HP planuje kupno działu doradztwa od PricewaterhouseCoopers

Prowadzone rozmowy mają wstępny charakter. Gdyby strony doszły do porozumienia, HP kupiłby dział PWC zajmujący się doradztwem w zakresie zarządzania i rozwiązań informatycznych za ok. 18 mld USD.

Hewlett-Packard (HP) potwierdził, że prowadzi rozmowy dotyczące przejęcia od PricewaterhouseCoopers (PWC) działu zajmującego się doradztwem w zakresie zarządzania i rozwiązań informatycznych - podało dzisiejsze wydanie The Wall Street Journal.

Firmy rozważają transakcję o wartości 17-18 mld USD, która miałyby być zrealizowana po części w gotówce i wymianie akcji. Przedstawiciele HP zastrzegli jednak, że rozmowy są na wstępnym etapie i żadne ustalenia na razie nie zostały poczynione, ponieważ wcześniej muszą być rozwiązane pewne "istotne kwestie".

Prawdopodobny zakup pozwoliłby HP na wzmocnienie oferty jego działu usług, który pomaga klientom korporacyjnym w wyborze zaawansowanych systemów komputerowych. Firma szacuje, że dzięki temu jej roczne przychody wzrosłyby o ok. 15%, jednakże zysk w roku finansowym 2001 byłby nieznacznie niższy.

Jak podaje The Wall Street Journal, dział doradztwa PWC był wystawiony na sprzedaż od kilku miesięcy i prawdopodobnie to właśnie HP przedstawiło najlepszą ofertę kupna. Nie wiadomo jednak, czy w ogóle istnieją inni chętni do jego zakupu.

Przeprowadzenie transakcji może utrudniać fakt, że PWC jest audytorem HP - zauważają autorzy artykułu. Zmiana audytora nie jest sprawą prostą i wymaga m.in. akceptacji Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (Securities and Exchange Commission - SEC). HP zapowiedział już jednak rozwiązanie aktualnej umowy na audyt, jeśli transakcja dojdzie do skutku.

Analitycy rynku utrzymują, że ostateczne porozumienie może zająć firmom nawet dwa miesiące, bowiem PricewaterhouseCoopers musi uzyskać zgodę na transakcję od swoich partnerów na całym świecie.

Sprzedaż działu doradztwa PWC została wymuszona naciskami SEC, która ciągle podnosi kwestię niezależności firm uprawnionych do przeprowadzania audytu finansowego. Zdaniem komisji, prowadzenie zarówno działalności audytorskiej, jak i konsultingowej przez jedną firmę daje podstawy do kwestionowania jej niezależności. Naciskom SEC uległa już inna firma doradcza z tzw. Wielkiej Piątki - Ernst & Young, sprzedając działalność konsultingową Cap Gemini.

***

Powstała firma Cap Gemini Ernst & Young Polska

Andersen Consulting oddzieli się od Arthur Andersen

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200