HPE przejmuje Athonet

Przejęcie to uczyni Hewlett Packard Enterprise liderem rynku rozwiązań edge-to-cloud. Poszerzy się też oferta dla klientów; usługi Athonet będą dostępne w modelu as-a-service.

torstensimon / Pixabay

Hewlett Packard Enterprise rozszerzyło ofertę rozwiązań typu edge-to-cloud dzięki przejęciu firmy Athonet – prywatnego dostawcy technologii sieci komórkowych, który wdraża mobilne sieci szkieletowe w przedsiębiorstwach i u dostawców usług komunikacyjnych. Dołączenie produktów Athonet do oferty sieciowej HPE Telco i Aruba zapewni HPE pozycję lidera w rosnącym segmencie rynku, który według prognoz IDC ma wzrosnąć do ponad 1,6 miliarda dolarów do 2026 roku [Źródło: IDC, Worldwide Private LTE/5GWirelessInfrastructure Forecast, 2022–2026, doc US48891622, marzec 2022. Przewidywana jest kwota ponad 1,6 mld USD przychodów w segmencie przedsiębiorstw (EPC/vEPC i 5G core).].

Athonet to włoska firma z siedzibą w Vicenzy, z ponad piętnastoletnim doświadczeniem w rozwiązaniach 4G i 5G, które udostępnia organizacjom na całym świecie. Athonet jest wielokrotnie nagradzanym pionierem technologicznym i ma na swoim koncie ponad 450 udanych wdrożeń w różnych branżach, m. in. we wiodących operatorów telefonii komórkowej, szpitalach, na lotniskach, portach, przedsiębiorstwach użyteczności publicznej, organizacjach rządowych i bezpieczeństwa publicznego. Przedsiębiorstwa te bowiem stoją w obliczu złożonych wyzwań związanych z łącznością w dużych czy odległych lokalizacjach. W tej sytuacji prywatna sieć 5G zapewnia odpowiedni zasięg, niezawodność i mobilność w lokalizacjach takich jak kampusy czy zakłady przemysłowe. Stanowi ona również dopełnienie niedrogiej i posiadającej dużą przepustowość łączności Wi-Fi. Technologia Athonet pozwoli firmie HPE dostarczać prywatne sieci bezpośrednio przedsiębiorstwom, w ramach oferty sieciowej HPE Aruba, a także umożliwi dostawcom usług komunikacyjnych (CSP) szybkie wdrażanie prywatnych sieci 5G u swoich klientów. „Athonet powstał, aby dostarczać prywatne rozwiązania 4G i 5G, które zapewniają niezawodność i wydajność klasy operatorskiej, aby sprostać ich rosnącym i coraz bardziej wymagającym potrzebom w zakresie łączności”, powiedział Gianluca Verin, CEO i co-founder Athonet.

Zobacz również:

  • Superkomputer HPE powraca na Międzynarodową Stację Kosmiczną
  • Żabka wybrała platformę HPE GreenLake#

Z kolei Tom Craig, Global Vice President i General Manager w Communications Technology Group HPE, skomentował powody stojąc za przejęciem, „Branża telekomunikacyjna szuka prostszych sposobów wdrażania prywatnych sieci 5G, żeby móc sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów pod odnośnie rozwiązań brzegowych.Jednocześnie duże firmy potrzebują spersonalizowanego podejścia do 5G z niską latencją, rozdzielonymi zasobami, większym zasięgiem i bezpieczeństwem w różnych lokalizacjach – jak np. kampusy czy zakłady przemysłowe. Tego typu rozwiązania uzupełniają możliwości już istniejące sieci bezprzewodowe. Dzięki przejęciu firmy Athonet, HPE będzie oferować jedną z najbardziej kompleksowych ofert w dziedzinie 5G i Wi-Fi dla klientów CSP i korporacyjnych. Ponadto, rozwiązania te będą dostępne w modelu as-a-service za pośrednictwem HPE GreenLake.

Po przejęciu HPE zintegruje technologię Athonet z dotychczasowymi rozwiązaniami Aruba w zakresie sieci i CSP, orazstworzy prywatne portfolio sieciowe. Pozwoli to na przyspieszoną transformację cyfrową od brzegu sieci po chmurę m.in. poprzez: wysoką przepustowość sieci, łatwiejsze wdrożenie sieci prywatnych 5G, zróżnicowanie usług 5G i Wi-Fi, a także dostosowaniu kosztów do osiągniętych przychodów oraz orkiestrację usług 5G i automatyzację zero-touch.

Inwestycje w 5G sięgają obecnie miliardów dolarów. Dostawcy usług komunikacyjnych szukają więc prostych sposobów na zaspokojenie potrzeb klientów i generowanie nowych przychodów w segmencie B2B poprzez zastosowanie obliczeń brzegowych i prywatnych sieci 5G. Dodanie oprogramowania Athonet do oferty telekomunikacyjnej HPE stanowi rozszerzenie jednej z najbardziej kompleksowych na rynku w segmencie rozwiązań komunikacyjnych. Z tych rozwiązań globalnie korzysta ponad 300 klientów w 160 krajach, łączą one ponad miliard urządzeń mobilnych na całym świecie. Opierając się na dotychczasowych rozwiązaniach dla prywatnych sieci 5G, rozszerzona oferta HPE dla CSP będzie wspierać prywatne sieci 4G i 5G oraz obejmować orkiestrację usług 5G i automatykę na poziomie oferowanym przez operatorów telekomunikacyjnych. Pozwoli to na wprowadzenie nowych usług B2B, które będą spełniać rosnące oczekiwania organizacji w zakresie rozwiązań brzegowych.

Prywatne rozwiązania 5G dają nowe możliwości dla przedsiębiorstw. Są one bardzo bezpieczne, łatwe do wdrożenia i zarządzania, gotowe do wysoce wyspecjalizowanych zastosowań takich jak robotyka, przemysłowy IoT, sieci danych czy systemy bezpieczeństwa. Przejęcie Athonet wzmacnia portfolio rozwiązań connected edge firmy Aruba, zapewniając unikatową zdolność do dostarczania w pełni zintegrowanych sieci obejmujących Wi-Fi i prywatne 5G. Integracja z Aruba Central umożliwi menedżerom sieci wspólne administrowanie Wi-Fi i prywatną siecią 5G oraz wykorzystanie wyników analiz przeprowadzanych za pomocą sztucznej inteligencji, automatyzacji przebiegu pracy i niezawodnych zabezpieczeń.

Dzięki platformie HPE GreenLake usługi Athonet będą dostępne w modelu as-a-service, co oznacza, że prywatne sieci 5G mogą być wdrażane przy zmniejszonym poziomie ryzyka i niewielkich inwestycjach wstępnych, a następnie skalowane według potrzeb.

Po zawarciu transakcji nabycia firmy Athonet, jej rozwiązania zostaną zintegrowane z oprogramowaniem telekomunikacyjnym firmy HPE, a następnie udostępnione klientom. W niedalekiej przyszłości HPE zintegruje te rozwiązania również z portfelem rozwiązań sieciowych Aruba. Zgodnie z planem nabycie zostanie sfinalizowane na początku trzeciego kwartału roku fiskalnego 2023, pod warunkiem uzyskania zgód regulacyjnych i spełnieniu innych wymagań typowych dla takich transakcji.

Źródło: HPE

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200