HP obniża ceny serwerów uniksowych średniej klasy

HP obniża ceny swoich uniksowych serwerów klasy średniej (platforma PA-RISC) i modyfikuje usługę "capacity-on-demand" (wydajność na żądanie).

Obniżka dotyczy serwerów 16-procesorowych rp8400, 8-procesorowych rp7410 i rp7405 (2-, 4- i 8-procesorowych). HP obniża też ceny niektórych komponentów, takich jak procesory i pamięć. Za wspomnianą powyżej usługę "capacity-on-demand" użytkownik zapłaci o 25 proc. mniej.

"Obniżki są odpowiedzią na sytuację panującą na rynku serwerów tej klasy", powiedział Norbert Boege (menedżer do spraw rozwoju w Niemczech). IBM i Sun obniżyły ceny swoich serwerów na początku 2003 r. Jak podaje IDC, HP jest liderem w dziedzinie produkcji serwerów (40 proc. rynku i obroty 1,9 mld USD). IBM zajmuje drugie miejsce (35 proc.), a Sun trzecie (14 proc.).

Zobacz również:

  • Kolejna fala komputerów z ARM pojawi się pod koniec 2024 roku
  • Aplikacja mObywatel oferuje małym firmom nową usługę

HP oferuje użytkownikom dodatkowe usługi, dzięki którym użytkownicy mogą kupować dokładnie taki serwer jakiego potrzebują (HP konfiguruje bezpłatnie system, instalując na nim odpowiednie oprogramowanie i zakładając potrzebne partycje).

Użytkownik może teraz kupić serwer zawierający kompletne "komórki" z włączonymi procesorami i pamięcią ("komórki" to specjalne płyty, na których znajdują się procesory i moduły pamięci - jedna komórka może zawierać do czterech układów CPU i do 16 GB pamięci RAM). W przeszłości użytkownicy musieli od razu płacić za komórki i pamięć obsługujące wszystkie procesory obecne w serwerze, nawet jeśli niektóre z procesorów pozostawały niewykorzystane (użytkownik mógł zamówić na przykład 12 procesorów i zapłacić za te, które będą od razu używane - musiał jednak od razu zapłacić za komórki i pamięć). Teraz użytkownik uiszcza wstępną opłatę, a pełną sumę za komórki, pamięć i procesory płaci wtedy, gdy zdecyduje się uaktywnić procesory.

Przedstawicielstwo HP w Polsce informuje, że obniżka dotyczy też naszego rynku i użytkownicy mogą już kupować wymienione powyżej serwery po obniżonych cenach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200