HP zmienia strategię - wprowadza do serwerów Nonstop procesory x86

HP zapowiada, że zamierza w ciągu kilku najbliższych lat wprowadzać sukcesywnie do serwerów linii Nonstop (opartych na układach Itanium i używanych - z racji wysokiej dostępności – przez banki, sektor telekomunikacyjny i inne firmy, które muszą mieć ciągły dostęp do danych) procesory x86.

Według analityków oznacza to, że HP przyznaje pośrednio, iż procesory Itanium nie spełniły pokładanych w nich nadziei. HP ma już w swojej ofercie kasety obliczeniowe oparte na procesorach Xeon, które instaluje w systemach Integrity Superdome. Firma doszła widać do wniosku, że nadszedł już czas postąpić tak samo z serwerami Nonstop. HP deklaruje - chcemy przeorientować wszystkie elementy środowiska Nonstop (a więc aplikacje, middleware, narzędzia i całe oprogramowanie), tak aby wspierały również układy oparte na architekturze x86.

HP deklaruje, że będzie oferować równoległe systemy Nonstop oparte zarówno na układach Itanium, jak i x86. Firma wprowadziła ostatnio do oferty najnowszy serwer Nonstop, który zawiera procesory Itanium 9500 (znane pod nazwą kodową Poulson). Zapowiada też, że kolejne modele serwerów Nonstop będą zawierać procesory Itanium kolejnej generacji, noszące roboczą nazwę Kittson.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu

Z serwerów Nonstop opartych na procesorach x86 znikną połączenia oparte na firmowej technologii ServerNet. Zastąpią je standardowe połączenia InfiniBand, które mogą obecnie transmitować dane z szybkością 40 Gb/s (a w perspektywie z szybkością 100 Gb/s). HP nie mówi dokładnie, kiedy wszystkie serwery Nonstop będą dostępne w wersjach opartych na układach x86, mówiąc jedynie enigmatycznie, że nastąpi to „za kilka lat”. Stara się jednocześnie uspokoić użytkowników, że cała operacja musi się powieść, przypominając iż swego czasu zainicjowała podobną operację, przechodząc wtedy z powodzeniem z platformy MIPS na platformę Itanium.

Firma informuje jednocześnie, że zaczyna instalować intelowskie układy Itanium Poulson w serwerach NB56000c i NB56000c-cg (NonStop BladeSystems). Procesor Poulson zawiera osiem rdzeni obliczeniowych, chociaż jest też dostępny w wersji z czterema rdzeniami. Na początku 2014 r. w ofercie pojawią się dwa kolejne serwery Nonstop klasy „lower end” wyposażone w układy

Poulson: NS2100 i NS2200.

HP zapowiada, że więcej szczegółowych informacji dotyczących serwerów Nonstop opartych na układach x86 ujawni w grudniu br. w Barcelonie na konferencji HP Discover 2013.

Zaproszenie na konferencję

Zapraszamy na konferencję Best in Cloud, która podpowie Państwu jak przełożyć rozwiązania chmurowe na wyraźny efekt biznesowy. Konferencja odbędzie się 19 listopada 2013 w Warszawie.

Best in Cloud to nasza propozycja rzeczowej dyskusji o Cloud Computing w polskich firmach. O najlepszych pomysłach i przykładach zastosowania rozwiązań Cloud Computing w rodzimych uwarunkowaniach. Konferencja zogniskowana jest wokół wystąpień 6 finalistów konkursu Best in Cloud. To będzie duża porcja doświadczenia, wiedzy, inspiracji. Podanej w sposób syntetyczny i interaktywny, łącząc wymiary biznesowy, strategiczny i technologiczny.

Szczegółowy program konferencji pod adresem https://www.computerworld.pl/konferencja/BestinCloud.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200