HP wprowadza do swoich serwerów pamięci flash

HP i firma Fusion-io ujawniły w Las Vegas na konferencji HP Technology Forum & Expo 2008, że podejmują wspólne prace nad wprowadzeniem do serwerów HP pamięci flash.

Umowa przewiduje, że w gniazdach PCI-Express znajdujących się w serwerach HP będzie można instalować pamięci NAND o nazwie ioDrive produkowane przez Fusion-io. Karta będzie zawierać pamięć flash o pojemności 640 GB. HP informuje, że pojemność będzie sukcesywnie zwiększana do wielkości 1,28 TB, co ma nastąpić w 2009 r. Cena rozwiązania nie jest jeszcze znana.

HP wprowadza do swoich serwerów pamięci flash

Firma Fusion-io zaprezentowała pamięć ioDrive pod koniec 2007 r. na konferencji DEMOFall. Ponieważ serwery HP zawierają nawet do 10 gniazd PCI-Express, karty z pamięcią ioDrive nie ograniczą możliwości rozbudowy serwera o innej funkcjonalności.

Zobacz również:

Pamięci flash zyskują coraz większe uznanie w oczach producentów serwerów. Świadczy o tym np. fakt, że niedawno podobne zamiary ogłosiła firma Sun (patrz tutaj). Również Google ogłosił, że będzie wkrótce instalować w swoich serwerach napędy SSD (Solid State Disk). Kolejną firmą, która postawiła na pamięci flash, jest EMC (patrz informacja tutaj). Pamięci takie będą instalowane w wydajnych macierzach linii Symmetrix.


TOP 200