HP - nowe serwery oparte na procesorze Itanium 2

HP wprowadza do swojej oferty serwery i stacje robocze z kolejną wersją 64-bitowego procesora Itanium (znanego pod nazwą kodową McKinley).

HP wprowadza do swojej oferty serwery i stacje robocze z kolejną wersją 64-bitowego procesora Itanium (znanego pod nazwą kodową McKinley). W ofercie HP znajdziemy teraz następujące nowe komputery wyposażone w procesory Itanium 2:

Dwuprocesorowy serwer HP Server rx2600, który wszedł na rynek w połowie lipca br. Cena katalogowa tego produktu - 6730 USD. Serwer może być wyposażony w procesory 900 MHz lub 1GHz i można w nim zainstalować pamięć RAM o pojemności do12 GB. Serwer oferuje szereg rozwiązań, które mogą posłużyć do budowania wysokowydajnych klastrów.

Serwer HP Server rx5670, który wejdzie na rynek w sierpniu br. Cena katalogowa tego komputera - 21 000 USD. Serwer rx5670 może być wyposażony w cztery procesory 900 MHz lub 1GHz i w 48 GB pamięci RAM.

Zobacz również:

  • Dell wprowadza na rynek nowe modele z serii Precision
  • Zaskakujący ruch Tesli w Polsce - nowy model w ofercie

Stacja robocza HP Workstation zx2000. Jest to jednoprocesorowy komputer, wyposażony w procesor 900 MHz. Cena nie jest jeszcze znana, ale HP informuje, że nie będzie wyższa niż ceny produkowanych do tej pory wysokowydajnych 32-bitowych stacji roboczych.

Stacja robocza HP Workstation zx6000 (jeden lub dwa procesory 900 MHz albo 1 GHz dysponujące pamięcią podręczną L3; do 12 GB pamięci RAM).

HP podaje, że najtańsza stacja robocza Itanium 2 będzie kosztować ok. 4600 USD, a dokładne ceny wszystkich modelu zostaną ujawnione już wkrótce.

HP przygotował jednocześnie szereg narzędzi programistycznych wspierających komputery Itanium 2, w tym system operacyjny HP-UX 11i wersja 1.6, pakiet Windows Server Management, Linux Server Management i OpenView. System operacyjny HP-UX 11i wersja 1.6 może zarządzać komputerami wyposażonymi w 64 procesory Itanium lub Itanium 2. Serwery można łączyć w klastry (używając technologii HP MC ServiceGuard), a użytkownik ma wtedy do dyspozycji narzędzia, takie jak: Service Control Manager (scentralizowane zarządzanie), System Administration Manager (administrowanie) i HP-UX Kernel Configuration (konfigurowanie jądra).HP jest jak na razie jedyną firmą, która wspiera trzy systemy operacyjne zarządzające serwerami platformy Itanium (Unix, Windows i Linux), podczas gdy np. IBM oferuje wsparcie dla dwóch systemów operacyjnych (Windows i Linux).

HP inwestuje ostatnio duże sumy w badania związane z procesorami Itanium. Wiąże się to z tym, że HP zamierza wstrzymać produkcję procesorów PA-RISC w 2004 roku. Specjaliści sądzą, że procesory Itanium będą w pierwszy okresie używane do obsługiwania aplikacji przetwarzających intensywnie dane, takich jak modelowanie procesów fizycznych i programy typu CAE (Computer-aided Engineering; projektowanie wspomagane komputerowo). Problem z 64-bitowymi procesorami polega obecnie na tym, że popyt na aplikacje wymagające takich układów CPU jest póki co niewielki. Jest to jednak tylko kwestia czasu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200