HSPA: szybciej na całym świecie

Operatorzy komórkowi coraz chętniej wdrażają w swoich sieciach systemy HSPA (HSDPA+HSUPA), będące naturalnym rozwinięciem rozwiązań 3G. Według najnowszych danych GSMA (GSM Association) prawdziwą rewolucję na tym polu można zauważyć w rejonach: Azji, Europy, Ameryki Północnej i Australii. Wraz z rozwojem mobilnych systemów dostępowch rośnie także liczba telefonów dostosowanych do ich obsługi - obecnie na świecie można wybierać spośród ponad 120 modeli aparatów z wbudowanymi modemami HSPA.

HSPA (High Speed Packet Access) to rozszerzenie usług dostępowych 3G (UMTS), zawierające w sobie dwa rozwiązania: HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) oraz HSUPA (High Speed Uplink Packet Access). Pierwsze z nich pozwala przesyłać dane w kierunku do użytkownika z teoretyczną przepływnością 14,4 Mb/s, drugie oferuje (w odwrotną stronę - do BTSa) ponad 5,7 Mb/s. Wdrożenie HSPA nie jest kwestią skomplikowaną, ponieważ jest to programowa nakładka na system UMTS.

HSPA na świecie

Koreański operator KTF jedynie w ciągu 6 miesięcy od czasu wprowadzenia systemów HSPA zdobył 1,7 miliona dodatkowych klientów. W Australii rozszerzoną ofertą operatora Telstra zainteresowało się milion osób w ciągu 10 miesięcy. Spośród ponad 5 milionów użytkowników systemów 3G amerykańskiego dostawcy AT&T znaczna większość może już korzystać z HSPA.

Mimo, iż operatorzy nie oferują maksymalnie dostępnych prędkości przesyłania danych HSPA (np. HSUPA w sieci Telstra to "jedynie 1,9 Mb/s"), to popyt na urządzenia potrafiące odbierać/wysyłać dane w tej technologii rośnie dynamicznie. Według GSMA obecnie producenci oferują na świecie ponad 120 modeli telefonów komórkowych obsługujących połączenia HSPA, a do końca roku liczba ta zwiększy się do 130. Mimo to większość użytkowników woli wybierać szerokopasmowe modemy PCMCIA (do laptopów). Według danych TeliaSonera (Szwecja) czy Mobilkom (Austria) liczba sprzedanych modemów znacznie przekracza popyt na telefony. Wiąże się to z faktem, że dla wielu ludzi korzystanie z HSPA jest po prostu podstawowym sposobem uzyskiwania dostępu do sieci i używane jest często do celów biznesowych.

HSPA w Polsce

W 2007 r. wszyscy polscy operatorzy uruchomili usługi HSDPA, które lokalnie umożliwiają pobieranie danych z teoretycznymi przepływnościami dochodzącymi do 7,2 Mb/s. W fazie testowej pozostają systemy HSUPA (High Speed Uplink Packet Access) pozwalające także szybko wysyłać informacje (obecnie do ok. 2 Mb/s).

Czytaj także: HSPA podstawą szerokopasmowej mobilności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200