Hewlett-Packard ujawnia szczegóły dotyczące procesora PA-8700

Hewlett-Packard przedstawił szczegóły tworzonego przez siebie 64-bitowego procesora PA-8700, który ma pojawić się w serwerach i stacjach roboczych w I połowie przyszłego roku. Jednostka wykonywana bę...

Hewlett-Packard przedstawił szczegóły tworzonego przez siebie 64-bitowego procesora PA-8700, który ma pojawić się w serwerach i stacjach roboczych w I połowie przyszłego roku.

Jednostka wykonywana będzie w technologii 0,18 mikrometra z wykorzystaniem technologii miedzianej i SOI (Silicon On Insulator). Pozwoli jej to na wykonywanie 3,2 mld operacji na sekundę. PA-8700 wyposażony będzie w zegar o częstotliwości co najmniej 800 MHz.

Wśród innych cech nowej jednostki wymieniono także niski pobór energii oraz zintegrowaną z układem pamięć podręczną o pojemności 2,25 MB, a więc ponad połowę większą niż w przypadku obecnych procesorów serii PA-8600.

HP wspólnie z Intelem tworzy architekturę IA-64, dla której pierwszy procesor - Itanium - ma się pojawić do połowy br. Firma zamierza jednak równolegle rozwijać procesory z serii PA-RISC (Precision Architecture - Reduced Instruction Set Computing) co najmniej do PA-8900. Oznacza to, że pojawią się jeszcze dwie generacje tych procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200