstalowaniu aktualizacji z 21 czerwca 2021 (KB5003690) niektóre urządzenia nie mogą zainstalować nowych aktualizacji, takich jak aktualizacja z 6 lipca 2021 (KB5004945) lub późniejsze. Pojawi się komunikat o błędzie, "PSFX_E_MATCHING_BINARY_MISSING".
  • Łatka może powodować problemy z kartami trybu IE w Microsoft Edge. Mogą one przestać odpowiadać w momencie wyświetlania modalnych okien dialogowych, które wymagają od użytkownika odpowiedzi przed kontynuowaniem lub wejściem w integrację z innymi częściami strony internetowej lub aplikacji. Witryny, których dotyczy ten problem wywołują windows.focus.
  • Po zainstalowaniu łatki pojawia się również błąd obecny w nowych wydaniach Windowsa 11. Wybrane konfiguracje sprzętowe duplikują drukarki systemowe, a aplikacje odwołujące się do określonej drukarki nie są w stanie drukować plików. Rozwiązaniem problemu jest ręczne usunięcie duplikatów drukarek z poziomu Ustawień lub Panelu Sterowania.
  • Aktualizacja z 12 lipca 2022 roku - KB5015807

   We wtorek - 12 czerwca 2022 roku Microsoft wydało nową aktualizację dla systemu operacyjnego Windows 10. Łatka została wprowadzona zgodnie z harmonogramem Patch Tuesday. Producent informuje, że łatka KB5015807 skupia się na rozwiązaniu problemów związanych z bezpieczeństwem systemu operacyjnego Windows. Jednocześnie Microsoft nie udostępnia szczegółowych informacji na temat wprowadzonych zmian.

   W przypadku systemu operacyjnego Windows Server w wersji 20H2 aktualizacja KB5015807 rozwiązuje problem powodujący przekierowanie wyjścia polecenia PowerShell, aby dzienniki transkrypcji nie zawierały żadnej zawartości. Dzienniki transkrypcji mogą zawierać odszyfrowane hasła, jeśli włączone jest rejestrowanie PowerShell. W rezultacie dzienniki transkrypcji tracą odszyfrowane hasła.

   Przy okazji wydania lipcowej łatki zabezpieczeń Microsoft przypomina, że 9 sierpnia 2022 roku zakończy wsparcie dla Windows Server w wersji 20H2. Po 9 sierpnia 2022 roku urządzenia pracujące pod kontrolą tej wersji systemu operacyjnego przestaną otrzymywać comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń oraz jakości, które zawierają ochronę przed najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa. Producent zaleca jak najszybszą aktualizację do nowszej wersji. Jednocześnie nadal wspierane będą wersje Windows 10 Enterprise i Education, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Enterprise multi-session oraz Windows 10 Surface Hub.

   Znane błędy

   Niestety Microsoft w dalszym ciągu informuje o czterech błędach, których nie udało się wyeliminować.

   • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
   • Po zainstalowaniu aktualizacji z 21 czerwca 2021 r. (KB5003690) niektóre urządzenia mogą mieć problem z zainstalowanem nowych aktualizacji, takich jak aktualizacja z 14 czerwca 2022 roku - KB5014699 lub nowsze. Wyświetlany jest komunikat o błędzie "PSFX_E_MATCHING_BINARY_MISSING". Microsoft przygotował instrukcję rozwiązania problemu dla działów IT organizacji.
   • Łatka może powodować problemy z kartami trybu IE w Microsoft Edge. Mogą one przestać odpowiadać w momencie wyświetlania modalnych okien dialogowych, które wymagają od użytkownika odpowiedzi przed kontynuowaniem lub wejściem w integrację z innymi częściami strony internetowej lub aplikacji. Witryny, których dotyczy ten problem wywołują windows.focus.

