HP zapowiada – serwery HP-UX będziemy produkować co najmniej do 2025 roku

HP nie martwi się zbytnio tym, że popyt na serwery uniksowe ciągle maleje i zapewnia, iż będzie produkować systemy obliczeniowe pracujące pod kontrolą firmowego oprogramowania HP-UX przez najbliższe 10 lat.

Jak wiadomo, są to systemy klasy „mission-critical”, wyposażone w intelowskie procesory Itanium. Procesory te wydają się obecnie przegrywać rywalizację z układami x86 i HP jest jedną z nielicznych firm, która instaluje je w serwerach. Intel również wypowiada się ostrożnie na temat przyszłości tych procesorów i nie zapowiada w tym obszarze w najbliższej przyszłości żadnych nowości.

Warto przypomnieć, że w 2013 roku HP wprowadził do oferty serwery zawierające procesory Itanium 9500 (znane pod nazwą kodową Poulson), a obecnie przygotowuje się do wprowadzenia na rynek serwerów wyposażonych w najnowszy model procesora Itanium, znany pod kodową nazwą Kittson.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych

Ciekawe jest to, HP reaktywował system operacyjny OpenVMS. Było to zaskoczeniem, ponieważ w 2013 roku HP ogłosił, że nie będzie dalej rozwijać tego oprogramowania. Wszystko wskazuje na to, że firma zmieniła jednak swoje plany i zamierza dalej jeśli nie rozwijać, to wspierać to oprogramowanie. HP ogłosił, że udostępnił kod źródłowy systemu OpenVMS firmie VSI (VMS Software Inc.) i udzielił jej licencji na stosowanie systemu w jej rozwiązaniach.

Wiadomość, że serwery HP-UX będą produkowane i wspierane przez co najmniej najbliższych dziesięć lat ucieszyła najbardziej sektor telekomunikacyjny, który eksploatuje wiele takich systemów obliczeniowych. Ich zaletą jest bowiem to, że pracują wyjątkowo niezawodnie, a w tym sektorze ta właśnie cecha systemu obliczeniowego jest ważniejsza od takich parametrów, jak duża wydajność czy możliwość elastycznego skalowania.

HP wydaje się jednak mieć świadomość tego, że popyt na serwery Unix oparte na układach Itanium będzie dalej maleć. Dlatego firma rozwija intensywnie serwery X86. I tak kilka dni temu HP zaprezentował dwie nowe linie serwerów opartych właśnie na układach x86, i to nie standardowych, ale serwerów klasy „mission critical”. Są to produkty, do których HP wprowadził swoje firmowe technologie Superdome i NonStop (a nowe linie serwerów noszą nazwy HP Integrity X i Integrity NonStop X).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200