HP: webOS w wersji open source pojawi się we wrześniu 2012

Kod mobilnego systemu zostanie udostępniony na warunkach Apache License 2.0.

Udostępnienie kodu systemu webOS HP zapowiedziało w grudniu ub.r. Jednocześnie firma wstrzymała produkcję sprzętu wykorzystującego tą platformę - smartfonów i tabletów. WebOS znalazł się w rękach HP po przejęciu jego twórcy - spółki Palm za 1,2 mld USD.

W pierwszej kolejność udostępnione zostało open source'owe narzędzie Enyo w wersji 2.0 służące do pisania aplikacji pod system webOS. W drugiej wersji wspiera inne platformy, umożliwiając pisanie oprogramowania dla iOS czy Android oraz przeglądarki Internet Explorer oraz Firefox. W następnych miesiącach udostępnione zostaną kolejne elementy.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Dlaczego warto aktualizować jądro systemu operacyjnego Linux?

Wersja beta otwartego webOS powinna pojawić się w sierpniu, a wydanie 1.0 w październiku br.

Proces od zapowiedzi do jej realizacji zajmie trzy kwartały. Dla porównania, na otwarty kod Symbiana rynek czekał 20 miesięcy. W tym czasie wzrosło znaczenie iOS i Android, fundacja Symbian przestała istnieć, pozostałości systemu trafiły do Nokii.

Jay Lyman, starszy analityk w The 451 Group, komentując grudniową decyzję HP, stwierdził, że przygotowanie open source'owej wersji webOS będzie jednak mniej złożone niż w przypadku Symbiana i trafi do programistów jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Trafnie przewidział także, że HP wybierze licencję Apache 2.0, która należy do bardziej liberalnych. Pozwala deweloperom mieszać open source'owy kod z własnym i sprzedawać powstałe z tego produkty.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200