HP przestaje produkować stacje robocze Itanium

Firma HP poinformowała 24 września, że wycofuje ze swojej oferty stacje robocze wyposażone w procesor Itanium 2.

Decyzja została podjęta równo dwa miesiące po tym, gdy na rynku pojawił się pierwszy procesor oparty na 64 bitowej intelowskiej architekturze EM64T (Extended Memory 64 Technology). To chyba tłumaczy, dlaczego HP zdecydował się na taki krok.

HP przestaje produkować stacje robocze Itanium
HP zaczął sprzedawać stacje robocze wyposażone w procesor Itanium 2 we wrześniu 2003r. Użytkownicy mieli do wyboru dwa systemy: jednoprocesorową stację zx2000 (zdjęcie obok) i dwuprocesorową stację zx6000. Warto w tym momencie przypomnieć, że Sun i IBM mają cały czas w swoich ofertach stacje robocze oparte na procesorach RISC.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Dell wprowadza na rynek nowe modele z serii Precision

HP zapewnia jednocześnie użytkowników stacji roboczych Itanium 2, że mogą liczyć na wsparcie techniczne do 2009 r. Rzecznik prasowy firmy oświadczył, że wycofanie ze sprzedaży stacji roboczych Itanium nie ma żadnego wpływu na plany firmy dotyczące produkcji serwerów opartych na tym procesorze. Kolejne modele serwerów Itanium 2 (linia Integrity) będą wchodzić sukcesywnie na rynek zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200