Hakerzy włamali się do systemu IT Europejskiej Agencji Leków

EMA (European Medicines Agency; Europejska Agencja Leków; agencja Unii Europejskiej mająca swoją siedzibę w Amsterdamie) przyznała, że hakerzy ujawnili w ostatnich dniach szereg informacji dotyczących szczepionek na COVID-19, w posiadanie których weszli podczas ataku na system informatyczny Agencji.

Covid

Dochodzenie w tej sprawie ujawniło, że do internetu wyciekły niektóre z dokumentów, mających związek ze szczepionkami, które są własnością organizacji współpracujących z EMA. W związku z tym organy ścigania podjęły już niezbędne działania, zmierzające do wyjaśnienia tej sprawy. Agencja aktywnie wspiera śledztwo i powiadomiła już wszystkie współpracujące z nią podmioty i osoby, których dokumenty mogły wpaść w ręce hakerów.

Jednocześnie EMA zapewniła, że atak nie zakłócił jej pracy, a proces dystrybucji szczepionek nie został zakłócony i przebiega zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem. Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy przypadek, gdy firmy farmaceutyczne zaangażowane w opracowywanie i dystrybucję szczepionek na COVID-19 znalazły się na celowniku hakerów.

Zobacz również:

  • Ponad pół miliona kont Roku w niebezpieczeństwie po ataku
  • Hakerzy włamali się do znanego polskiego sklepu internetowego

Brytyjskie centrum bezpieczeństwa NCSC (National Cyber Security Center) alarmowało kilka miesięcy temu, że uniwersytety i placówki naukowe stały się celem hakerów, którzy są prawdopodobnie sponsorowani przez rządy niektórych państw, które próbują uzyskać dostęp do danych opracowywanych przez naukowców pracujących nad szczepionką. Podobne ostrzeżenia opublikowała też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak również Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200