HP – w przyszłym roku w naszej ofercie pojawią się pierwsze serwery NonStop z układami x86

HP zapowiada, że w 2015 r. wprowadzi na rynek pierwsze serwery NonStop wyposażone w procesory x86. Tym samym firma zmienia strategię, co jest zapewne związane z tym, że procesory Itanium (instalowane w serwerach NonStop) wydają się przegrywać z innymi platformami sprzętowymi i ich przyszłość jest niepewna.

Jak wiadomo serwery NonStop są kupowane przez przedsiębiorstwa (takie jak banki czy firmy telekomunikacyjne), dla których liczy się nie tylko wydajność, ale również (a może nawet przede wszystkim) niezawodność pracy sytemu IT. A komputery NonStop zapewniają im to, pracując bezawaryjnie przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku.

HP informował w zeszłym roku, że przygotowuje się do wprowadzenia do serwerów NonStop układów x86. Gdy HP zrezygnował kilka lat temu z układów PA-RISC, zastępując je procesorami Itanium, wydawało się, że pozostanie wierny tej platformie sprzętowej przez długie lata. Jednak Itanium cieszy się coraz mniejszym wzięciem i dlatego firma decydowała się postawić na procesory x86.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu

Przejście na nową platformę sprzętową wiąże się też z koniecznością modyfikowania oprogramowania, które będzie przez tę platformę obsługiwane. HP musi więc wprowadzić szereg modyfikacji do takich aplikacji, jak NonStop OS czy SQL MX (baza danych) i Pathway (serwer aplikacji). Partnerzy HP testują już serwery NonStop oparte na układach x86 i sprawdzają, czy obsługują one bez problemów wszystkie dostosowane do ich architektury aplikacje.

HP wprowadził jednocześnie do oferty kilka dni temu dwa kolejne modele serwerów NonStop. Są to systemy obliczeniowe klasy podstawowej („entry-level”) oznaczone symbolami N2300 i N2400, zawierające procesory Itanium 9500 (robocza nazwa Poulson). Zastępują one procesory Itanium 9300 (robocza nazwa Tukwila). HP twierdzi, że serwery NonStop wyposażone w procesory Poulson przetwarzają dane przeciętnie o 30 % szybciej od poprzedników.

Firma udostępniła też kolejną wersje systemu operacyjnego HP-UX. To oprogramowanie HP-UX 11iv3, które pozwala użytkownikom przenosić aplikacje (migracja) z serwerów kasetowych Integrity i2 (opartych na układach Tukwila) na serwery Integrity i4The (oparte na układach Poulson) w trybie, który firma określa jako "zero downtime" (czyli bez przestojów systemu IT).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200