   Aktualizacja z 28 czerwca 2022 roku - KB5014666

   We wtorek - 28 czerwca 2022 roku Microsoft wydał nową poprawkę KB5014666, która została udostępniona dla wspieranych wersji systemu operacyjnego Windows 10. Aktualnie najnowsza poprawka dla Windowsa 10 jest istotna z punktu widzenia komputerów wykorzystywanych w organizacjach. Producentowi udało się wyeliminować większość ze zgłaszanych w ostatnich tygodniach błędów. Poprawka KB5014666 zamiast wprowadzać nowe funkcjonalności skupia się na poprawkach w obrębie istniejących elementów systemu operacyjnego.

   Microsoft zdecydował się usunąć problem uniemożliwiający kliknięcie prawym przyciskiem myszy na wybranych gładzikach wbudowanych w komputerach przenośnych. Pozbyto się również problemów z łącznością z hotspotami Wi-Fi. Użytkownicy nie będą już trapieni problemami związanymi z brakiem połączenia z siecią.

   Programiści Microsoftu poprawili również algorytm działania funkcji Wycinek ekranu odpowiedzialnej za wycinanie zrzutów ekranu. Program czasami nie uruchamiał się po przyciśnięciu skrótu klawiszowego Windows+Shift+S.

   Wyżej wymieniona aktualizacja dostępna jest na systemy operacyjne Microsoft Windows 10 21H2, Windows 10 21H1 oraz Windows Server 20H2.

   Znane błędy

   Niestety Microsoft w dalszym ciągu informuje o wybranych błędach, których nie udało się wyeliminować.

   • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
   • Po zainstalowaniu aktualizacji z 21 czerwca 2021 r. (KB5003690) niektóre urządzenia mogą mieć problem z zainstalowanem nowych aktualizacji, takich jak aktualizacja z 14 czerwca 2022 roku - KB5014699 lub nowsze. Wyświetlany jest komunikat o błędzie "PSFX_E_MATCHING_BINARY_MISSING". Microsoft przygotował instrukcję rozwiązania problemu dla działów IT organizacji.
   • Łatka KB5014666 może powodować problemy z kartami trybu IE w Microsoft Edge. Mogą one przestać odpowiadać w momencie wyświetlania modalnych okien dialogowych, które wymagają od użytkownika odpowiedzi przed kontynuowaniem lub wejściem w integrację z innymi częściami strony internetowej lub aplikacji. Witryny, których dotyczy ten problem wywołują windows.focus.

   Aktualizacja z 20 czerwca 2022 roku - KB5016139

   W poniedziałek - 20 czerwca 2022 roku Microsoft udostępnił nowa (nieplanowaną) aktualizację systemu operacyjnego Windows 10. Wiąże się ona z błędem, który został zauważony po aktualizacji z dnia 14 czerwca 2022 roku (aktualizacja w ramach Patch Tuesday).

   Windows 10 na laptopie
Źródło: hp.com

   Windows 10 na laptopie

   Źródło: hp.com

   Aktualizacja rozwiązuje znany problem, który dotyczył tylko i wyłącznie urządzeń posiadających procesory w architekturze ARM. Błąd uniemozliwiał logowanie do usługi Azure Active Directory, co ograniczało dostęp do popularnych aplikacji takich jak Microsoft Teams, Microsoft Outlook czy Microsoft OneDrive. Jednocześnie posiadacze urządzeń takich jako Microsoft Surface X nie byli w stanie korzystać z połączenia VPN.

   Aktualizacja ma charakter OOB - Out-of-band i jest przeznaczona jedynie na urządzenia oparte na architekturze ARM. Oznacza to, ze posiadacze komputerów z procesorami x86 nie otrzymają poprawki KB5016139. Dla tego typu urządzeń najnowszą wersja systemu operacyjnego Windows 10 jest kompilacja 19042.1766/19043.1766/19044.1766 z 14 czerwca 2022 roku.

   Aktualizacja z 14 czerwca 2022 roku - KB5014699

   W połowie czerwca 2022 roku Microsoft wydał nową aktualizację dla wspieranych wersji systemu operacyjnego Windows 10. Łatka została wydana w ramach Patch Tuesday. Nowa aktualizacja skupia się na wprowadzeniu nowych zabezpieczeń. Z tego powodu powinna zostać szybko zainstalowana na urządzeniach wykorzystywanych w organizacjach.

