HP kupił spółkę, która fałszowała dokumenty księgowe! Czy zakup Autonomy zaszkodzi pozycji rynkowej HP?

Czwarty kwartał ostatniego roku finansowego koncern HP zakończył stratą na poziomie niemal 7 mld USD. Winne mają być nieprawidłowości i oszustwa księgowe wykryte w nabytej rok temu firmie Autonomy. Spółka, której rozwiązania miały ożywić ofertę HP w segmencie oprogramowania dla biznesu okazuje się coraz cięższą kulą u nogi.

Ostatni, zakończony 31 października, kwartał 2012 roku finansowego koncern HP zamknął stratą sięgającą 6,9 mld USD. To wynik kolejnego odpisu księgowego związanego z zakupem brytyjskiej spółki Autonomy. W dokumentach księgowych wykryto bowiem liczne nieprawidłowości. Według przedstawicieli HP nieprawidłowości księgowe wyszły na jaw po tym, jak ze stanowiska dyrektora generalnego spółki Autonomy ustąpił jej współzałożyciel - Mike Lynch. Dzięki sprzedaży udziałów w firmie Autonomy stał on się miliarderem.

"Odpis jest powiązany z poważnymi błędami i nadużyciami w zakresie rachunkowości firmy Autonomy Corporation, które nastąpiły przed nabyciem jej przez koncern HP" - mówi Meg Whitman, dyrektor generalna koncernu Hewlett-Packard. Jej zdaniem władze firmy Autonomy wprowadziły przedstawicieli HP w błąd m.in. w zakresie wyników finansowych i realnej wartości spółki. O nadużyciach poinformowano stosowne władze. Prawdopodobne jest zatem wszczęcie oficjalnego dochodzenia w tej sprawie. Po ogłoszeniu informacji na temat nieprawidłowości wykrytych w spółce należącej do firmy HP wartość akcji koncernu spadła o 11 proc.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu

Zapowiedziany w sierpniu zeszłego roku zakup brytyjskiej spółki Autonomy miał przyczynić się do wzmocnienia oferty HP m.in. w zakresie analizy dużych wolumenów danych, obsługi środowisk cloud computing oraz zarządzania procesami biznesowymi. Warta ponad 10 mld USD transakcja miała również pomóc w rozszerzeniu bazy klientów HP. Z rozwiązań spółki wyspecjalizowanej w rozwiązaniach wspierających m.in. katalogowanie, przeszukiwanie i zarządzanie nieustrukturyzowanymi danymi korzystały bowiem koncerny takie jak Boeing, Coca Cola, Shell, Tesco i T-Mobile.

W czwartym kwartale br. obroty HP były o 7 proc. niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i sięgnęły 30 mld USD. Spadły m.in. wpływy ze sprzedaży komputerów osobistych oraz urządzeń wydruku HP. Koncern notuje także spadek sprzedaży usług, serwerów oraz pamięci masowych. W skali roku wzrosły natomiast przychody działu oprogramowania i rozwiązań sieciowych. Analitycy prognozowali tymczasem, że w czwartym kwartale 2012 roku koncern Hewlett-Packard wypracuje zysk na poziomie przynajmniej 2,2 mld USD przy przychodach na poziomie 30,4 mld USD. Nie jest to pierwszy, tak potężny odpis księgowy HP w zakończonym już roku obrachunkowym. W wyniku wcześniejszego - szacowanego na 7,9 mld USD i związanego ze "zmniejszeniem potencjału rynkowego w segmencie usług biznesowych" - trzeci kwartał finansowy HP zamknięto stratą na poziomie niemal 9 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200