HP uśmierca WebOS i rozważa pozbycie się działu PSG

Hewlett-Packard oświadczył wczoraj, że nie będzie dalej rozwijać urządzeń przenośnych pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego webOS. Firma rozważa też wydzielenie a nawet sprzedaż oddziału Personal Systems Group.

Firma poinformowała, że nie jest już zainteresowana urządzeniami webOS i nie będzie ich w przyszłości produkować. Chodzi tu o takie urządzenia, jak tablety Touchpad i smartfony Veer 4G oraz Pre 3 (ten ostatni nie doczekał się jeszcze premiery). Nie oznacza to, że system webOS zniknie zupełnie. HP twierdzi bowiem, że będzie dalej szukać sposobów optymalizowania, udoskonalania i ewentualnego wykorzystania w przyszłości mobilnej platformy webOS.

Warto przypomnieć, że HP kupił firmę Palm (twórcę webOS) w kwietniu 2010 roku (za 1,2 mld USD) zapowiadając wtedy, że będzie dalej rozwijać system webOS i wprowadzi go do swoich kolejnych rozwiązań, w tym do tabletów i drukarek. HP zapowiedział tablet Touchpad w lutym br. i zaprezentował go w czerwcu. Rozwiązanie zostało jednak od razu ostro skrytykowane za zbyt wolną pracę, wygląd i konstrukcję. Nadzieje HP, że Touchpad będzie rywalizować na rynku z tabletem iPhone, szybko się rozwiały.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

HP podjął już właściwie decyzję o sprzedaniu albo co najmniej wyodrębnieniu ze swojej struktury oddziału Personal Systems Group, który zajmuje się produkcją i sprzedażą komputerów osobistych, smartfonów oraz tabletów. HP odczuwa zapewne presję ze strony Apple, który mocno wdziera się na rynek konsumencki surządzeniami iPhone i iPad powodując tym samym spadek sprzedaży komputerów PC (których HP jest największym światowym producentem).

Wskazuje to na to, że HP podąża śladami IBM, który sprzedał swój dział PC chińskiej spółce Lenovo w 2005 roku i skoncentrował się na bardziej dochodowym rynku oprogramowania i usług dla biznesu.

HP przymierza się także do zakupu firmy Autonomy, która specjalizuje się w projektowaniu oprogramowania analitycznego. Mówi się, że transakcja ta będzie opiewać na kwotę ok. 10 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200