Halny z Nowego Sącza

Optimus: Internet za darmo, 500 tys. PC rocznie, kursy komputerowe w sklepach

Optimus: Internet za darmo, 500 tys. PC rocznie, kursy komputerowe w sklepach

Uruchomienie komercyjnej sieci transmisji danych OptimusNet, otwarcie linii montażowej 500 tys. komputerów rocznie i premierę Komputerowej Akademii Optimusa jeszcze w tym roku zapowiada nowosądecki Optimus S.A. Klienci firmy mogą też kupować od 12 kwietnia br. komputery po obniżonych - od kilku do kilkunastu procent - cenach.

Internet w przerwie

"Chcemy popchnąć dwie pierwsze kostki domina, resztę zrobimy już wspólnie z konkurencją" - stwierdził Roman Kluska, szef Optimusa, ujawniając plany otwarcia sieci OptimusNet, której oficjalna inauguracja odbyła się na poznańskich targach Infosystem. Obecnie sieć OptimusNet to 8 aktywnych serwisów on-line opartych na działających w holdingu BBS. Za ich pośrednictwem z zasobów OptimusNet korzysta eksperymentalnie 3500 użytkowników. W maju br. sieć holdingu będzie widoczna w Internecie, w kilka miesięcy później za jej pośrednictwem będzie można podłączyć się sieci.

"Korzystanie z OptimusNet, a w ten sposób z Internetu będzie bezpłatne" - stwierdził Roman Kluska, nie precyzując jednak kiedy i jakie dokładnie usługi będą świadczone przez jego firmę. Sieć transmisji danych Optimusa powstała na bazie ogólnopolskiej koncesji telekomunikacyjnej wydanej nowosądeckiej firmie przez Ministerstwo Łączności. Na jej podstawie Optimus może także przesyłać dane za granicę. Zdaniem Marka Maciasia, rzecznika prasowego firmy, Optimus podpisał z Telekomunikacją Polską S.A. umowę na dzierżawę łączy wykorzystywanych przez sieć OptimusNet. Na razie prędkość transmisji wynosi 64 Kbps, pod koniec br. ma wzrosnąć do 2 Mbps.

Zaleją nas Optimusy?

Nowosądecka spółka zakłada, iż uruchomiona w ub.r. linia montażowa Boscha już pod koniec 1996 r. okaże się niewystarczająca. W związku z tym w maju br. rozpocznie się budowa hali, w której montowanych będzie ok. 500 tys. komputerów rocznie. Większość z nich - zdaniem Romana Kluski - trafi na eksport. Prezes Optimusa sugerował, że toczą się w tej sprawie negocjacje z francuskimi dystrybutorami. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że może chodzić o Ingram Micro, Computer 2000 lub Merisela. Niepowodzeniem zakończyły się natomiast rozpoczęte w ub.r. rozmowy z Compaq Computers dotyczące montażu komputerów tego producenta.

Po wiedzę do sklepu

Od połowy kwietnia br. w 100 sklepach firmy na terenie Polski rozpocznie działalność Komputerowa Akademia Optimusa. Każdy, kto przyjdzie do sklepu, będzie mógł odbyć 2-godzinne, bezpłatne szkolenie pod okiem specjalistów. Do końca roku liczba sklepów zapewniających szkolenia ma wzrosnąć do tysiąca.

Nowe inicjatywy nowosądeckiej spółki mają być finansowane z emisji obligacji zamiennych w II kw. br. Obligacje kierowane są na rynek międzynarodowy do wybranych inwestorów. Przedsięwzięcie, z którego Optimus zamierza uzyskać 30 mln zł kredytu, zaaranżował i gwarantuje Merrill Lynch International wraz z Pekao S.A.


TOP 200