Hiperkonwergencja wsparta chmurą

Infrastruktura IT w wielu organizacjach przypomina dziś nieco wieżę Babel. Co prawda rozmaite komponenty od różnych dostawców jakoś się jednak dogadują, jednak wymaga to coraz większych nakładów pracy. Rosnąca złożoność dla działów IT to nie tylko obciążenie i ogromny stres, ale także coraz większe koszty. Przy tym nawet jeśli dokłada się maksimum starań, od czasu do czasu mamy do czynienia z przykrymi niespodziankami. Zapewnienie dostępności i skalowanie wydajności to zawsze wyzwanie. Nie zawsze natomiast rozwiązaniem tych problemów jest chmura publiczna. Niektóre aplikacje, systemy czy dane z rozmaitych względów powinny albo nawet muszą pozostać w lokalnym centrum danych.

Stąd właśnie rosnące zainteresowanie infrastrukturą hiperkonwergentną (HCI). Według IDC, wydatki na HCI rosną od kilku lat i nadal będą rosły w średnim tempie 45% rocznie. Za cztery lata mają sięgnąć 14,8 mld USD. Dlaczego firmy inwestując w HCI? Zintegrowanie w jednym urządzeniu mocy obliczeniowej, pamięci masowej i sieci pozwala zaoferować jedną, zwirtualizowaną i skalowalną pulę zasobów - prostą w obsłudze i zapewniającą wszystko co niezbędne, żeby efektywnie wspierać biznes. HCI umożliwia obniżanie kosztów oraz zapewnienie odpowiedniej wydajności i dostępności. Nie jest to zarazem rozwiązanie wyłącznie dla największych organizacji, ale także małych i średnich firm – wystarczy jedynie dobrać odpowiednią do potrzeb konfigurację, którą w przyszłości można łatwo rozbudowywać.

Rozwiązanie hybrydowe

W rzeczywistości wcale jednak nie trzeba rezygnować z korzyści oferowanych przez chmurę obliczeniową. Opracowana przez Microsoft hybrydowa usługa Microsoft Azure Stack HCI łącząca lokalne IT z chmurą publiczną Azure, to odpowiednio zabezpieczona platforma wirtualizacyjna obsługująca nie tylko Windows, ale także Linuxa. Z jednej strony doskonale integruje się z istniejącymi zasobami firmowymi a z drugiej pozwala wykorzystać chmurę publiczną Azure, będącą płynnym rozszerzeniem własnych, lokalnych zasobów np. na potrzeby backupu. Wszystko jest monitorowane z jednego centralnego punktu. To doskonałe rozwiązanie umożliwiające modernizację posiadanego centrum danych – zwiększenie jego elastyczności, wydajności i optymalizację kosztów.

Zobacz również:

  • Przychody Lenovo spadają czwarty kwartał z rzędu

Można się jednak zastanawiać w tym miejscu co z infrastrukturą niezbędną do obsługi lokalnej części Azure Stack. Czy implementacja nie jest skomplikowana? Czy nie wymaga dużego nakładu pracy? I właśnie w tym miejscu pojawiają się rozwiązania Lenovo ThinkAgile MX dla Azure Stack HCI będące efektem bliskiej współpracy Lenovo i Microsoft.

Lenovo ThinkAgile MX dla Azure Stack HCI to sprawdzone, gotowe do użycia rozwiązania, które zostały zoptymalizowane pod kątem wydajności. Połączenie lokalnej infrastruktury hiperkonwergentnej z możliwościami chmury publicznej Azure zapewnia elastyczność, wydajność, uproszczoną obsługę i optymalizację kosztów.

Sprawdzone, gotowe rozwiązanie

To zbudowane w oparciu o serwery ThinkSystem, certyfikowane przez Microsoft węzły HCI, które zostały przygotowane i przetestowane do bezproblemowej obsługi Azure Stack. Dzięki temu, że zostały zoptymalizowane z myślą o wysokiej wydajności a także dzięki temu, że skalowanie zapewnia liniowy wzrost wydajności - każdy węzeł bierze udział w odczytywaniu i zapisywaniu danych - żadne obciążenie nie okaże się dla nich zbyt wymagające. Jednym z przykładów wykorzystywanych przez Lenovo do zilustrowania praktycznie nieograniczonej wydajności ThinkAgile MX dla Azure Stack jest norweski dostawca usług, który skonsolidował 285 tys. baz danych SQL Server z 8 do zaledwie 3 racków.

Jednocześnie można mieć pewność, że wydajność nie będzie pogarszać się z czasem. Wspólna praca Lenovo i Microsoft gwarantuje natomiast, że nie pojawią się nieprzewidziane problemy z firmware’em czy sterownikami a wielu aktualizacji, modyfikacji czy napraw można dokonywać bez wyłączania systemu. Poza tym Azure Stack HCI to technologia wbudowana w Windows Server 2019. Co z tego wynika? Mniejszy poziom złożoności rozwiązania, prostota wdrożenia i zarządzania dzięki dostępnym bezpłatnie narzędziom Windows Admin Center oraz Lenovo XClarity, a także uproszczenie licencjonowania – do korzystania z pełni możliwości Azure Stack HCI potrzebna jest jedynie licencja na Windows Server 2019 Datacenter.

Hiperkonwergencja to prosty i skuteczny sposób na modernizacje starzejącej się infrastruktury IT, na lokalne zarządzanie zwirtualizowanymi zasobami, a także na integracje z usługami chmury publicznej Microsoft Azure. Lenowo ThinkAgile MX z Azure Stack HCI łączą to co najlepsze z obu rozwiązań tworząc najbardziej efektywne kosztowo rozwiązanie na rynku.

Dowiedz się więcej na www.lenovohci.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200