HP wyprzedaje tablety i zapowiada nowe komputery osobiste

Koncern HP nie zamierza rezygnować z dotychczasowej strategii rozwoju oferty segmencie komputerów osobistych nawet pomimo planów restrukturyzacji. Równolegle wyprzedawane są jednak zapasy sprzętu korzystającego z systemu operacyjnego WebOS. Niezależnie od tego, w ciągu minionego tygodnia wartość akcji HP spadła niemal o jedną czwartą.

Zapowiedziana w połowie sierpnia restrukturyzacja HP zakłada m.in. rezygnację z rozwoju urządzeń bazujących na środowisku WebOS oraz wydzielenie działalności w segmencie komputerów klasy PC. Władze koncernu nie wykluczają, że po wydzieleniu do odrębnej spółki dział odpowiedzialny za ofertę HP w segmencie komputerów osobistych zostanie sprzedany. Przedstawiciele kierownictwa koncernu HP zapowiadają jednak, że do tego czasu pion Personal Systems Group będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach. Władze firmy podkreślają również, że niezależnie od planowanej restrukturyzacji sprzedaż komputerów osobistych HP będzie kontynuowana. Nadal świadczone mają być również pełne usługi wsparcia. Wiele wskazuje również na to, że oferta komputerów osobistych HP będzie nadal rozwijana. Już po ogłoszeniu zamiaru wydzielenia działalności w segmencie komputerów osobistych przedstawiciele HP poinformowali o wprowadzeniu na rynek nowego komputera linii Compaq 8200 Elite. Wedle zapowiedzi jeszcze w tym roku na rynku zadebiutować mają kolejne modele laptopów i komputerów biurkowych.

O zmianach w strukturze organizacyjnej i sposobie funkcjonowania koncernu HP spekulowano od dawna. Pierwsze konkretne zapowiedzi dotyczące poważnych zmian w sposobie funkcjonowania koncernu HP pojawiły się w połowie czerwca. Wprowadzone wtedy zmiany w strukturze kierowniczej HP dały dyrektorowi generalnemu koncernu bezpośredni wpływ na działalność firmy w segmencie rozwiązań serwerowych i infrastrukturalnych oraz oprogramowania biznesowego. Analitycy uznali to za oznakę zmian w strategii biznesowej koncernu. Trwającym obecnie etapem reorganizacji jest m.in. trwająca wyprzedaż sprzętu opartego na środowisku WebOS - głównie telefonów komórkowych i tabletów TouchPad. Sklepowe zapasy tego typu urządzeń zniknęły z półek amerykańskich sklepów w ciągu zaledwie kilku godzin. Władze koncernu zapowiadają jednak, że mimo zamiaru wycofania się z produkcji urządzeń opartych na systemie przejętym wraz z firmą Palm środowisko WebOS będzie nadal rozwijane.

Zobacz również:

  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?

Warto wspomnieć, że udziałowcy HP przyjęli plany restrukturyzacji z niepokojem. Kontrowersje wzbudził też plan przejęcia brytyjskiej firmy Autonomy. Za spółkę wyspecjalizowaną w rozwiązaniach z zakresu zarządzania wiedzą koncern HP zapłaci ponad 10 mln USD. To kwota o niemal 80 proc. wyższa niż rynkowa wartość brytyjskiej spółki na dzień przed ogłoszeniem planowanej fuzji. Od piątku wartość akcji HP spadła o niecałe 24 proc. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w rozmowy z inwestorami bezpośrednio zaangażowali się przedstawiciele najwyższego kierownictwa HP. W rozmowach uczestniczy m.in. Leo Apotheker, który objął stanowisko dyrektora generalnego HP w listopadzie ubiegłego roku. Według niego reorganizacja jest niezbędna dla utrzymania wiodącej pozycji HP na rynku IT w perspektywie kolejnych lat. Jego zdaniem potrzebna jest m.in. konsekwentna realizacja planu ukierunkowanego na podniesienie rentowności koncernu oraz rozszerzenie oferty w najbardziej perspektywicznych obszarach branży. "To punkt zwrotny w historii koncernu HP. Jeśli nie przeprowadzimy niezbędnych zmian, będziemy stopniowo marginalizowani" - mówił Leo Apotheker w wywiadzie dla magazynu Financial Times. Dyrektor generalny koncernu HP podkreśla m.in., że utrata ok. 40 mld USD wpływów z tytułu działalności pionu Personal Systems Group zostanie zrekompensowana zwiększeniem obrotów w innych segmentach działalności - m.in. w sektorze oprogramowania i usług, a także poprawą rentowności firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200