   Gigant z Redmond nie opublikował dokładnego dziennika zmian. Firma przekazała jedynie, ze wprowadzono różne poprawki zabezpieczeń wewnętrznych funkcji systemu operacyjnego Windows. Jednocześnie nie zaobserwowano żadnych nowych problemów.

   Znane błędy

   Niestety Microsoft raportuje o kilku problemach występujących po zainstalowaniu aktualizacji KB5014699, na które powinni zwrócić uwagę administratorzy IT w organizacjach.

   • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
   • Po zainstalowaniu aktualizacji z 21 czerwca 2021 r. (KB5003690) niektóre urządzenia mogą mieć problem z zainstalowanem nowych aktualizacji, takich jak aktualizacja z 14 czerwca 2022 roku - KB5014699 lub nowsze. Wyświetlany jest komunikat o błędzie "PSFX_E_MATCHING_BINARY_MISSING". Microsoft przygotował instrukcję rozwiązania problemu dla działów IT organizacji.
   • Występują problemy z nową aplikacją do wycinków ekranu. W niektórych przypadkach nie można wywołać uruchomienia programu z wykorzystaniem skrótu klawiszowego (Windows + Shift + S). Problem ten występuje po zainstalowaniu łatki KB5010342 z 8 lutego 2022 oraz nowszych.
   • Po zainstalowaniu tej aktualizacji na urządzaniach z procesorami w architekturze ARM może nie być możliwe zalogowanie się przy użyciu usługi Azure Active Directory (AAD). Może to również dotyczyć aplikacji i usług, które używają usługi Azure Active Directory do logowania. Użytkownicy raportują problemy z połączeniami VPN, Microsoft Teams, Microsoft OneDrive i Microsoft Outlook.
   • Po zainstalowaniu łatki urządzenia z systemem Windows mogą nie być w stanie korzystać z funkcji hotspotu Wi-Fi. Podczas próby użycia funkcji hotspotu urządzenie główne może utracić połączenie z Internetem po nawiązaniu połączenia przez urządzenie klienckie np. smartfon.

   Aktualizacja z 2 czerwca 2022 roku - KB5014023

   Na początku czerwca 2022 roku Microsoft wprowadził na rynek nową aktualizację dla wspieranych wersji systemu operacyjnego Windows 10. Łatka KB5014023 rozwiązuje raportowane przez użytkowników problemy.

   Windows 10 21H2
Źródło: microsoft.com

   Windows 10 21H2

   Źródło: microsoft.com

   Microsoft usunął problem uniemożliwiający otwieranie programów pakietu biurowego Microsoft 365. Rozwiązano błąd uniemożliwiający aktualizacje skrótów internetowych. Użytkownicy nie będą już mieli problemów z działaniem okien trybu IE. Microsoft zaktualizował również edytor metod wprowadzenia (IME). Usunięto problem powodujący odrzucenie znaku przez edytor, gdy konwertowany jest poprzedni tekst.

   Microsoft zoptymalizował także algorytm odpowiadający za prędkość kopiowania plików. Usunięto również problem dotyczący niektórych układów GPU i może powodować nieoczekiwane zamykanie wybranych aplikacji lub zawieszanie się ich.

   Znane błędy:

   Microsoft ostrzega administratorów systemów IT przed trzema znanymi i nierozwiązanymi problemami z Windows 10 po czerwcowej aktualizacji.

   • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
   • Po zainstalowaniu aktualizacji z 21 czerwca 2021 r. (KB5003690) niektóre urządzenia mogą mieć problem z zainstalowanem nowych aktualizacji, takich jak aktualizacja z 14 czerwca 2022 roku - KB5014699 lub nowsze. Wyświetlany jest komunikat o błędzie "PSFX_E_MATCHING_BINARY_MISSING". Microsoft przygotował instrukcję rozwiązania problemu dla działów IT organizacji.
   • Występują problemy z nową aplikacją do wycinków ekranu. W niektórych przypadkach nie można wywołać uruchomienia programu z wykorzystaniem skrótu klawiszowego (Windows + Shift + S). Problem ten występuje po zainstalowaniu łatki KB5010342 z 8 lutego 2022 oraz nowszych.

