Hiperwątkowość - intelowski sposób na wydajność

Intel twierdzi, że dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii tzw. hiperwątkowości nowe serwery platformy Itanium (które weszły na rynek w lipcu br.) pracują bardzo wydajnie.

Intel twierdzi, że dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii tzw. hiperwątkowości nowe serwery platformy Itanium (które weszły na rynek w lipcu br.) pracują bardzo wydajnie. Zdaniem producenta procesor Itanium przetwarza dane o 40 proc. szybciej niż procesory oparte na tradycyjnych rozwiązaniach.

Technologia znana pod nazwą hiperwątkowości lub wielowątkowości równoległej w największym uproszczeniu polega na tym, że jeden fizyczny procesor zarządza procesem przetwarzania danych tak, jakby to dwa oddzielne procesory wykonywały rozkazy równoległe, a nie jeden naprzemiennie. W architekturze takiej dane zawierające instrukcje są dzielone na wątki. Wątki są traktowane jako równoległe strumienie danych, które są kierowane do przetworzenia przez procesory logiczne.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Największe korzyści z technologii hiperwątkowości odnoszą te programy, które wykorzystują intensywnie układy I/O. Można tu wymienić takie aplikacje jak zarządzanie bazami danych, zasobami przedsiębiorstwa, kontaktami z klientami oraz skomplikowane obliczenia techniczne. Obsługa hiperwątkowości zwiększa też wydajności programów webowych i aplikacji pracujących w trybie on-line (przetwarzanie transakcyjne).

Technologia hiperwątkowości została też zaimplementowana w intelowskich procesorach Xeon i Xeon MP, co przyczyniło się do znacznego wzrostu wydajności tych układów. Dzięki hiperwątkowości aplikacje mogą świadczyć swe usługi większej liczbie użytkowników, a czasy odpowiedzi ulegają znacznemu skróceniu.

Technologia hiperwątkowości jest zgodna z 32- i 64-bitowymi platformami (dot. warstwy sprzętowej, jak i oprogramowania), a użytkownicy mogą elastycznie skalować systemy wspierające to rozwiązanie. Należy przy tym pamiętać, że wydajność układu CPU nie zależy tylko od tak prozaicznego czynnika jak liczba tranzystorów, ale też od tego, jakiego rodzaju bufory zostały zastosowane (i o jakiej pojemności) oraz czy układ wspiera technologię, dzięki której instrukcje mogą być wykonywane w innej kolejności niż naturalna.

Jak informuje Intel, wprowadzenie technologii hiperwątkowości do procesora Xeon zwiększyło pobór mocy o niecałe 5 proc. W tym samym stopniu zwiększyła się też wielkość fizyczna procesora. Intel przeprowadził badania (testy porównawcze uruchamiane na 4-procesorowych serwerach), które wykazują, że po zastosowaniu procesorów obsługujących technologię hiperwątkowości wymagające aplikacje biznesowe pracują nawet o 65 proc. wydajniej (w porównaniu z serwerami opartymi na procesorach nie obsługujących tej technologii).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200