HPE – w przyszłym roku wprowadzimy do oferty serwery z układami Kittson

Hewlett Packard Enterprise zamierza wprowadzić do oferty kolejne modele serwerów bazujących na procesorach Itanium w połowie 2017 roku. Będą to systemy obliczeniowe wyposażone w intelowskie układy Itanium kolejnej generacji (noszące roboczą nazwę Kittson), które zastąpią układy linii Itanium 9500, znane pod roboczą nazwą Poulson.

Informację taka podał Ken Surplice, stojący na czele oddziału EMEA zajmującego się serwerami HPE klasy HPC. Potwierdził on, że HPE będzie instalować układy Kittson w serwerach Integrity pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych HP-UX i OpenVMS.

Analitycy zadają sobie jednak pytanie, dlaczego HPE decyduje się na taki krok w tym samym czasie, gdy ma w planach stopniową przebudowę serwerów HP-UX i OpenVMS, instalując w nich układy bazujące na architekturze x86. HPE tłumaczy, że robi tak ponieważ chce wywiązać się z wcześniejszych obietnic, iż będzie dalej rozwijać i wspierać serwery Itanium.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Intel pracuje nad układem Kittson od 2012 roku. Korporacja zapowiadała na początku, że procesor będzie można instalować w tym samych gniazdach co układy Xeon, gdyż będzie mieć taką samą konstrukcję i ten sam układ pinów. Jednak po jakimś czasie Intel zmienił plany i zdecydował, że Kittson będzie można instalować tylko w tym samych gniazdach, w których znajdują się poprzednie wersje układu. Wielu analityków wyraża obecnie zdanie, że Kittson może być ostatnim układem linii Itanium.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200