Hakerzy zaatakują Windows XP na całego. Już wkrótce

W kwietniu 2014 roku Microsoft oficjalnie zakończy życie Windowsa XP i przestanie wspierać ten system operacyjny. Eksperci od zabezpieczeń twierdzą, że nadejdą wtedy ciężkie czasy dla tych, którzy wciąż będą z niego korzystali.

Hakerzy zaatakują Windows XP na całego. Już wkrótce

WindowsXP

Od ósmego kwietnia przyszłego roku, konsumenci używający Windowsa XP, nie będą już mogli liczyć na kolejne poprawki, aktualizacje łatające dziury w tym systemie operacyjnym. Wyjątkiem będą tu tylko duże firmy i instytucje rządowe, które płacić będą za wsparcie na żądanie. Jason Fossen, ekspert zajmujący się zabezpieczeniami Microsoftu twierdzi, że hakerzy już wkrótce zaczną luki w popularnym systemie operacyjnym, a ataki na Windows XP znacznie przybiorą na sile.

Obliczył on, że na czarnym rynku płaci się od 50 do 150 tysięcy dolarów za nieopisany dotąd exploit, który pozwala zaatakować system. Zdaniem Fossena, hakerzy będą teraz jednak pilnowali wykrytych błędów i nie będą one wykorzystywane aż do kwietnia. Obecnie, Microsoft mógłby jeszcze załatać dziurę w systemie. W przyszłym roku przestanie się tym przejmować, a cyberprzestępcy podniosą cenę, za którą będą sprzedawali cenną wiedzę. Luki w zabezpieczeniach będzie natomiast można wykorzystywać przez wiele miesięcy, jeśli nie lat, bo bez oficjalnego wsparcia ich załatanie zajmie o wiele więcej czasu.

Zobacz również:

  • Apple ostrzega użytkowników w 92 krajach. Uwaga na ataki szpiegowskie
  • Nearby Sharing od Google - wygodny sposób na przesyłanie plików

Ciężko jednak stwierdzić, czy Fossen ma rację, bo ostatni system Microsoftu, którego wsparcie zostało oficjalnie wstrzymane, to Windows 2000. Miał on jednak tak mały udział w rynku, że mało kto zajmował się wyszukiwaniem w nim luk. Było to po prostu nieopłacalne. Tymczasem Windows XP, ma według obliczeń Computerworld, osiemdziesięciokrotnie większy udział w rynku, niż Windows 2000 w chwili „przejścia na emeryturę”. Zdaniem amerykańskiej redakcji, Windows XP działa na 33-34% pecetów na całym świecie.

Ekspert twierdzi jednak, że Microsoft nie zmieni swojej decyzji o zaprzestaniu wspierania swojego systemu operacyjnego. Ma to być umotywowane czynnikami ekonomicznymi. Jego zdaniem, firma może po prostu powiedzieć, że zdaje sobie sprawę z tego, że cyberprzestępcy wykorzystują nowe luki w zabezpieczeniach jej systemu operacyjnego. Zastrzeże przy tym jednak, że jego oficjalne wsparci się skończyło, a każdy może przesiąść się chociażby na Windows 8. Być może przy okazji Microsoft zaoferuje swój nowy system w niższej, promocyjnej cenie. Użytkownicy Windows XP powinni jednak poważnie myśleć o modernizacji swojego oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200