HPE żąda od Oracle odszkodowania w wysokości 3 mld USD

Hewlett-Packard Enterprise żąda od firmy Oracle 3 mld USD odszkodowania za to, że przestała ona wspierać jej systemy obliczeniowe oparte na procesorach Itanium, chociaż zawarte przez nią wcześniej porozumienie zobowiązywało ją do tego.

Kolejna rozprawa w tym liczącym sobie już pięć lat sporze rozpoczęła się kilka dni temu. Warto w tym momencie przypomnieć, że już cztery lata temu kalifornijski sąd zadecydował, iż Oracle musi dalej wspierać i rozwijać oprogramowanie uruchamiane na systemach obliczeniowych bazujących na sprzętowej platformie Itanium.

Tym razem sprawą tą zajmie się kalifornijski sąd Santa Clara Superior Court, gdyż wbrew wcześniejszej decyzji Oracle nie wywiązuje się z podjętych zobowiązań i zapowiada, że jego nowe bazy danych nie będą kompatybilne z platformą Itanium.

Zobacz również:

  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
  • Superkomputer HPE powraca na Międzynarodową Stację Kosmiczną

HPE twierdzi, że decyzja firmy Oracle spowodowała, iż klienci przestali kupować jej systemy obliczeniowe wyposażone w procesory Itanium i szacuje, że poniosła z tego tytułu straty w wysokości 1,7 mld USD. Szacuje też, że w przyszłości poniesie z tego tytułu równie dotkliwe straty sięgające kwoty nawet 1,3 mld USD. Stąd kwota 3 mld USD, jakiej HPE żąda od korporacji Oracle.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200