   Aktualizacja z 19 maja 2022 roku - KB5015020

   W czwartek - 19 maja 2022 roku - Microsoft wprowadził dla systemów Windows 10 łatkę KB5015020 dla wszystkich wspieranych systemów operacyjnych. Gigant z Redmond rozwiązał trzy znane problemy. Wyeliminowano błąd uniemożliwiający niektórym usługom uwierzytelnianie kont na maszynach klienckich oraz serwerach. Problem pojawił się po zainstalowaniu aktualizacji z 10 maja 2022 roku na kontrolerach domeny. Poprawiono również działanie sklepu z aplikacjami Microsoft Store, który nie powoduje już problemów z instalacją nowych aplikacji.

   Windows 10 na komputerze stacjonarnym
Źródło: microsoft.com

   Windows 10 na komputerze stacjonarnym

   Źródło: microsoft.com

   Microsoft wyeliminował również usterkę związaną z instalowanem profilu autopilota.

   Znane błędy:

   Microsoft ostrzega administratorów systemów IT przed trzema znanymi i nierozwiązanymi problemami z Windows 10.

   • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
   • Po zainstalowaniu aktualizacji z 21 czerwca 2021 r. (KB5003690) niektóre urządzenia mogą mieć problem z zainstalowanem nowych aktualizacji, takich jak aktualizacja z 14 czerwca 2022 roku - KB5014699 lub nowsze. Wyświetlany jest komunikat o błędzie "PSFX_E_MATCHING_BINARY_MISSING". Microsoft przygotował instrukcję rozwiązania problemu dla działów IT organizacji.
   • Występują problemy z nową aplikacją do wycinków ekranu. W niektórych przypadkach nie można wywołać uruchomienia programu z wykorzystaniem skrótu klawiszowego (Windows + Shift + S). Problem ten występuje po zainstalowaniu łatki KB5010342 z 8 lutego 2022 oraz nowszych.

   Aktualizacja z 10 maja 2022 roku - KB5013942

   We wtorek - 10 maja 2022 roku - Microsoft wydał łatkę KB5013942 dla wspieranych wersji systemów operacyjnych Windows 10 z okazji kolejnej aktualizacji z cyklu Patch Tuesday. Producent nie przedstawił oficjalnego dziennika zmian. Firma poinformowała jedynie o aktualizacji zabezpieczeń systemu operacyjnego Windows 10. Z tego powodu warto wymusić aktualizację na komputerach wykorzystywanych w organizacjach.

   Znane błędy:

   Microsoft ostrzega administratorów systemów IT przed trzema znanymi i nierozwiązanymi problemami z Windows 10.

   • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
   • Po zainstalowaniu aktualizacji z 21 czerwca 2021 r. (KB5003690) niektóre urządzenia mogą mieć problem z zainstalowanem nowych aktualizacji, takich jak aktualizacja z 14 czerwca 2022 roku - KB5014699 lub nowsze. Wyświetlany jest komunikat o błędzie "PSFX_E_MATCHING_BINARY_MISSING". Microsoft przygotował instrukcję rozwiązania problemu dla działów IT organizacji.
   • Występują problemy z nową aplikacją do wycinków ekranu. W niektórych przypadkach nie można wywołać uruchomienia programu z wykorzystaniem skrótu klawiszowego (Windows + Shift + S). Problem ten występuje po zainstalowaniu łatki KB5010342 z 8 lutego 2022 oraz nowszych.

   Aktualizacja z 25 kwietnia 2022 roku - KB5011831

   Pod koniec kwietnia Microsoft udostępnił dla posiadaczy komputerów z wspieranymi kompilacjami Windows 10 łatkę KB5011831. Wprowadza ona kilka poprawek znanych i zidentyfikowanych błędów.

