HP skarży Gatewaya o naruszenie patentów

Koncern wniósł pozew przeciwko firmie Gateway o naruszenie sześciu patentów związanych z technologią budowy PC - m.in. zarządzania poborem energii oraz projektowania notebooków. HP nie precyzuje wysokości spodziewanego odszkodowania, deklarując, że sądowe rozstrzygnięcie sprawy pomoże uregulować podobne kwestie w przyszłości.

W latach 1994-1999 Gateway licencjonował zastrzeżone rozwiązania HP, jednak po 1999 r. nie przedłużył tych umów - powiedział Joe Beyer, szef działu spółki nadzorującego licencjonowanie własności intelektualnej w HP. W minionym roku HP powiększył przychody ze sprzedaży swoich rozwiązań o 50 proc. W ten sposób firma odzyskuje część środków wydanych na badania i rozwój produktów. Na całym świecie spółka posiada ok. 21 tys. patentów technologicznych.

Gateway odpiera zarzuty HP i zapowiada, że podejmie walkę w sądzie w obronie swoich interesów. Jak informowaliśmy wcześniej, Gateway wchłonął za ok. 234 mln USD innego dostawcę budżetowych pecetów firmę eMachines, która ponad półtora roku temu zawarła z Hewlett-Packard porozumienie dotyczące patentów.

Zobacz również:


TOP 200