HP udostępni kod źródłowy e-speak

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, Hewlett-Packard udostępni na zasadach open-source kod źródłowy e-speak, oprogramowania będącego warstwą pośredniczącą w transakcjach i wymianie usług internetowych.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, Hewlett-Packard udostępni na zasadach open-source kod źródłowy e-speak, oprogramowania będącego warstwą pośredniczącą w transakcjach i wymianie usług internetowych. Oprogramowanie to stanowi podstawę strategii e-services HP, w ramach której firma dąży do ustanowienia standardu w zakresie biznesu elektronicznego. Kod e-speak zostanie opublikowany 8 grudnia br. pod adresem www.e-speak.net.

Wraz z opublikowaniem kodu, HP ma nadzieję, że programiści zaczną tworzyć komponenty i aplikacje bazujące na technologii e-speak, które z kolei znajdą zastosowanie w nowych usługach elektronicznych i urządzeniach powszechnego użytku. Firma liczy, że w ten sposób uda się jej stworzyć solidną podstawę do obsługi przyszłych transakcji elektronicznych.

Ponadto firma zapowiedziała uruchomienie programu wsparcia dla twórców wykorzystujących e-speak, E-speak Developer's Program, w ramach którego zamierza dostarczać narzędzia i informacje niezbędne do tworzenia komponentów wykorzystujących nową technologię. Jednym z pierwszych narzędzi ma być zestaw programistyczny dla usług WAP (Wireless Application Protocol).

HP wraz ze szwedzkim Ericssonem i Telią rozpoczęła już prace nad pilotażowym wdrożeniem usług e-services. Program, bazujący na technologiach WAP i e-speak, przewiduje zaimplementowanie platformy e-speak w sieci komórkowej Telii. Rozwiązania WAP zostaną dostarczone przez Ericssona.

Po zakończeniu projektu pilotażowego, w połowie przyszłego roku, firmy zamierzają uruchomić pierwszą z serii bazujących na e-speak usług bezprzewodowych. Ma ona pozwolić terenowym pracownikom firm średniej wielkości na uzyskanie, za pomocą telefonu obsługującego protokół WAP, dostępu do indywidualnego terminarza spotkań i korporacyjnych zasobów informacyjnych.