HarmonyOS trzecim najpopularniejszym systemem mobilnym

Huawei wskakuje na podium, ale od konkurentów dzieli go przepaść.

Firma Huawei zdecydowała się na rozwijanie autorskiego systemu operacyjnego HarmonyOS opartego na otwarto-źródłowej wersji Androida. Taki zabieg spowodował, że na rynku powstał "nowy" system operacyjny dedykowany dla urządzeń mobilnych. Rozwiązanie firmy Huawei różni się od nakładek na Androida innych producentów dużo większą integracją z autorskimi usługami oraz brakiem dostępu do rozwiązań udostępnianych przez firmę Google.

Huawei HarmonyOS
Źródło: huawei.com

Huawei HarmonyOS

Źródło: huawei.com

Huawei HarmonyOS od dłuższego czasu klasyfikowany jest jako zupełnie oddzielny system operacyjny dla urządzeń mobilnych. Tym samym konkuruje on z rozwiązaniami takimi jak Android, iOS, Tizen czy KaiOS.

Zobacz również:

  • Znamy nazwę pierwszego narzędzia anty-ransomware, które uzyskało certyfikat Tolly Group

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez CounterPoint Research oprogramowanie Huawei HarmonyOS osiągnęło 8% udziały w chińskim rynku stając się tym samym trzecim co do wielkości systemem operacyjnym po Androidzie oraz iOS.

Wysoki współczynnika adopcji HarmonyOS zawdzięcza licznym aktualizacją dla starszych urządzeń, które "usunęły" Androida zamieniając go na HarmonyOS.

W globalnych statystykach za pierwszy kwartał 2023 roku HarmonyOS nadal zajmuje trzecie miejsce wśród najpopularniejszych systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych z udziałem na poziomie 2%, ale przepaść pomiędzy konkurencją jest gigantyczna. iOS posiada udziały na poziomie 20%, a Android 78%.

Popularność systemu operacyjnego Huawei HarmonyOS poza rodzimym, chińskim rynkiem jest marginalna i praktycznie pomijalna. Ze względu na brak dostępu do usług firmy Google oprogramowanie to nie przyjęło się w Europie. W Stanach Zjednoczonych firma Huawei w dalszym ciągu znajduje się na czarnej liście Departamentu Handlu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200