   Microsoft wyeliminował problem powodujący wyłączanie przeglądarki Internet Explorer podczas kopiowania i wklejania tekstu za pomocą edytora metody wprowadzania (IME). Pozbyto się błędu powodującego wyświetlanie czarnego ekranu podczas logowania lub wylogowywania.

   Aktualizacja rozwiązuje również problem z zapisywaniem plików z usługi Microsoft OneDrive.

   Co istotne - Microsoft rozwiązał problem uniemożliwiający zmianę hasła w momencie, gdy hasło wygasło.

   Znane błędy:

   Microsoft ostrzega administratorów systemów IT przed kilkoma znanymi i nierozwiązanymi problemami z Windows 10.

   • Na wybranych komputerach z Windows 10 zainstalowanym z nośnika offline lub specjalnie przygotowanego obrazu ISO możliwe jest usunięcie programu Microsoft Edge Legacy po instalacji aktualizacji z 14 czerwca 2022 roku. Po instalacji łatki aplikacja zastępowana jest nową wersją Edge opartą na Chromium.
   • Po zainstalowaniu aktualizacji z 21 czerwca 2021 r. (KB5003690) niektóre urządzenia mogą mieć problem z zainstalowanem nowych aktualizacji, takich jak aktualizacja z 14 czerwca 2022 roku - KB5014699 lub nowsze. Wyświetlany jest komunikat o błędzie "PSFX_E_MATCHING_BINARY_MISSING". Microsoft przygotował instrukcję rozwiązania problemu dla działów IT organizacji.
   • Po instalacji aktualizacji wydanej 11 stycznia 2022 roku oraz nowszych w systemie Windows 10 nie działa funkcja odzyskiwania kopii zapasowej za pomocą aplikacji Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7) z poziomu Panelu Sterowania. Problem nie dotyczy obecnie aplikacji do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych innych firm.
   • Występują problemy z nową aplikacją do wycinków ekranu. W niektórych przypadkach nie można wywołać uruchomienia programu z wykorzystaniem skrótu klawiszowego (Windows + Shift + S). Problem ten występuje po zainstalowaniu łatki KB5010342 z 8 lutego 2022 oraz nowszych.
   • Po instalacji aktualizacji wybrane komputery mają problem z działaniem układów GPU, które mogą poskutkować nieoczekiwanym zamykaniem aplikacji lub zawieszaniem się systemu operacyjnego. Problem powiązany jest z aplikacjami wykorzystującymi Direct3D 9.
   • Po zainstalowaniu aktualizacji może zostać wyświetlony komunikat 0xC002001B podczas próby instalacji aplikacji z Microsoft Store. Problem dotyczy komputerów wyposażonych w procesory Intel Core 11 generacji lub nowszych oraz wybranych układów AMD Ryzen.
Aktualizacja: 07 lipca 2023 16:39
Aktualizacja: 16 czerwca 2023 18:15
Aktualizacja: 16 czerwca 2023 18:15
Aktualizacja: 28 maja 2023 13:51
Aktualizacja: 17 maja 2023 17:16
Aktualizacja: 04 maja 2023 16:24
Aktualizacja: 17 kwietnia 2023 16:18
Aktualizacja: 23 lutego 2023 17:31
Aktualizacja: 10 lutego 2023 14:53
Aktualizacja: 18 stycznia 2023 16:53
Aktualizacja: 14 grudnia 2022 13:25
Aktualizacja: 10 listopada 2022 13:25
Aktualizacja: 21 października 2022 11:33
Aktualizacja: 12 października 2022 13:12
Aktualizacja: 23 września 2022 15:15
Aktualizacja: 16 września 2022 15:58
Aktualizacja: 30 sierpnia 2022 15:15
Aktualizacja: 23 sierpnia 2022 15:20
Aktualizacja: 28 lipca 2022 18:00
Aktualizacja: 26 lipca 2022 15:23
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200