HPE Green Lake dla NSA

Firma Hewlett Packard Enterprise podpisała w tym tygodniu z Narodową Agencją Bezpieczeństwa USA 10-letni kontrakt o wartości 2 mld USD.

HPE

NSA będzie wykorzystywać zaprojektowaną przez HPE wysokowydajną platformę HPC (High-Performance Computing) noszącą nazwę Green Lake do prowadzenia ważnych obliczeń. Umowa przewiduje, że HPE zbuduje i będzie zarządzać kompletnym rozwiązaniem HPC składającym się z systemów HPE Apollo i serwerów HPE ProLiant. Będą one używane do przetwarzania dużej ilości danych i obsługiwania funkcji głębokiego uczenia i sztucznej inteligencji.

Platforma (którą będzie zarządzać HPE) będzie hostowana przez jedno z centrum danych należących do firmy QTS. Całe rozwiązanie zostanie oddane do użytku w 2022 roku, jednak dokłada data nie jest znana.

Zobacz również:

  • 10 rzeczy, które spędzają sen z powiek liderom IT
  • Apple i Arm stawiają na długofalową współpracę

Premiera platformy Green Lake, która jest swego rodzaju wizytówką HPE, miała miejsce w 2019 roku. Z jej usług korzysta obecnie na całym świecie grubo ponad 1000 klientów. Szacuje się, że przynosi ona rocznie firmie HPE przychody ok. 4,8 mld USD.

Mówiąc o NSA nie sposób nie wspomnieć o bardzo głośnej sprawie związanej z inną podpisaną przez tę agencję umową na świadczenie usług IT. Chodzi o wartą 10 mld USD umowę na przetwarzanie danych w chmurze, którą agencja podpisała z Amazonem. Microsoft złożył oficjalny protest przeciwko tej decyzji uważając, że przetarg nie był prowadzony prawidłowo i dlatego należy go unieważnić i następnie powtórzyć. Spór nie został jeszcze rozstrzygnięty i będzie mieć swój dalszy ciąg.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200