HP w przyszłym roku zrezygnuje z systemu Windows

Niewykluczone, że już w przyszłym roku na rynek trafią pierwsze komputery HP bazujące na systemie WebOS. Środowisko operacyjne, które koncern HP kupił wraz z firmą Palm ma stanowić czynnik, pozwalający na wyróżnienie oferty względem rozwiązań oferowanych przez konkurentów.

Przedstawiciele kierownictwa koncernu HP zapowiadają, że znany obecnie z telefonów, tabletów i drukarek, system operacyjny WebOS będzie standardowo dostarczany ze wszystkimi stacjonarnymi i przenośnymi komputerami HP. Planowane jest również stworzenie szeregu dedykowanych dla platformy WebOS aplikacji - m.in. rozwiązań biurowych. Takie podejście ma pozwolić na zbudowanie istotnej przewagi konkurencyjnej koncernu HP na rynku komputerów osobistych. Potencjalnie może również przyczynić się do zwiększenia przychodów koncernu z tytułu sprzedaży oprogramowania. Obecnie stanowią one tylko ok. 3 proc. przychodów HP ogółem.

Rynek aplikacji mobilnych
  • 350 tys. aplikacji jest w AppStore
  • 250 tys. aplikacji dostępnych jest na platformę Google Android
  • 6 tys. aplikacji przeznaczonych jest na WebOS
Tymczasem wedle obecnych szacunków na rynku dostępnych jest ok. 6 tys. aplikacji przeznaczonych na platformę WebOS. Dla porównania warto dodać, że liczba dostępnych obecnie aplikacji dystrybuowanych za pośrednictwem serwisu Apple AppStore przekracza 350 tys. Natomiast dla środowiska Google Android dostępnych jest już ponad 250 tys. aplikacji. Władze koncernu nie ukrywają, że w tworzenie ekosystemu oprogramowania przeznaczonego dla komputerów działających w oparciu o środowisko WebOS, zamierzają zaangażować m.in. rzeszę niezależnych deweloperów. Jednocześnie deklaracje przedstawicieli koncernu HP pozwalają sądzić, że system WebOS będzie oferowany równolegle z systemem Windows.

Zobacz również:

  • HP naprawia drukarki po wydaniu wadliwej aktualizacji

System WebOS zadebiutował na rynku w 2009 roku, jako system operacyjny dla telefonu Palm Pre. Niecały rok później koncern HP kupił firmę Palm, przejmując tym samym prawa do rozwoju oprogramowania WebOS. Zdaniem analityków odpowiednio zmodyfikowany i preinstalowany na komputerach osobistych HP system operacyjny WebOS będzie oferował dostęp do najważniejszych aplikacji - m.in. przeglądarki internetowej oraz klienta poczty elektronicznej, i jako taki ma stanowić alternatywę dla oprogramowania Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200