HP i Novell czyli więcej Linuksa na biurku

Hewlett-Packard, na mocy porozumienia z Novellem, będzie sprzedawał komputery wyposażone w desktopową wersję SuSE Linux. W pierwszej kolejności pecety trafią na rynki azjatyckie. W ten sposób Novell uzyskał solidne wsparcie, w podjętej przez siebie, strategii wypromowania rozwiązań linuksowych jako alternatywy dla wszechobecnego systemu Microsoftu. HP ma już na swoim koncie komputery pracujące pod kontrolą Linuksa.

W ubiegłym tygodniu Hewlett-Packard wprowadził na 12 azjatyckich rynkach model wyposażony w Turbolinux 10 Desktop. Inne dwa modele - dx2000 oraz cd5000 HP sprzedaje z systemem Mandrake lub Windows. Wcześniejsza współpraca HP i Novella dotyczyła serwerowej wersji SuSE Linux. W 2003 r sprzedano łącznie ok. 250 tys. platform linuksowych - o 52,5 proc, więcej niż rok wcześniej. Liderem tego segmentu jest Hewlett-Packard, który kontroluje 27,5 proc. rynku.

W tym tygodniu porozumienie z SuSE podpisał Siemens Business Services. Na jego mocy SBS włączy do oferty rozwiązania niemieckiego dostawcy. SuSE, zanim zostało kupione przez Novella za 210 mln USD, rozpoczęło wdrażanie systemu w komputerach lokalnej administracji w Monachium. Wiceprezes Novella Chris Stone. podczas tegorocznej konferencji BrainShare, zapowiedział, że najbliższe 12 miesięcy upłynie pod znakiem masowej ekspansji Linuksa na biurka korporacyjne .

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200